ملزومات پرده: بررسی انواع لوازم و تجهیزات جانبی پرده‌های مدرن و ساده

ملزومات پرده

پرده نقش اساسی در دیزاین منزل شما دارد و می‌تواند ظاهر کلی منزل را تغییر داده و آن را بهبود بخشد. اگرچه اهمیت پرده بر هیچ‌کس پوشیده نیست، اما بسیاری از افراد با تجهیزات جانبی پرده آشنا نیستند و از اهمیت آن برای تکمیل ظاهر پرده آگاهی ندارند. همان‌طور که انتخاب پارچه و مدل پرده در زیباسازی خانه مهم است، اینکه از چه قطعات و سخت‌افزاری برای آویزان کردن پرده استفاده کنید، به همان اندازه اهمیت دارد. ملزومات پرده شامل قطعات مختلفی است که هر یک انواع خاص خود را دارند. آشنایی با انواع تجهیزات پرده، می‌تواند به شما کمک کند انتخاب درستی داشته باشید و بهترین نتیجه را دریافت کنید. در این صفحه از پرده بازار، می‌توانید انواع پرده را به همراه ملزومات اصلی آن مشاهده کرده و سفارش دهید.

میله پرده

میله پرده مهم‌ترین و بزرگ‌ترین وسیله جانبی است که پرده مستقیماً از آن آویزان می‌شود. معمولاً دیگر تجهیزات پرده، مانند براکت‌ها، نگهدارنده‌ها و…، با توجه به نوع میله پرده انتخاب می‌شوند.

انواع مختلفی از میله‌ پرده وجود دارد که هر یک برای سبک‌های مختلفی مناسب هستند. برخی از میله‌های پرده برای پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده زبرا عمودی و پرده سان اسکرین مناسب هستند، در حالی که برخی دیگر برای پرده‌های سنتی کارایی دارند.

میله پرده مهم‌ترین و بزرگ‌ترین وسیله جانبی پرده است.
میله پرده مهم‌ترین و بزرگ‌ترین وسیله جانبی پرده است.

انواع میله پرده

میله پرده از مهم‌ترین اجزا در تجهیزات پرده است که انواع گوناگونی دارد. شما می‌توانید بسته به سلیقه و انتظارات خود و همچنین نوع پرده‌ای که انتخاب کرده‌اید، یکی از آن‌ها را سفارش دهید.

میله پرده تزئینی

یکی از شیک‌ترین انواع میله پرده که به طور خاص برای دیده شدن طراحی شده و می‌تواند توجه‌ها را به سمت خود جلب کند، میله پرده تزئینی است. میله‌های تزئینی از مواد و رنگ‌های گوناگونی ساخته شده‌اند و عرض و طول متفاوتی دارند.

این میله‌های پرده گاهی با گلدسته پرده همراه می‌شوند و اغلب در دیوارکوب‌های تزئینی قرار می‌گیرند تا جلوه و شکوه بیشتری ایجاد کنند. موادی که در ساخت میله پرده تزئینی مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولاً شامل: چوب، برنج، نیکل، برنز، آهن فرفورژه و… است.

میله پرده تزئینی، معمولاً از جنس چوب، برنج، نیکل، برنز، آهن فرفورژه و... ساخته شده است.
میله پرده تزئینی، معمولاً از جنس چوب، برنج، نیکل، برنز، آهن فرفورژه و… ساخته شده است.

میله پرده تزئینی اغلب گران است و گاهی اوقات حتی به صورت سفارشی ساخته می‌شود. از آن‌جا که این میله‌ها برای دیده شدن طراحی شده‌اند، بهتر است در اتاق‌هایی که میهمانان در آن حضور دارند، مانند اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری استفاده شوند.

میله پرده معمولی

میله پرده معمولی در تجهیزات پرده، میله پرده‌ای است که از فلز و در موارد بسیار معدودی از چوب ساخته شده و معمولاً در اکثر خانه‌ها می‌توان آن را مشاهده کرد. این میله‌ها در طیف گسترده‌ای از طول‌ها، شکل‌ها و قطرها فروخته می‌شود و اغلب قابل تنظیم است؛ به طوری که استفاده‌کنندگان می‌توانند آن را با انواع پرده‌های خود تطبیق دهند.

میله پرده معمولی معمولاً از فلز ساخته می‌شود.
میله پرده معمولی، معمولاً از فلز ساخته می‌شود.

