راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی: نحوه ترکیب رنگ در پرده‌ها

راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی

رنگ بخش مهمی ‌از طراحی داخلی و دکوراسیون منزل است. رنگ‌ها و طرح‌هایی که در پرده اتاق پذیرایی استفاده می‌کنید، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر وضعیت روحی شما داشته باشد. کیفیت، نوع، اندازه و قیمت پرده، فاکتورهای بسیار مهمی‌ هستند، اما این رنگ پرده است که تفاوت ایجاد می‌کند. در راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی به شما کمک می‌کنیم رنگ مناسب پرده را برای اتاق پذیرایی خود انتخاب کنید و بدانید هر رنگ می‌تواند چه تأثیری بر افراد حاضر در محیط بگذارد.

پرده پذیرایی چیست؟

پرده پذیرایی پوششی است که برای پنجره‌های پذیرایی انتخاب می‌کنید. شما می‌توانید از انواع مختلف پرده، اعم از پرده‌های پارچه‌ای یا پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده زبرا عمودی و پرده سان اسکرین برای اتاق پذیرایی خود استفاده کنید؛ حتی این امکان را دارید که پرده‌های مختلف را با هم ترکیب کنید. به عنوان مثال می‌توانید پرده شید را با پرده پارچه‌ای ترکیب کنید.

رنگ هر پرده‌ای که انتخاب کنید، می‌تواند تأثیر قابل توجهی بر ظاهر کلی اتاق داشته باشد. رنگ پرده می‌تواند اتاق را شاد و پر از زندگی کند یا آن را خسته‌کننده و بی‌روح نشان دهد. برای اینکه بتوانید رنگ مناسب پرده را انتخاب کنید، باید با روان‌شناسی رنگ‌ها و تأثیری که بر افراد می‌گذارد، آگاه باشید.

روان‌شناسی رنگ‌ها

روان‌شناسی رنگ‌ها مطالعه چگونگی تأثیر رنگ‌های مختلف بر رفتار و خلق‌وخوی انسان است. رنگ‌های مختلف، معانی و اثرات روانی متفاوتی روی انسان دارند که در فرهنگ‌های مختلف متفاوت است. روان‌شناسی رنگ بررسی می‌کند چگونه رنگ‌ها می‌توانند بر پاسخ‌های احساسی افراد تأثیر بگذارند.

در حالی که ادراکات رنگ تا حدودی ذهنی هستند، برخی از اثرات آن معنای جهانی دارند. رنگ‌هایی که در ناحیه قرمز طیف رنگی قرار دارند، به رنگ‌های گرم معروف هستند و شامل قرمز، نارنجی و زرد می‌شوند. این رنگ‌ها معمولاً احساساتی از جمله احساس گرما و راحتی تا احساس خشم و خصومت را برمی‌انگیزند.

رنگ‌های طیف آبی به رنگ‌های سرد معروف هستند و شامل آبی، بنفش و سبز می‌شوند. این رنگ‌ها می‌توانند احساسات آرامش، ملایمت، غم یا بی‌تفاوتی را به ذهن متبادر کنند. مطالعات نشان می‌دهند رنگ‌های خاص می‌توانند بر عملکرد انسان تأثیر بگذارند.

راهنمای انتخاب رنگ قرمز در پذیرایی

رنگ قرمز بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند و با احساسات قوی مانند عشق، اشتیاق و خشم همراه است. رنگ قرمز می‌تواند ضربان قلب و فشار خون بیننده را افزایش دهد. این رنگ با اشتیاق و انرژی همراه است. گاهی اوقات برندهای مختلف از رنگ قرمز برای بیان احساس فوریت استفاده می‌کنند.

رنگ‌های گرم، اشتیاق و انرژی به محیط پذیرایی شما می‌دهند.
رنگ‌های گرم، اشتیاق و انرژی به محیط پذیرایی شما می‌دهند.

نارنجی و راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی

نارنجی گرما و شادی را ساطع می‌کند و انرژی فیزیکی و تحریک رنگ قرمز را با شادابی زرد ترکیب می‌کند. رنگ نارنجی با بازیگوشی همراه است. نارنجی همراه با رنگ‌های گرم دیگر مانند رنگ زرد، می‌تواند نشان‌دهنده اشتیاق و سایر احساسات مثبت قوی باشد.

