راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک: انتخاب رنگ‌های متنوع

راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

انتخاب رنگ پرده اتاق کودک برای بسیاری از والدین مسأله چالش‌برانگیزی است. علت آن است که کودکان نسبت به محیط اطراف خود بسیار حساس و تأثیرپذیرند و رنگ‌های مختلف می‌تواند در آن‌ها تأثیرات متفاوتی بگذارد. از این رو لازم است با روان‌شناسی رنگ‌ها و این‌که چگونه رنگ‌ها می‌توانند بر رشد مغزی کودک تأثیر بگذارند، آشنایی داشته باشید. از سوی دیگر، لازم است ترندهای روز دنیا را بشناسید و دیدگاه‌های طراحان دکوراسیون داخلی را در مورد انتخاب رنگ پرده بدانید تا در نهایت بتوانید بهترین انتخاب را برای پرده اتاق کودک خود انجام دهید. در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک، تمام اطلاعات مورد نیاز شما را با جزئیات دقیق در اختیارتان می‌گذاریم.

فهرست مطلب نمایش

ویژگی‌های متمایزکننده اتاق کودک

اتاق کودک مکانی است که کودکتان در آن می‌خوابد، بازی می‌کند، تکالیف درسی‌اش را انجام می‌دهد و از دوستان خود پذیرایی می‌کند. اتاق کودک بسته به سنی که در آن قرار دارد، باید نیازهای خاص او را تأمین کند؛ به عنوان مثال کودکی خردسال فضای کافی برای بازی می‌خواهد؛ کودکی که به مدرسه می‌رود، نیاز به مکانی دارد که با خیال راحت تکالیفش را انجام دهد یا کتاب مطالعه کند و یا یک نوجوان، فضایی می‌خواهد که در آن بتواند از دوستانش پذیرایی کند.

هنگام تزیین اتاق کودک، حفظ سلامت روان و ایمنی او بسیار مهم است. کودکان پنجره‌ها را به صورت دروازه‌هایی به دنیای فراتر از خانه خود می‌بینند و بزرگسالان آن‌ها را مجرای تهویه هوا و دریافت نور در نظر می‌گیرند. هنگام انتخاب پرده‌ برای اتاق کودک، به عنوان پدر و مادر به فرزندان خود اجازه دهید نظرات خود را بیان کرده و ترجیحات خود را درخواست کنند.

روان‌شناسی رنگ برای کودکان

رنگ‌های مختلف بر عملکرد بدن، ذهن و احساسات انسان تأثیر می‌گذارند. تحقیقات مختلفی که توسط روان‌شناسان انجام شده است، به وضوح تأثیر رنگ‌ها را در مورد رشد مغز، خلاقیت، بهره‌وری و یادگیری نشان می‌دهد. رنگ می‌تواند احساسات مختلفی را برانگیزد و باعث ایجاد هیجان، حس آرامش، الهام‌بخشی، افزایش اضطراب یا استرس شود.

بچه‌های کوچک بیشتر به سمت رنگ‌های روشن مانند قرمز، زرد، سبز، آبی و صورتی جذب می‌شوند. چنین رنگ‌هایی شادی را ساطع می‌کنند و می‌توانند به ایجاد حس انرژی مثبت و بازیگوشی کمک کنند. هنگامی‌که کودک شروع به رشد می‌کند، ترجیحات رنگ او هم تغییر می‌کند و بیشتر به سمت رنگ‌های آرام‌بخش مانند پاستلی و مات کشیده می‌شود. در ادامه راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک، نگاهی به رنگ‌ها می‌اندازیم و بیان می‌کنیم هر کدام به چه چیزی دلالت می‌کنند.

رنگ قرمز در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

رنگ قرمز این پتانسیل را دارد که باعث شود کودک احساس عصبانیت و تنش کند. به جای استفاده مستقیم از این رنگ، می‌توانید آن را در کنار رنگ‌های بژ، آبی و قهوه‌ای استفاده کنید.

رنگ زرد در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

زرد شادترین رنگ برای کودک است. این رنگ با تمرکز مرتبط است و می‌تواند نقش کلیدی در تحریک حافظه داشته باشد. رنگ زرد نشان‌دهنده خرد و مهربانی است، اما برخی مطالعات نشان می‌دهد استفاده زیاد از رنگ زرد می‌تواند باعث گریه کودک شود. بنابراین اگر قصد دارید از رنگ زرد در اتاق کودک خود استفاده کنید، سعی کنید آن را با رنگ‌های سرد مختلف مانند آبی یا سبز ترکیب کنید.