میله پرده‌های معمولی می‌توانند در هر اتاقی استفاده شوند. همچنین امکان خریداری آن‌ها به صورت میله پرده تکی یا میله‌ پرده دوتایی برای نصب زیرپرده یا سه‌تایی برای استفاده در ست پرده وجود دارد. میله‌ پرده‌های معمولی به صورت آماده در بازار موجودند و شما می‌توانید آن‌ها را همراه با براکت‌های دیواری، گیره و قلاب پرده تهیه کنید.

میله پرده تراورس

میله پرده تراورس یکی از تجهیزات پرده و به صورت فلزی است که حلقه‌های پرده به آن نصب شده است. این میله‌ها ممکن است روی سقف یا دیوار نصب شوند و از آن‌جا که پرده در فواصل معین به شکل ناودانی به آن وصل می‌شود، استحکام بالایی دارد و برای پارچه‌های سنگین و پنجره‌های بزرگ مناسب است.

میله تراورس، مناسب برای پرده‌های سنگین و رسمی‌
میله تراورس، مناسب پرده‌های سنگین و رسمی‌

میله پرده تراورس در مدل‌های دو طرفه – که به آن اسپلیت دراو هم می‌گویند – و یک طرفه فروخته می‌شود، یعنی می‌توانند از وسط باز شوند. از آن‌جا که میله‌ پرده‌های تراورس قلاب‌های پارچه‌ای داخلی دارند و برای پرده‌های تخت یا چین‌دار مناسبند، می‌توان از آن‌ها برای پرده‌های اتاق نشیمن، پذیرایی، اتاق غذاخوری یا هر جایی که می‌خواهید پرده‌های سنگین و رسمی‌ نصب کنید، استفاده کرد.

میله پرده دوبل

بسیاری از انواع میله پرده را می‌توان به صورت دوتایی یا دوبل خریداری کرد. میله پرده دوتایی به شما اجازه می‌دهد انواع مختلف پارچه را روی یکدیگر قرار دهید؛ حتی میله‌ پرده‌های سه‌تایی وجود دارند که می‌توانند سه نوع پارچه را به طور هم‌زمان نگه دارند. از میله پرده سه‌تایی برای نگه‌ داشتن پرده اصلی، زیرپرده، والان و… استفاده می‌شود.

میله پرده دوتایی به شما اجازه می‌دهد انواع مختلف پارچه را روی یکدیگر قرار دهید.
میله پرده دوتایی به شما اجازه می‌دهد انواع مختلف پارچه را روی یکدیگر قرار دهید.

میله پرده کافه‌ای

پرده کافه‌ای نوعی پرده کوتاه است که فقط نیمه پایینی پنجره را می‌پوشاند. میله‌ پرده کافه‌‌ای به دلیل طراحی خاص این نوع پرده، معمولاً قطر کوچکی دارد و گرد با انتهایی کوچک و ظریف است. قطر کوچک این نوع میله‌ها به این معنی است که فقط باید با پرده‌های سبک استفاده شوند.

از آن‌جا که پرده کافه‌ای تنها نیمه پایینی پنجره را می‌پوشاند و نور همچنان می‌تواند از بالای پنجره به محیط وارد شود، میله پرده کافه‌ای گزینه‌ای محبوب در آشپرخانه و سرویس بهداشتی است. همچنین در اتاق‌هایی که معمولاً افراد دوست دارند راحتی بیشتری داشته باشند، مانند اتاق‌ غذاخوری و اتاق‌ خشک‌شویی استفاده از آن‌ها رایج است.

میله‌ پرده کافه‌‌ای، معمولاً قطر کوچکی دارد و با انتهایی کوچک و ظریف است.
میله‌ پرده کافه‌‌ای، معمولاً قطر کوچکی دارد و با انتهایی کوچک و ظریف است.

میله پرده کششی

میله پرده کششی از جمله تجهیزات پرده مناسب برای کسانی است که منزل خود را اجاره کرده‌اند یا نمی‌خواهند دیوارها یا قاب‌های پنجره‌شان را سوراخ کنند، زیرا هیچ ابزاری برای نصب آن‌ها لازم نیست. در این نوع میله پرده از یک سیستم پیچ و فنر ساده برای ایجاد کشش استفاده می‌شود و بدین‌ترتیب، میله در قاب پنجره در جای خود نگه داشته می‌شود.