راهنمای انتخاب رنگ زرد در پذیرایی

زرد که روشن‌ترین رنگ طیف است، نشاط‌بخش و روشن‌کننده است. این رنگ، امید، شادی و سرگرمی‌ را ارائه می‌دهد. رنگ زرد باعث ایجاد حس نشاط و بازیگوشی می‌شود و روحیه افراد را بالا می‌برد. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از رنگ زرد می‌تواند باعث اضطراب، استرس، دلهره و بی‌قراری، بخصوص در افرادی شود که از قبل با مشکل استرس مواجه بوده‌اند.

آبی و راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی

آبی رنگ اعتماد، آرامش و صلح است. این رنگ نشان‌دهنده وفاداری و صداقت و همچنین محافظه‌کاری و قابلیت پیش‌بینی است. تأثیر رنگ آبی روی مغز برعکس رنگ قرمز است، به این صورت که باعث آرامش، کاهش تنش و ترس، کاهش ضربان نبض و کاهش اشتها می‌شود. سایه‌های مختلف رنگ آبی تداعی‌های رنگی متفاوتی دارند. آبی روشن معمولاً با آرامش و ملایمت همراه است، در حالی که آبی تیره نشان‌دهنده قدرت و قابلیت اطمینان است.

با استفاده از پرده آبی به اتاق پذیرایی خود آرامش دهید.
با استفاده از پرده آبی به اتاق پذیرایی خود آرامش دهید.

راهنمای انتخاب رنگ سبز در پذیرایی

رنگ سبز رنگ ثانویه مرتبط با رشد و طبیعت است. سبز در کنار رنگ‌های سرد دیگر مانند رنگ بنفش آرامش‌بخش است. این رنگ انسان را به یاد نور خورشید در دریای آبی، سلامتی، آرامش و فراوانی می‌اندازد. همچنین نشان‌دهنده امنیت و خوداتکایی است. سبز تیره به پول، ثروت و اعتبار مربوط می‌شود و رنگ خوبی برای استفاده در دفاتر کاری است، در حالی که سبز روشن به تولد دوباره، رشد و شادابی مربوط است.

بنفش و راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی

بنفش رنگ تخیل، معنویت بوده و الهام‌بخش ایده‌های عالی است. این رنگ می‌تواند بسیار خلاقانه و فردی باشد. همچنین دارای لحنی درون‌نگر است که به شما امکان می‌دهد با افکار عمیق‌تر خود ارتباط برقرار کنید. افرادی که به رنگ بنفش علاقه دارند، معمولاً طرفدار صلح، بسیار حساس و دلسوز هستند و قبل از خود به دیگران فکر می‌کنند.

راهنمای انتخاب رنگ سیاه در پذیرایی

سیاه اغلب به صورت رنگ قدرتمند، جذاب و مرموز توصیف می‌شود. رنگ سیاه نمادی از رمز و راز، قدرت، ظرافت و پیچیدگی است. در بسیاری از فرهنگ‌ها معنای این رنگ می‌تواند احساساتی مانند غم، اندوه و خشم را برانگیزد.

با پرده سیاه، محیط خود را قدرتمندتر نشان دهید.
با پرده سیاه، محیط خود را قدرتمندتر نشان دهید.

راهنمای انتخاب رنگ نقره‌ای

نقره‌ای با حس نوآوری و مدرنیته مرتبط است. محصولات با تکنولوژی بالا اغلب نقره‌ای هستند. بنابراین این رنگ اغلب جدید، مدرن و پیشرفته دیده می‌شود. نقره‌ای رنگ ملایم‌تری نسبت به طلایی است و نشان‌دهنده انرژی زنانه و حساسیت ماه است. رنگ لطافت و ظرافت است. رنگ‌ نقره‌ای به خوبی با رنگ‌های روشن‌تر ترکیب می‌شود و حس د‌لپذیری را به محیط اضافه می‌کند.

توجه داشته باشید احساسات شما در مورد رنگ اغلب شخصی هستند و ریشه در تجربه یا فرهنگتان دارند؛ به عنوان مثال، رنگ سفید در بسیاری از کشورها برای نشان ‌دادن پاکی و بی‌گناهی استفاده می‌شود، اما در برخی دیگر نماد عزاداری است.