پرده آبی بهترین انتخاب رنگی در اتاق خواب کودک است.
پرده آبی بهترین انتخاب رنگی در اتاق خواب کودک است.

رنگ آبی در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

از نظر روان‌شناسی، طبیعت سرد و آرامش‌بخش رنگ آبی کاملاً مخالف گرما و هیجان ایجاد‌ شده با رنگ قرمز است. شاید آبی بهترین انتخاب رنگی باشد که باید در اتاق خواب کودک استفاده شود.

رنگ سبز در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

رنگ سبز به بهبود تمرکز و همچنین افزایش مهارت خواندن و درک کودکان کمک می‌کند. در صورت امکان، باید از سایه‌های مختلف سبز برای دیزاین اتاق کودک خود استفاده کنید، زیرا باعث ایجاد انگیزه در آن‌ها و همچنین باعث آرامش و متانت می‌شود.

نارنجی در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

نارنجی رنگ ایده‌آل برای غلبه بر استرس و خستگی است. برای بچه‌هایی که درون‌گرا هستند، این رنگ می‌تواند انتخابی عالی باشد و حس اعتماد به نفس، استقلال و تا حدی رقابت را در آن‌ها بیدار کند.

رنگ بنفش باعث افزایش میزان خلاقیت کودکان می‌شود.
رنگ بنفش باعث افزایش میزان خلاقیت کودکان می‌شود.

بنفش در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

رنگ بنفش بخشی از مغز را تحریک می‌کند که در درجه اول بر خلاقیت تمرکز دارد و در عین حال، اثر آرام‌بخشی دارد. استفاده از این رنگ باعث می‌شود بچه‌ها فعالانه در فعالیت‌های خلاقانه شرکت کنند و این عامل به سلامت کلی جسمی و روحی آن‌ها کمک می‌کند.

رنگ صورتی در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک

صورتی از نظر روانی رنگی قوی است و روی کودک تأثیر مثبت دارد، اما در اتاق بچه‌های خجالتی و درون‌گرا نباید از رنگ صورتی زیاد استفاده کنید، زیرا رنگ پرانرژی نیست.

چه رنگی مناسب انواع اتاق کودک است؟

شما می‌توانید به اشکال مختلفی اتاق کودک خود را دیزاین کنید. بسته به اینکه چه دکوری را برای اتاق ترجیح می‌دهید، کودک شما چه جنسیتی دارد و اینکه آیا اتاق را برای یک کودک یا چند کودک با جنسیت‌های مختلف می‌خواهید، ممکن است از رنگ‌های متنوعی استفاده کنید. در این بخش از راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک به بررسی این‌که چه رنگی مناسب چه اتاقی است، می‌پردازیم.

صورتی از نظر روانی رنگی قوی است و روی کودک تأثیر مثبت دارد.
صورتی از نظر روانی رنگی قوی است و روی کودک تأثیر مثبت دارد.

چه رنگی مناسب اتاق کودک مدرن است؟

در دکوراسیون مدرن معمولاً از پالت تک‌‌رنگ استفاده می‌شود. رایج‌ترین رنگ برای طرح دکوراسیون مدرن سفید است، اما می‌توانید از هر رنگ دیگری مثل خرمایی، آبی یا قرمز و رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، کرم، بژ و… هم استفاده کنید. معمولاً ترجیح داده می‌شود در اتاق کودک از پرده‌های مدرن استفاده شود، زیرا هماهنگی بسیار خوبی با دیگر اجزای اتاق به وجود می‌آورد و از سوی دیگر قدرت زیادی در کنترل نور و حریم خصوصی ارائه می‌دهد.

پرده‌های مدرن مثل پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین مناسب اتاق کودک هستند. شما بسته به نیاز و سلیقه خود می‌توانید هر نوعی را که می‌خواهید، انتخاب کنید. این پرده‌ها تنوع رنگ بالایی دارند و دست شما را برای انتخاب باز می‌گذارند. بهترین کار این است که رنگی را برای پرده اتاق کودک خود استفاده کنید که با سلیقه او هماهنگ باشد و در مدت زمان طولانی او را خسته نکند.

چه رنگ پرده‌ای مناسب اتاق‌های کودکانه ساده است؟

انتخاب دیزاین ساده برای اتاق کودک انتخابی هوشمندانه است، زیرا با بزرگ شدن کودک که بسیار زودتر از آنچه فکرش را بکنید اتفاق می‌افتد، مجبور به تغییرات بزرگ و پرهزینه نمی‌شوید. اگر از پرده‌های مدرن مانند پرده دو مکانیزم یا پرده زبرا یا پرده برقی استفاده می‌کنید، بهترین کار این است که رنگی خنثی مانند سفید، کرم یا بژ را انتخاب کنید. رنگ‌های خنثی با تمام دکورها قابل استفاده هستند و با هر رنگ دیگری به خوبی ترکیب می‌شوند.

حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید STR-16011

489,600 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید Z3096001

369,869 تومان (هر متر مربع)
499,000 تومان720,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-25

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-17

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-12

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-13

374,304 تومان (هر متر مربع)
488,000 تومان530,000 تومان (هر متر مربع)
500,000 تومان530,000 تومان (هر متر مربع)
489,000 تومان520,000 تومان (هر متر مربع)

چه رنگ پرده‌ای مناسب اتاق کودک ایرانی است؟

بسیاری از ایرانی‌ها دکور سنتی و کلاسیک را برای منزل خود از جمله اتاق کودک ترجیح می‌دهند. اگر شما هم جزو این دسته از افراد هستید، می‌توانید از رنگ‌های گرم مانند قرمز، نارنجی، زرد، صورتی و… برای پرده اتاق کودک خود استفاده کنید.

چه رنگی برای اتاق کودک دخترانه و پسرانه مشترک است؟

وقتی اتاق کودک پسر و دختر مشترک است، معمولاً ترجیح داده می‌شود از رنگ‌هایی برای پرده و دیگر المان‌های موجود در اتاق استفاده شود که فارغ از برچسب‌های جنسیتی باشند. در این بخش از راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک، به برخی از رنگ‌هایی که می‌توانید در اتاق مشترک کودک دختر و پسر خود استفاده کنید، اشاره می‌کنیم.

رنگ زرد

زرد رنگی نشاط‌آور برای پرده اتاق خواب کودک و نمونه‌ای عالی از رنگی خنثی از نظر جنسیتی است. این رنگ با هیچ کلیشه‌ از پیش تجویزشده‌ای مطابقت ندارد.

رنگ بژ، احساس آرامش و رضایت به کودکان می‌بخشد.
رنگ بژ، احساس آرامش و رضایت به کودکان می‌بخشد.

رنگ بژ، خرمایی و خاکستری ملایم

رنگ‌های بژ، خرمایی و خاکستری ملایم، می‌توانند انتخابی عالی برای پرده اتاق خواب خواهر و برادر باشند. این رنگ‌ها احساس آرامش و رضایت را به کودکان می‌بخشند و باعث آرامش و خواب راحت‌تر آن‌ها می‌شوند.

سبز روشن

سایه‌های ملایم رنگ سبز مانند مریم گلی، خزه‌ای یا نعنایی کم‌رنگ، گزینه‌هایی عالی برای پرده اتاق خواب کودک دختر و پسر با هم هستند، زیرا از نظر جنسیتی رنگ‌های خنثی محسوب می‌شوند. این رنگ‌ها می‌توانند بسیار تسکین‌دهنده باشند. رنگ سبز روشن برای ارتقای سلامت و همچنین تمرکز برای یادگیری معروف است.

آبی روشن

آبی روشن می‌تواند تأثیر عاطفی مثبتی بر کودک دختر و پسر داشته باشد و  گزینه‌ای‌ عالی برای پرده اتاق خواب خواهر و برادر است.

چه رنگی مناسب اتاق کودک دختر است؟

هنگام طراحی اتاق کودک دختر، خود را محدود به استفاده از رنگ صورتی نکنید. رنگ‌های بسیار زیادی وجود دارد که دختر شما از دیدن آن‌ها شاد می‌شود و در اتاق خود احساس راحتی و آرامش می‌کند. برخی از بهترین رنگ‌ها برای اتاق کودکان دختر شامل موارد زیر هستند:

سایه‌های ملایم رنگ سبز، گزینه‌ای عالی برای پرده اتاق خواب کودکان است.
سایه‌های ملایم رنگ سبز، گزینه‌ای عالی برای پرده اتاق خواب کودکان است.

رنگ قرمز

رنگ قرمز می‌تواند اتاق خواب کودک دختر شما را شاداب و سرزنده کند. اگر اتاق نور طبیعی زیادی نداشته باشد، قرمز انتخاب خوبی است که به اتاق خواب تاریک یا کوچک گرما می‌بخشد. در صورتی که رنگ قرمز را برای پرده اتاق کودک خود انتخاب می‌کنید، آن را با رنگ‌های ملایم‌تر مانند سفید ترکیب کنید تا از تسلط بیش از حد آن جلوگیری شود. رنگ‌های زیادی وجود دارند که به خوبی با قرمز ترکیب می‌شوند، از جمله آن‌ها می‌توان به صورتی، آبی و حتی سبز اشاره کرد..