میله پرده کششی به دلیل سادگی محبوبیت زیادی دارد و تقریباً می‌توان از آن در تمام پنجره‌های بازشو استفاده کرد. همچنین در صورت نیاز می‌توان آن را جدا نمود و بدون آسیب ‌رساندن به دیوارها نصب کرد.

میله پرده کششی، با قابلیت نصب آسان، بدون آسیب ‌رساندن به دیوارها
میله پرده کششی، با قابلیت نصب آسان، بدون آسیب ‌رساندن به دیوارها

بهتر است از میله پرده کششی فقط برای پرده‌های سبک استفاده کنید، زیرا وزن زیاد باعث افتادن آن‌ها می‌شود، همچنین آن‌ها را در پنجره‌هایی با قاب به اندازه کافی بزرگ استفاده کنید. از میله پرده کششی می‌توان در اتاق نشیمن، آشپزخانه، اتاق لباسشویی، اتاق بچه‌ها و گاراژ استفاده کرد.

میله پرده مخفی

میله پرده مخفی از جمله ملزومات خاص پرده است و به گونه‌ای طراحی شده که زیر پرده‌ها پنهان شده و دیده نمی‌شوند. متداول‌ترین سبک این نوع میله پرده، میله قفل‌دار است که از دو قطعه فلزی نازک، مسطح و به هم پیوسته تشکیل شده است.

میله‌ پرده مخفی را می‌توان با پرده‌هایی استفاده کرد که در آن‌ها یک درز سراسری برای تعبیه شدن میله داخل آن در نظر گرفته شده است تا به طور کامل میله را بپوشانند. از آن‌جا که این میله‌های پرده برای دیده ‌نشدن طراحی شده‌اند، معمولاً در اتاق‌هایی کاربرد دارند که پرده‌ها در بیشتر اوقات بسته است.

متداول‌ترین سبک میله پرده مخفی، میله قفل‌دار است.
متداول‌ترین سبک میله پرده مخفی، میله قفل‌دار است.

عرض استاندارد میله پرده

اگرچه به نظر می‌رسد انتخاب طول میله پرده اهمیت زیادی داشته باشد، اما عرض استاندارد میله پرده یا همان قطر میله پرده هم بسیار مهم است. اگر میله پرده خیلی نازک باشد، ممکن است نتواند وزن پرده شما را تحمل کند.

همچنین اگر خیلی ضخیم باشد، ظاهر خوشایندی نخواهد داشت. اندازه استاندارد قطر میله پرده، معمولاً بین 1 تا 8 سانتی‌متر است که بسته به جنس و وزن پارچه باید گزینه مناسب خود را پیدا کنید. پارچه‌های سنگین‌تر به میله‌های ضخیم‌تر و براکت‌های محکم‌تر نیاز دارند.

اندازه استاندارد قطر میله پرده، معمولاً بین 1 تا 8 سانتی‌متر است.
اندازه استاندارد قطر میله پرده، معمولاً بین 1 تا 8 سانتی‌متر است.

طول استاندارد میله پرده

آنچه در ملزومات پرده یا به عبارتی تجهیزات آن اهمیت دارد، اندازه میله‌های پرده است؛ چرا که طول آن‌ها با یکدیگر متفاوت است تا با اندازه‌های مختلف پنجره مطابقت داشته باشد. با این منطق، طول استاندارد میله پرده از اندازه‌های استاندارد پنجره پیروی می‌کند. به این صورت که اندازه پنجره هر چه باشد، طول میله پرده باید 7 و نیم تا 15 سانتی‌متر بیشتر از آن باشد.

از آن‌جا که اندازه‌های استاندارد پنجره طیف وسیعی را پوشش می‌دهند، اکثر میله‌های پرده بخصوص میله‌های خارجی قابل تنظیم هستند؛ یعنی برای هر اندازه میله پرده، حداقل و حداکثر طول وجود دارد. استانداردترین اندازه‌هایی که می‌توانید در بازار برای میله پرده پیدا کنید، 60-120 سانتی‌متر، 120-210 سانتی‌متر، 160-300 سانتی‌متر یا 300-430 سانتی‌متر هستند.

حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
تماس بگیرید
در انبار موجود نمی باشد
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)

محو کردن میله پرده

گاهی اوقات ممکن است ترجیح دهید میله پرده دیده نشود؛ برای مثال وقتی از پرده‌های بالارو مانند پرده شید، پرده دو مکانیزم، پرده زبرا و پرده سان اسکرین استفاده می‌کنید، ممکن است نخواهید سیستم غلتکی آن که بالای پرده تعبیه شده است، دیده شود.

استفاده از قرنیز، راهی عالی برای پوشاندن کامل میله پرده است.
استفاده از قرنیز، راهی عالی برای پوشاندن کامل میله پرده است.

شاید جالب باشد بدانید یکی از دلایلی که برخی از مردم پرده‌های بالارو را با وجود مزیت‌های فراوانی که دارد، به عنوان آخرین انتخاب خود در نظر می‌گیرند، همین موضوع است؛ اما خبر خوب این است که راه‌های مختلفی برای محو کردن میله پرده وجود دارد.

قرنیز از جمله ملزومات پرده بوده و راهی عالی برای پوشاندن کامل میله پرده است. معمولاً براکت‌ها روی قرنیز نصب می‌شوند و میله پرده داخل آن استفاده می‌شود. قرنیز به پنجره حالتی شیک و رسمی ‌می‌دهد و در عین حال، میله پرده را داخل خود پنهان می‌کند. از این ابزار می‌توانید برای پوشاندن پرده شید، پرده شب و روز، پرده زبرا و پرده سان اسکرین استفاده کنید.

قاب پنجره یک وسیله بسیار کاربردی برای پنهان کردن میله پرده است که در بالای پنجره قرار می‌گیرد و تمام وسایل و مکانیسم پرده، از جمله میله پرده و موتور برقی در پنجره‌های هوشمند را پنهان می‌کند. قاب پرده تنها جنبه تزئینی ندارد و از آن برای عایق‌کاری پنجره و جلوگیری از هدررفت انرژی استفاده می‌شود.

قاب پنجره در بالای پنجره قرار می‌گیرد و تمام وسایل و مکانیسم پرده را پنهان می‌کند.
قاب پنجره در بالای پنجره قرار می‌گیرد و تمام وسایل و مکانیسم پرده را پنهان می‌کند.

قاب پرده می‌تواند تزئینی یا ساده باشد و از جنس‌های مختلفی ساخته شده است. یکی از کاربردی‌ترین قاب‌های پنجره که کاملاً برای پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا و پرده سان اسکرین مناسب و هماهنگ است، قاب پرده آلومینومی ‌است.

والان یا والانس درست مانند قاب پرده، بالاترین قسمت پنجره را می‌پوشاند و پوششی عالی برای پنهان کردن میله پرده است. والان ظاهری زیبا و لطیف به پنجره می‌دهد و نه تنها میله پرده را می‌پوشاند، بلکه باعث می‌شود پرده گسترده‌تر و وسیع‌تر به نظر برسد.

والان پوششی عالی برای پنهان کردن میله پرده است.
والان پوششی عالی و مقرون به صرفه برای پنهان کردن میله پرده است.

دیوارکوب از تجهیزات پرده

براکت که با نام قلاب میله پرده یا دیوارکوب هم شناخته می‌شود، بخش اساسی ملزومات پرده است و باید بتواند وزن پرده انتخابی شما را تحمل کند. براکت‌ها می‌توانند روی دیوار بالای پنجره، روی سقف یا داخل قاب پنجره نصب شوند. هنگام نصب میله و ملزومات پرده، حداقل به دو براکت نیاز دارید.

اکثر براکت‌ها شکل ساده‌ای دارند، اما مدل‌های شیک و متفاوتی هم وجود دارند که می‌توانند زیبایی منحصربه فردی به دکوراسیون پنجره‌های شما بخشند.

براکت‌ها قابل نصب روی سقف و دیوار هستند.
براکت‌ها قابل نصب روی سقف و دیوار هستند.

قلاب‌های حلقوی و حلقه‌ها از ملزومات پرده

قلاب‌های حلقوی و حلقه‌ها شامل وسایل و تجهیزاتی است که پرده را در میله پرده باقی نگه می‌دارد. برخی از انواع میله‌های پرده مانند میله پرده مخفی که میله داخل درز پرده پنهان می‌شود، نیازی به حلقه یا قلاب حلقوی ندارد. همچنین میله پرده تراورس که دارای گیره‌های داخلی است، نیازی به این قطعه ندارد. قلاب‌های حلقوی و حلقه‌ها بسته به نوع پرده، ممکن است در معرض دید مخاطب قرار داشته یا پنهان باشند.