ست‌کردن رنگ‌ها در اتاق پذیرایی

ست‌کردن رنگ‌ها یک هنر است که اگر از آن اطلاع داشته باشید، می‌توانید ظاهر شیک و بی‌نظیری را در اتاق پذیرایی خود یا هر مکان دیگری که تمایل دارید، ایجاد کنید. در ادامه راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی به برخی از متداول‌ترین این ترکیبات می‌پردازیم.

رنگ طوسی رنگی خنثی است و می‌توان آن را با بسیاری از رنگ‌ها ترکیب کرد.
رنگ طوسی رنگی خنثی است و می‌توان آن را با بسیاری از رنگ‌ها ترکیب کرد.

پرده پذیرایی رنگ طوسی با چه رنگی ست می‌شود؟

رنگ طوسی رنگی خنثی است که می‌توانید آن را با بسیاری از رنگ‌ها ترکیب کنید. اگر پرده اتاق پذیرایی طوسی خود را با رنگ‌هایی مانند سفید، مشکی، کرم، زرد، صورتی، آبی، سبز، یاسی، قرمز، قهوه‌ای و فیروزه‌ای ترکیب کنید، بهترین ظاهر را ایجاد خواهید کرد. این رنگ‌ها همراه با رنگ طوسی، رنگی منحصربه فرد ارائه می‌دهد و دکوراسیون اتاق پذیرایی شما را بسیار خاص و متمایز می‌کند.

پرده پذیرایی رنگ مشکی با چه رنگی ست می‌شود؟

برخی از ترکیب رنگ‌ها هرگز از مد نمی‌افتند. شاید کلاسیک‌ترین این ترکیب‌ها سیاه و سفید باشد. رنگ مشکی احساس رسمی ‌بودن و وقار را القا می‌کند. رنگ سفید احساس روشنایی و خلوص می‌دهد. اگر دیوارهای سفید دارید، سایه ملایم مشکی را برای پرده پنجره‌های خود انتخاب کنید. پرده‌های تیره در تضاد با دیوارهای روشن نقطه کانونی در اتاق ایجاد می‌کنند.

پرده پذیرایی رنگ نارنجی با چه رنگی ست می‌شود؟

بسیاری از طراحان، رنگ‌های نارنجی را با سایه‌های آبی ترکیب می‌کنند. سرمه‌ای و نارنجی یا آبی آسمانی و خرمالویی، نمونه‌هایی از این ترکیب رنگ هستند. شما می‌توانید از بافت برای برجسته‌کردن رنگ‌ها استفاده کنید. همچنین با استفاده از طرح‌های مختلف می‌توانید چندین رنگ را ترکیب نمایید.

پرده پذیرایی رنگ آبی با چه رنگی ست می‌شود؟

آبی و سفید ترکیب پرطرفدار و بسیار محبوبی هستند. سایه‌های متعدد آبی، به مثابه آبی کبالتی، سرمه‌ای و فیروزه‌ای، همگی تضاد خوبی با سفید دارند. با استفاده از طرح‌های مختلف می‌توانید حس‌وحال اتاق را تعیین کنید؛ به عنوان مثال طرح‌های چهارخانه محیطی دوستانه و خانوادگی ایجاد می‌کنند، در حالی که طرح‌های هندسی مکمل تم مدرن یا مینیمالیستی هستند.

بیشتر بخوانید: انتخاب پرده پذیرایی

جدیدترین رنگ پرده پذیرایی 2023

رنگ پرده می‌تواند فضای دلخواه را در اتاق ایجاد کند. با انتخاب رنگ مناسب می‌توانید اتاق پذیرایی خود را جذاب و گرم یا مدرن و به روز نشان دهید و رنگ نادرست می‌تواند اتاق را افسرده و قدیمی ‌نشان دهد. در سال 2023، رنگ پرده با در نظر گرفتن تم کلی داخلی خانه تعیین می‌شود. بنابراین با توجه به رنگ‌بندی سبک اتاق پذیرایی خود باید رنگ پرده را انتخاب کنید. در ادامه راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی، جدیدترین و محبوب‌ترین رنگ‌های پرده را در سال 2023 معرفی می‌کنیم:

صورتی ملایم و گلی

سایه‌های ملایم صورتی و گلی به عنوان محبوب‌ترین رنگ‌های پیشتاز رنگ پرده پذیرایی در سال 2023 هستند. مطالعات نشان داده‌اند قرار گرفتن در معرض رنگ صورتی می‌تواند افراد را در مواقع عصبانیت نرم و آرام کند. رنگ صورتی خاصیت آرامش‌بخشی دارد و اغلب با عشق، مهربانی و شفقت همراه است. صورتی ملایم به اتاق حالتی عاشقانه، پر از گرما و منزلت می‌بخشد.

