کاربردهای پرده؛ مهم‌ترین ویژگی‌های پرده که باید قبل از خرید بدانید!

کاربردهای پرده

پرده‌ها می‌توانند حال و هوای فضا را عوض کنند و به اتاق‌ها جانی تازه ببخشند یا برعکس، اتاق را خفه و کوچک جلوه دهند. به همین دلیل است که به سادگی نمی‌توان از این اجزاء مهم دکوراسیون داخلی چشم‌پوشی کرد. آراستگی، جذابیت، ظرافت، ضخامت، رنگ، طرح و جنس پرده، می‌تواند در نوع کاربرد آن تفاوت ایجاد کند؛ برای مثال پرده اتاق نشیمن در فضایی اجرا می‌شود که در آن از مهمانان پذیرایی می‌شود، بنابراین باید چشم‌نواز، راحت و در عین ‌حال منحصربه فرد باشد و سلیقه و علایق صاحب‌خانه را به نمایش بگذارد. اما ویژگی‌ها و کاربردهای پرده برای مکان‌های رسمی مانند ادارات، بانک‌ها، هتل‌ها و شرکت‌ها متفاوت است. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایا و معایب پرده، ویژگی‌های پرده خوب، تناسب پرده با مکان مورد استفاده و کاربردهای آن در منزل و محیط کار بپردازیم.

پرده چیست؟

تقریباً همه ما می‌دانیم پرده چیست و شاید عجیب به نظر برسد که چرا می‌خواهیم این واژه را دوباره تعریف کنیم، اما مسأله این‌جاست که با تعریف این واژه، برخی از مهم‌ترین کاربردهای پرده که شاید به چشم نیامده باشند نیز توضیح داده می‌شوند. پرده به تکه پارچه ساده یا پرنقش و نگاری گفته می‌شود که معمولاً برای تنظیم نور مناسب اتاق، نمای ظاهری و تنظیم جریان هوا استفاده می‌شود. البته کاربردهای پرده به همین موارد محدود نمی‌شود و در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.


مزایا و معایب پرده

نبرد نور و پرده، نبردی دائمی و قدیمی است. شاید آن زمان که انسان متوجه شد نور بیش از حد هم مانند سایه بیش از حد می‌تواند آزارنده باشد، به دوخت پرده روی آورد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای پرده‌، ایجاد تعادل بین نور و سایه است و حتی در دنیای روان‌شناسی، از پنجره‌درمانی برای تعدیل نیروهای روانی استفاده می‌شود.

مزایای پرده

 • کنترل کامل نور و سایه
 • نیاز کمتر به نظافت پنجره‌ها
 • ممانعت از ورود گرد و غبار به داخل اتاق
 • کنترل جریانات هوا
 • گرم نگاه داشتن فضای اتاق در هوای سرد و کمک به صرفه‌جویی در مصرف انرژی
 • کمک به زیبایی ظاهری اتاق
 • کمک به حفظ حریم خصوصی
پرده شید، کنترل‌کننده کامل نور و سایه
پرده شید، کنترل‌کننده کامل نور و سایه

معایب پرده

 • نیاز به تمیز شدن مداوم پرده
 • گرم شدن خانه در مناطق گرمسیر
 • احتمال آسیب به لت‌های پنجره
 • خطر طناب‌های کور برای کودکان خردسال
 • خطر پرده‌های بلند در زمین خوردن کودکان
 • احتمال کوچک‌تر نشان دادن فضا
 • هزینه بالای پرده و تجهیزات آن
 • احتمال کثیف شدن پرده‌های بلند
استفاده از پرده، به منظور تنظیم نور اتاق، نمای ظاهری و جریان هوا
استفاده از پرده، به منظور تنظیم نور اتاق، نمای ظاهری و جریان هوا

کاربردهای پرده چیست؟

از پرده به دلایل مختلفی استفاده می‌شود که عبارتند از:

پوشاندن پنجره

گاهی از پرده‌ها برای اصلاح پنجره‌های نامتقارن یا نه چندان زیبا استفاده می‌شود. وجود طیف گسترده‌ای از رنگ‌ها، الیاف و طرح‌ها باعث می‌شود برای انتخاب مدل پرده‌ای که با سبک و طراحی داخلی خانه یا محل کار مطابقت داشته باشد، دچار محدودیت نشوید. توصیه ما این است که به گونه‌ای از پرده‌ها برای پوشاندن پنجره‌ها استفاده کنید که جذابیت پیچیده و ظریفی را خلق کنند.