رنگ سفید

رنگ سفید بهترین رنگ برای پرده اتاق خواب دخترانه محسوب می‌شود، زیرا آرام‌بخش و انعطاف‌پذیر است. از آنجایی که اتاق کودک شما پر از اسباب‌بازی‌ها، عکس‌ها و کتاب‌ها می‌شود، این رنگ می‌تواند از شلوغ شدن بیش از حد اتاق جلوگیری کند.

رنگ نارنجی

آنچه در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک باید به آن توجه کرد، رنگ نارنجی است. نارنجی رنگی است که روشن، آتشین و پرانرژی است و طرحی عالی برای اتاق خواب دخترانه شما ایجاد می‌کند. گزینه‌های انتخاب بسیار زیاد است و از سفالی تا رنگ هلویی پاستلی ملایم را شامل می‌شود.

رنگ بنفش

بنفش جایگزین مناسبی برای صورتی است. ناگفته نماند صورتی و بنفش بهترین ترکیب رنگ شادی را ایجاد می‌کنند و می‌توانند دختر شما را بسیار خوشحال کنند. بنفش ملایم در مقایسه با بنفش تیره و تند می‌تواند محیطی آرام‌تری ایجاد کند.

چه رنگی مناسب اتاق کودک پسر است؟

اگرچه آبی رنگی کلاسیک برای پسران است، اما می‌توانید اتاق پسر خود را با رنگ‌های متنوع‌تری تزیین کنید. از رنگ‌های خنثی مانند خاکستری و بژ گرفته تا رنگ‌های روشن مانند قرمز و نارنجی، رنگ‌های زیادی وجود دارند که می‌توانید از آن‌ها برای پرده اتاق پسر خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کار

بهترین رنگ پرده اتاق کودک 2023

در سال 2023، تمام طراحان دکوراسیون داخلی اتفاق نظر پیدا کردند که اتاق کودک باید بسان پناهگاه باشد؛ دنیایی دور از هرج و مرج و جدا از دیگر بخش‌های خانه. دکوراسیون اتاق کودک نه تنها باید او را به بازی تشویق کند، بلکه باید محرک کودک برای یادگیری باشد.

در سال 2023 اتاق‌ با تم جنگل به شدت مورد توجه قرار گرفته‌ است.
در سال 2023 اتاق‌ با تم جنگل به شدت مورد توجه قرار گرفته‌ است.

در سال 2023 اتاق‌ با تم جنگل به شدت مورد توجه قرار گرفته‌ است. برای برانگیختن تخیل کودک هیچ راهی آسان‌تر از قرار دادن تصاویری از زندگی جنگلی وحشی در اتاق نیست. شما می‌توانید پرده اتاق کودک خود را در این دیزاین بگنجانید؛ برای مثال از رنگ سبز و طرح‌های جنگلی استفاده کنید.

دکوراسیون با مضمون فضا هم از دیگر دکورهای محبوب در سال 2023 است و شما می‌توانید رنگ پرده اتاق کودک خود را با توجه به این امر برگزینید. در سال 2023، تم دکوراسیون مینیمالیستی در حال ظهور برای اتاق کودک است.

این ترند باعث شده طراحان از رنگ‌های سنتی آبی و صورتی دل کنده و به پالت‌های رنگی خنثی مانند بژ، شنی یا سفید متمایل شوند. ایده بسیار خوب این است که اتاق‌ها را کاملاً سفید یا بژ کرده و المان‌های دیگر مانند پرده را از رنگ‌های سبز، زرد، آبی یا صورتی انتخاب کنید.

جدیدترین رنگ پرده اتاق کودک مدرن

پرده‌هایی که معمولاً در یک اتاق مدرن به کار برده می‌شوند، پرده‌های مدرن مثل پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین هستند. این گروه از انواع پرده‌ شیک حد بالایی از کنترل نور و حریم خصوصی را ارائه می‌دهند و خوشبختانه تنوع رنگ زیادی دارند. جدیدترین رنگ‌هایی که برای پرده اتاق کودک مدرن استفاده می‌شود، شامل موارد زیر هستند:

حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
تماس بگیرید
در انبار موجود نمی باشد
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)

سبز نعنایی ملایم

سبز نعنایی رنگی غیرمحرک است که باعث ایجاد احساس آرامش می‌شود. این رنگ برای خواب ایده‌آل است، زیرا در اصل نماد طبیعت است و از آن‌جا که ترند سال 2023 بازگشت هر چه بیشتر به طبیعت است، می‌تواند گزینه خوبی برای پرده اتاق کودک شما باشد.