قلاب‌های حلقوی و حلقه‌ها بسته به نوع پرده، ممکن است در معرض دید مخاطب قرار داشته یا پنهان باشند.
قلاب‌های حلقوی بسته به نوع پرده، ممکن است در معرض دید قرار داشته یا پنهان باشند.

نگهدارنده‌های پرده از تجهیزات پرده

نگهدارنده‌های پرده به وسایل و تجهیزاتی گفته می‌شود که پرده را کنار زده و خارج از قاب پنجره نگه می‌دارند. این وسایل گاهی با سایر ملزومات پرده فروخته می‌شوند تا طراحی هماهنگی ایجاد کنند.

نگهدارنده‌های پرده می‌توانند از مواد سختی مانند قلاب‌های فرفورژه ساخته شوند. معمولاً پرده توسط یک نوار یا بند به نگهدارنده متصل شده و از جلوی پنجره کنار زده می‌شود.

نگهدارنده‌های پرده می‌توانند از مواد سختی مانند قلاب‌های فرفورژه ساخته شوند.
نگهدارنده‌های پرده معمولاً از مواد سخت ساخته می‌شوند.

درپوش انتهایی میله پرده

درپوش انتهایی میله پرده، قطعه‌ای است که از سُرخوردن پرده و خارج شدن آن از میله پرده جلوگیری می‌کند. همه میله‌ها به این قطعه نیاز ندارند، زیرا برخی از میله‌ها مستقیماً به دیوار متصل می‌شوند. انتخاب مناسب درپوش انتهایی میله پرده، می‌تواند استایل زیادی به ظاهر کلی پرده‌ها ببخشد. بسیاری از میله‌های پرده همراه با درپوش انتهایی فروخته می‌شوند، اما در صورت لزوم می‌توانید آن‌ها را تغییر دهید و درپوش مورد نظر خود را خریداری کنید.

انتخاب مناسب درپوش انتهایی میله پرده، می‌تواند استایل زیادی به ظاهر کلی پرده‌ها ببخشد.
انتخاب مناسب درپوش انتهایی میله پرده، می‌تواند استایل خاصی به ظاهر کلی پرده‌ها ببخشد.

گلدسته پرده از ملزومات پرده

گلدسته پرده یک قطعه جانبی ملزومات پرده است که بیشتر جنبه تزئینی دارد. این قطعه که می‌تواند به اشکال گوناگون، مانند: گرد، گنبدی‌شکل، تندیس سر حیوانات و… باشد، در انتهای میله پرده قرار می‌گیرد و پرده را زیباتر و شکیل‌تر نشان می‌دهد.

اگر به پرده‌های مدرن مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین علاقه‌مند هستید، فروشگاه اینترنتی پرده بازار بهترین مکانی است که می‌توانید پرده مورد نظر خود را با بهترین قیمت و بالاترین کیفیت خریداری کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب رزین پرده

همچنین امکان تهیه تمام تجهیزات پرده و قطعات جانبی پرده‌های مدرن را از این فروشگاه دارید. یکی دیگر از محصولاتی که در فروشگاه اینترنتی پرده بازار عرضه می‌شود، قاب پرده آلومینیومی ‌است که جزو بهترین و باکیفیت‌ترین قاب‌های موجود در بازار است. اگر ترجیح می‌دهید میله و قرقره‌های غلتکی بالابرنده پرده از دید پنهان باشند، می‌توانید از قاب پرده آلومینیومی استفاده کنید و نمای یک پرده شیک را در خانه یا محل کار خود ایجاد کنید.

متناسب با سبک‌های پرده، چند نوع میله پرده وجود دارد؟

+ میله پرده تزئینی
+ میله پرده کافه‌ای
+ میله پرده دوبل
+ میله پرده تراورس
+ میله پرده معمولی
+ میله پرده مخفی
+ میله پرده کششی
+ و…

مهم‌ترین ملزومات و لوازم جانبی پرده چیست؟

+ براکت
+ میله پرده
+ گلدسته پرده
+ درپوش انتهایی میله پرده
+ نگهدارنده‌های پرده
+ قلاب‌های حلقوی و حلقه‌ها
+ و…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.