استفاده از پرده برای اصلاح پنجره‌های نامتقارن
استفاده از پرده برای اصلاح پنجره‌های نامتقارن

برای مکان‌هایی مانند تالارهای تولد یا عروسی که ممکن است از شمع استفاده شود یا در آشپزخانه که با شعله گاز سروکار دارید، استفاده از پرده‌های عایق حریق، انتخابی هوشمندانه محسوب می‌شود. در صورت بروز خطر، این پرده‌های حرارتی، ایزوله می‌شوند و از احتراق جلوگیری می‌کنند.

ایجاد حریم خصوصی

یکی از ویژگی‌های پرده، حفظ حریم خصوصی و امنیت است. نصب پانل‌های مختلف در اتاق خواب یا نشیمن، انتخابی عاقلانه برای جلوگیری از کنجکاوی غریبه‌ها و دیده شدن فضای خصوصی است. از پانل‌ها می‌توان برای تفکیک فضا و ایجاد حریم خصوصی در منزل یا محل کار نیز استفاده کرد.

نصب پانل‌ها به تفکیک فضا و ایجاد حریم خصوصی کمک می‌کند.
نصب پانل‌ها به تفکیک فضا و ایجاد حریم خصوصی کمک می‌کند.

تنظیم و کنترل نور

یکی دیگر از مزایای استفاده از پرده این است که می‌توانید میزان نور خورشید را کنترل کنید. پرده‌ها می‌توانند در مدیریت شدت نور به شما کمک کنند. اگر می‌خواهید اتاق نشیمن خود را در طول روز روشن کنید، اما به این فکر می‌کنید که چه کاری انجام دهید تا مانع دید دیگران به داخل خانه شوید، می‌توانید از پرده‌های شفاف کمک بگیرید. این پرده‌ها برای زمانی مناسبند که می‌خواهید کمی نور خورشید داشته باشید و در عین‌ حال حریم خصوصی خود را حفظ کنید. در مقابل، پرده‌های ضخیم می‌توانند با مسدود کردن نور، به تاریک شدن اتاق کمک کنند.

کاهش مصرف انرژی

بیش از نیمی از گرما یا سرمای تولید شده توسط وسایل سرمایشی یا گرمایشی از پنجره‌ها به بیرون نشت می‌کند. استفاده از پرده‌های بلند، راه‌حل مؤثری برای کنترل و مدیریت دمای داخل خانه است. پرده‌های عایق به حفظ گرما و سرمای داخل اتاق کمک می‌کنند و دارای آستری هستند که مانع از هدر رفتن انرژی می‌‌شوند. این پرده‌ها در زمستان، زمانی که نور مستقیم خورشید از پنجره وارد می‌شود، آن را جذب نموده و اتاق را به میزان قابل توجهی گرم می‌کنند. بنابراین استفاده از آن‌ها در اتاق نشیمن یا اتاق خواب، راهی عالی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه قبض گاز و برق و کمک به کاهش گرمایش زمین است.

پرده‌های بلند، راه‌حل مؤثری برای کنترل و مدیریت دمای داخل خانه
پرده‌های بلند، راه‌حل مؤثری برای کنترل و مدیریت دمای داخل خانه

القای حس راحتی و صمیمیت

پرده‌ها می‌توانند حس گرما و راحتی را به هر فضایی ببخشند. پرده‌هایی با پس‌زمینه تیره، فضا را کوچک‌تر نشان می‌دهند و ظاهری دنج ایجاد می‌کنند. از آن‌ها می‌توان برای تحریک احساسات صمیمانه و تقویت پیوند بین دوستان و خانواده استفاده نمود. پرده‌های کتانی روشن با رنگ‌های پاستلی، فضا را بزرگ‌تر جلوه می‌دهند و چون از الیاف سبک‌تر تولید شده‌اند، حسی از مطبوع بودن و آرامش را القا می‌کنند.

زیبایی دکوراسیون

طراحان داخلی بر این واقعیت تأکید دارند که یکی از مهم‌ترین کاربردهای پرده، تأثیر آن بر چیدمان کلی خانه یا دفتر کار است. برای طراحی دکوراسیون منزل، پرده اولین چیزی است که باید به آن توجه کنید. حتی وجود پرده‌های ساده و ارزان‌قیمت نیز می‌تواند در بهبود زیبایی دکوراسیون نقش چشمگیری داشته باشد.

مهم‌ترین کاربرد پرده، قطعیت بخشیدن به دکوراسیون داخلی است.
مهم‌ترین کاربرد پرده، قطعیت بخشیدن به دکوراسیون داخلی است.