اسطوخودوسی دیجیتال

در سال 2023 شاهد ظهور رنگ‌های اسطوخودوسی ملایم و یاسی‌ کم‌رنگ هستیم. اسطوخودوسی و یاسی، رنگ‌های بسیار زیبا، درمان‌کننده و تسکین‌دهنده‌ای هستند که می‌توانند پناهگاه آرامی‌ را برای کودکتان ایجاد کنند. شما می‌توانید از این رنگ برای پرده اتاق کودک خود استفاده کنید و محیط آرامش‌بخش و در عین حال شادی را برای او به وجود آورید.

هلویی

 هلویی رنگی آرامش‌بخش و تسکین‌دهنده است. این رنگ نشان‌دهنده شیرینی و احساس امنیت است. در سال جدید دیگر از رنگ‌های صورتی یا سایه‌هایی با ته‌رنگ قرمز استفاده نمی‌شود، در عوض هلویی گزینه بسیار خوبی برای پرده اتاق کودک است.

رنگ هلویی، نشان‌دهنده شیرینی و احساس امنیت است.
رنگ هلویی، نشان‌دهنده شیرینی و احساس امنیت است.

رنگ سال پرده اتاق کودک

هنگام طراحی اتاق کودک و انتخاب رنگ برای آن، یکی از بهترین راه‌ها الهام گرفتن از آخرین و جدیدترین ترند رنگ‌هایی است که در صنعت طراحی داخلی حکم‌فرما هستند. رنگ پنتون برای سال 2023، سرخابی یا قرمز آتشین (Viva Magenta) است. این رنگ قدرتمند و بانشاط بوده و بیانگر آزادی بیان، برگشت به خود واقعی و آزمودن است.

شما می‌توانید از این رنگ در پرده اتاق کودک خود استفاده کنید و آن را با رنگ‌هایی مانند سبز زمردی، آبی سرمه‌ای و همچنین رنگ‌های نئونی ترکیب کنید تا جسورتر وسرزنده‌تر نشان داده شود. رنگ متضاد آن سبز یشمی ‌است که می‌تواند جلوه بی‌نظیری به اتاق کودک یا نوجوان شما بدهد.

همچنین می‌توانید آن را با سایه‌های روشن‌تر صورتی و قرمز به کار ببرید تا کنتراست بهتری ایجاد شود و رنگ اصلی برجسته‌تر به نظر بیاید. این ترکیب رنگ ظاهر اتاق را نرم‌تر و  ملایم‌تر می‌کند. اگر باز هم ترکیب رنگ ملایم‌تری را ترجیح می‌دهید، می‌توانید Viva Magenta را با رنگ‌های خاکی خنثی مانند بژ شنی و قهوه‌ای دارچینی ترکیب کنید.

در راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک، تأثیرات گوناگونی را که رنگ‌ها می‌توانند بر احساسات، عواطف و ساختار مغز کودک بگذارند، بررسی کردیم و شما را با بهترین رنگ‌هایی که می‌توانید برای اتاق کودک خود در شرایط مختلف استفاده کنید، آشنا نمودیم. اگر به خرید پرده‌های مدرن علاقه‌مند هستید، می‌توانید از فروشگاه اینترنتی پرده بازار خرید خود را انجام دهید. تنوع رنگ محصولات موجود در این فروشگاه بسیار زیاد است و شما می‌توانید هر رنگی را که مطابق سلیقه و نیاز شما است، در آن بیابید.

منبع +++

در اتاق‌های مشترک دختران و پسران بهتر است از چه رنگ‌هایی استفاده شود؟

وقتی اتاق کودک پسر و دختر مشترک است، باید از رنگ‌هایی برای پرده و دیگر المان‌های موجود در اتاق استفاده شود که فارغ از برچسب‌های جنسیتی باشند.

بهترین رنگ در اتاق‌های مدرن کودک چه رنگی دارد؟

در دکوراسیون مدرن معمولاً از پالت تک‌‌رنگ استفاده می‌شود. رایج‌ترین رنگ برای طرح دکوراسیون مدرن سفید است، اما می‌توان از هر رنگ دیگری مثل خرمایی، آبی یا قرمز و رنگ‌های خنثی مانند خاکستری، کرم، بژ و… هم استفاده نمود.

One thought on “راهنمای انتخاب رنگ پرده اتاق کودک: انتخاب رنگ‌های متنوع

  1. آرامش ماندگار میگوید:

    بستگی به خودتون داره که با چه باورهایی خواسته باشین کار رو شروع کنید. شرکت در بورس و خرید و فروش بورس خیلی از افراد ” علاقمند ” به این کار رو ثروتمند کرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.