بیشتر بخوانید: جدیدترین مدل های پرده 2022

ویژگی‌های یک پرده خوب

پرده‌ها این توانایی را دارند که کلیت ظاهر یک اتاق را تعیین کنند، اما فقط زمانی‌که به درستی انتخاب شده باشند. وقتی صحبت از پنجره‌ها به میان می‌آید، موضوع رنگ، طرح، بافت و جنس پارچه، طول و آستر بسیار مهم است. بنابراین کمک گرفتن از چند متخصص در مورد محدود کردن گزینه‌ها و انتخاب پرده‌های مناسب ضروری است.

رنگ و جنس پارچه

الیاف پارچه، کاربردهای پرده و عمر و استقامت آن را تعیین می‌کنند. اگر پارچه‌های خیلی سنگین را انتخاب کنید، باید بدانید ممکن است هنگام کشیدن به راحتی جمع نشوند. پیشنهاد ما این است که پیش از خرید پرده، پارچه را کاملاً زیر و رو کنید و آن را مانند آکاردئون چین بدهید. اگر پارچه در اثر مالش و سایش، شروع به جرقه زدن کند، نشان‌دهنده این است که ایستایی بسیار خوبی ندارد.

استفاده از رنگ‌های خنثی برای اتاق‌هایی با نور زیاد
استفاده از رنگ‌های خنثی برای اتاق‌هایی با نور زیاد

 همچنین به یاد داشته باشید نور خورشید به مرور زمان پارچه‌ها را نازک و فرسوده می‌کند. اگر اتاق مورد نظر نور زیادی دارد، بهتر است از رنگ‌های روشن اجتناب کنید، چون سریع‌تر فرسوده و رنگ‌پریده می‌شوند. پیشنهاد ما این است که برای اتاق‌های پرنور از رنگ‌های خنثی استفاده کنید، زیرا احتمال رنگ‌پریدگی آن‌ها نسبت به رنگ‌های دیگر کمتر است و بیشتر با دکوراسیون اتاق هماهنگ می‌شوند.

طول و آستر پارچه

اولین نکته در خرید پرده، تصمیم درباره این موضوع است که می‌خواهید پرده‌ها از چه ارتفاعی بالاتر از پنجره نصب شوند؟ نصب پانل‌های بلندتر از ارتفاع پنجره، حس بلند بودن سقف را به اتاق می‌دهد. طراحان، اغلب پرده‌ها را حدود 18 سانتی‌متر بالاتر از قاب پنجره نصب می‌کنند، اما اگر ظاهری دراماتیک‌تر را در نظر داشته باشید، ممکن است نیاز باشد بالاتر نصب شوند.

هزینه

در طراحی پرده‌های سفارشی، گزینه‌های زیادی از جنس الیاف پارچه گرفته تا سبک والان‌ها وجود دارد. با این ‌حال، این طیف تنوع انتخاب، تفاوت قیمت قابل توجهی را نیز رقم می‌زند که باید به آن دقت کرد.

هر پرده مناسب چه مکانی است؟

پرده‌ها مانند سایر لوازم دکوراسیون داخلی باید متناسب با محل استفاده، خریداری و تنظیم شوند. پرده‌ای که برای محیط رسمی و اداری طراحی می‌شود، قطعاً مناسب اتاق خواب یا اتاق کودک نیست و بالعکس. هنر طراحی پرده یکی از هنرهای مهم در نشان دادن جنبه‌های استفاده از مکان مورد نظر است.

سفارشی‌سازی پرده، باعث تفاوت‌ قیمت می‌شود.
سفارشی‌سازی پرده، باعث تفاوت‌ قیمت می‌شود.

کاربردهای پرده اداری و خانگی

کاربردهای پرده، متنوع و مختلف هستند. از جمله این کاربردها می‌توان به کاربردهای اداری، خانگی، پزشکی، تئاتر، پرده سینما، پرده‌های حمام و اماکن ورزشی اشاره کرد.

کاربردهای پرده اداری

پرده‌های اداری، ظاهری رسمی و شیک دارند و معمولاً در انتخاب رنگ آن‌ها از رنگ‌های محتاطانه و خنثی استفاده می‌شود تا تمرکز جلسات به هم نخورد. برخلاف پرده‌های خانگی که از تنوع رنگ و طرح بسیار بالایی برخوردارند، در پرده‌های اداری یا اتاق جلسات، تقریباً از پرده طرح‌دار یا رنگ‌های شاد استفاده نمی‌شود. از طریق پرده‌ها می‌توان ظاهر فضای تجاری را به طور کامل تغییر داد. پرده‌ها به شما این امکان را می‌دهند که با باز کردن پنجره و بدون این‌که نور خورشید مستقیماً روی کارمندان بیفتد، هوای محیط کار را عوض کنید.

معمولاً از پرده‌هایی با رنگ شاد در محیط اداری استفاده نمی‌شود.
معمولاً از پرده‌هایی با رنگ شاد در محیط اداری استفاده نمی‌شود.

با نصب پنل‌ها در محیط کار، حتی نتایج و خروجی‌های کارمندان متفاوت می‌شود و می‌تواند تغییری اساسی در شیوه کار پرسنل ایجاد کند. سایر کاربردهای پرده در محیط اداری عبارتند از:

ایجاد دکوراسیون خوب

 پرده‌ها می‌توانند از حواسپرتی کارمندان جلوگیری کنند و باعث افزایش تمرکز آن‌ها در محیط کار شوند. آن‌ها به جلوگیری از اختلال در کار کمک می‌کنند.

افزایش رضایت ارباب رجوع

سرمایه‌گذاری روی زیبایی ظاهر دکوراسیون اداری، می‌تواند باعث جذب بیشتر ارباب رجوع یا سایر شرکای تجاری شده و به افزایش بهره‌وری شرکت کمک کند.

افزایش راحتی کارکنان

پرده‌ها به ایجاد حریم خصوصی کمک می‌کنند. این موضوع می‌تواند باعث انعطاف‌پذیری و ایجاد حس مثبت در کارکنان شود. کارمندان در محیطی که احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشند، بازدهی بالاتری نیز خواهند داشت.

حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-10674

هر متر مربع :    495,000 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-10671

هر متر مربع :    525,460 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-954

هر متر مربع :    525,460 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-681

هر متر مربع :    483,495 تومان
حراج!
تماس بگیرید

پرده زبرا

پرده زبرا 10-634

هر متر مربع :    491,435 تومان
حراج!
تماس بگیرید

پرده زبرا

پرده زبرا 02-616

هر متر مربع :    403,735 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 21-01-616

هر متر مربع :    403,735 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 44-19159

هر متر مربع :    454,247 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 03-11727

هر متر مربع :    478,200 تومان

تنظیمات نور محیط کار

 میزان نور در شرکت‌ها و اداراتی که جلسات مستمر اداری تشکیل می‌دهند، بسیار مهم و تعیین‌کننده است. برای نمایش اسلایدها یا جلسات مجازی با پروژکتور نیاز به یک اتاق تاریک دارید. پرده می‌تواند نور مستقیم خورشید را در دفتر یا اتاق جلسه مسدود کرده و به بهبود روند جلسات کمک کند. علاوه ‌بر این، اگر روی پروژه محرمانه کار می‌کنید، پرده‌ها به شما در حفط حریم خصوصی بسیار کمک خواهند کرد.

نصب پرده در دفتر کار بر اساس عملکرد و ویژگی‌های خاص آن انجام می‌شود و باید قابلیت استفاده برای کارمندان را داشته باشد. شما نمی‌توانید پرده‌های سنگین با رنگ‌های چشمگیر را در فضای اداری نصب کنید. برای حفظ حرفه‌ای بودن محیط، باید پرده‌های سبک کلاسیک را انتخاب کنید.

پرده زبرا، گزینه‌ای عالی برای فضاهای اداری
پرده زبرا، گزینه‌ای عالی برای فضاهای اداری
 • پرده‌های پلیسه مدادی: انواع پرده پلیسه‌دار مدادی، برای ادارات عالی هستند. آن‌ها یک بلوک با طرح‌های مناسب ایجاد می‌کنند که چیدمانی ساده و قابل کنترل دارند.
 • پرده‌های رومی: انواع پرده رومی، ظاهری کاملاً خاص ایجاد می‌کنند که می‌تواند یک محیط عالی برای کارمندان به وجود بیاورد و به صورت عمودی باز و بسته شود.
 • پرده‌های اداری: این مدل‌ها به صورت پانل‌هایی با چیدمان کامل با طول مستقیم هستند و مانع از حواسپرتی می‌شوند. همچنین صداها یا نویزهای ساختمان‌های تجاری را کاهش داده یا مسدود می‌کنند.

کاربردهای پرده خانگی

قبل از هر چیز ابتدا باید تصمیم بگیرید چه نوع پرده‌ای را می‌خواهید برای اتاق خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، پرده‌های معمولی، انواع تاریک‌کننده اتاق، سبک‌های مختلف رومی، شفاف، کوتاه یا بلند، داستان جداگانه‌ای دارند و بسته به نیاز فضا باید انتخاب شوند. هنگام انتخاب پارچه پرده برای خانه به نکات زیر توجه کنید:

 • میزان نوری که در فضا نیاز دارید.
 • دکور و حال و هوای اتاق؛ برای مثال اگر دکوراسیون مورد نظر شما سنتی است، می‌توانید به سراغ پارچه‌های شفاف بروید یا برای آشپزخانه از طرح‌های چهارخانه یا گلدار استفاده کنید.
 • رنگ؛ رنگ پرده باید با فضای کلی اتاق هماهنگ باشد. انتخاب رنگی که مکمل رنگ دیوار اتاق یا هماهنگ با مبلمان یا فرش باشد، ایده خوبی است. از سوی‌ دیگر، اگر اتاق بسیار ساده است و می‌خواهید تمرکز روی پرده‌ها باشد، می‌توانید به سراغ رنگ‌هایی بروید که با مبلمان یا دیوار تضاد دارند.
 • چین‌ها و تزیینات
 پرده‌های خانگی عموماً از تنوع رنگ و طرح بالایی برخوردارند.
پرده‌های خانگی عموماً از تنوع رنگ و طرح بالایی برخوردارند.

اگر دیوارهای اتاق نشیمن شما ساده و مبلمان آن اسپرت است، بهتر است به سراغ پرده‌های چاپی بروید. اما اگر دیوارها با کاغذ دیواری تزیین شده باشند و مبلمان سنگین باشد، استفاده از پرده‌های ساده ایده‌آل خواهد بود. باید به خاطر داشته باشید چاپ‌ها وزن بصری را افزایش داده و پرده‌ها را سنگین جلوه می‌دهند. انتخاب طرح‌های هندسی، با در نظر گرفتن دکوراسیون اتاق نیز می‌تواند استایل جدید و منحصربه فرد شما را خلق کند. بسیاری از مردم در مورد ارتفاع پرده‌ها دقت نمی‌کنند، اما این موضوع عاملی بسیار مهم است که در طراحی اتاق نشیمن باید در نظر گرفته شود. اگر می‌خواهید به فضا جذابیت بیشتری بدهید، به سراغ پرده‌های بلند بروید. پرده‌های بلند با ایجاد خطای دید، تصوری از سقف‌های مرتفع ایجاد می‌کنند، اما اگر در خانه کودک خردسال دارید، بهتر است پرده‌ها را مقداری بالاتر از سطح زمین در نظر بگیرید.

عرض پرده نیز در حالت ایده‌آل، به عرض پنجره بستگی دارد، اما اگر در انتخاب عرض مناسب با مشکل مواجه هستید، با یک طراح پرده صحبت کنید. از جذابیت‌های پرده‌های خانگی این است که در صورت تمایل می‌توانید با لوازم جانبی متعدد، پرده‌های خود را تزیین کنید یا آن را ساده نگه دارید.

فاکتورهای زیادی وجود دارد که هنگام انتخاب پرده برای کاربردهای مختلف باید به آن‌ها توجه کنید که ممکن است وقت‌گیر به نظر برسد، اما سرمایه‌گذاری و دقت روی آن‌ها ارزشش را دارد و باعث هارمونی و تعادل در محیط کار یا منزل می‌شود. پرده‌ها می‌توانند باعث تغییرات زیادی در دکوراسیون داخلی شوند. آن‌ها می‌توانند سبک کار، طرز فکر، بازدهی و روحیه افراد را تغییر دهند. از جمله کاربردهای پرده می‌توان به ایجاد حس صمیمیت و راحتی، بهبود ظاهر اتاق، حفظ حریم خصوصی و تنظیم نور و جریان هوا اشاره کرد.

منبع ++++

مهم‌ترین کاربردهای پرده اداری چیست؟

+ افزایش راحتی کارکنان
+ افزایش رضایت ارباب رجوع
+ تنظیم نور محیط کار
+ ایجاد دکوراسیون خوب

برای خرید یک پرده خوب باید به چه ویژگی‌هایی توجه کنیم؟

+ رنگ و جنس پارچه
+ طول و عرض پارچه
+ هزینه

One thought on “کاربردهای پرده؛ مهم‌ترین ویژگی‌های پرده که باید قبل از خرید بدانید!

 1. اشتراک ها: جدیدترین مدل ‌های پرده 2022: مدل‌های متنوع و جذاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.