پرده صورتی ملایم به اتاق حالتی عاشقانه، پر از گرما و منزلت می‌بخشد.
پرده صورتی ملایم به اتاق حالتی عاشقانه، پر از گرما و منزلت می‌بخشد.

پرده مشکی و خاکستری

مشکی و خاکستری خنثی‌ترین رنگ‌هایی هستند که می‌توانند با تم‌های رنگی متعدد ادغام شوند و ظاهر بسیار شیکی را به وجود آورند. پرده‌ مشکی و خاکستری، پرده‌ای جسورانه و شیک است که می‌توانید آن‌ را با هر دکوری استفاده کنید.

پرده سفید

رنگ سفید محبوب‌ترین رنگ پرده است و با همه دکورها ترکیب می‌شود. رنگ سفید خالص و سایه‌های ترکیبی آن به گونه‌ای است که می‌توانید آن را با بسیاری از رنگ‌ها به کار برید. رنگ سفید ظریف، باکلاس و جاودانه است. پرده سفید برای هر نوع فضای داخلی صرفنظر از رنگ، طرح یا سبک مناسب است.

بهترین رنگ پرده پذیرایی 2023

با وجود تنوع و غنای انتخاب رنگ در بازار امروز پرده، طراحان در سال 2023 همچنان به پارچه‌های ساده و مینیمالیسم وفادار مانده‌اند. عبارت “کمتر بیشتر است” هنوز مفهوم خود را از دست نداده، بلکه قوی‌تر هم شده است. بنابراین در پاسخ به این سؤال که بهترین رنگ پرده پذیرایی در سال 2023 چیست، باید گفت هر چه ساده‌تر، بهتر!

پرده‌های مدرن، گزینه‌ای ایده‌آل برای سالن پذیرایی
پرده‌های مدرن، گزینه‌ای ایده‌آل برای سالن پذیرایی

در شلوغی و سردرگمی‌‌ دنیای امروز، طراحان در تلاش هستند آرام‌ترین، ارگانیک‌ترین و نزدیک‌ترین فضاهای داخلی را خلق کنند. پارچه‌هایی با الیاف طبیعی به عنوان آرام‌بخش خوب عمل می‌کنند. رنگ‌ها و بافت‌های طبیعی آن‌ها تأثیر مفیدی بر روان ما می‌گذارند، آن را تسکین می‌دهند، آرامش می‌بخشند و ما را به اصل خود بازمی‌گردانند، بنابراین اگر در راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی به دنبال رنگ سال 2023 هستید، سایه‌های پاستلی و ملایم را انتخاب کنید.

رنگ سال پرده پذیرایی

پرده عاجی یا شیری، رنگ‌هایی کلاسیک برای پرده هستند. این رنگ‌ها همیشه مد بوده، هستند و خواهند بود، اما این رنگ‌ها فقط برای فضاهای داخلی مینیمال با دیوارهای سبک مناسب هستند. در سال 2023 رنگ‌های دیگری هم به رنگ‌های عاجی و شیری پیوسته‌اند. توجه داشته باشید همه این رنگ‌ها سبک و ملایم هستند.

یاسی اسطوخودوسی

یاسی اسطوخودوسی به عنوان رنگ کلیدی در سال 2023 مطرح شده است. این رنگ نشان‌دهنده سلامتی است و حس ثبات و تعادل را ارائه می‌دهد. علاوه بر این، تحقیقات ثابت کرده سایه‌های بنفش آرامش و ثبات درونی را تداعی می‌کند. بنابراین می‌توانید تصور کنید این رنگ چقدر در اتاق پذیرایی خانه شما عملکرد خوبی خواهد داشت!

رنگ یاسی اسطوخودوسی، حس ثبات و تعادل به محیط می‌دهد.
رنگ یاسی اسطوخودوسی، حس ثبات و تعادل به محیط می‌دهد.

سبز نئونعنایی

یکی از پیچیده‌ترین و ظریف‌ترین رنگ‌ها برای پرده شیک‌ پذیرایی در سال 2023، نئونعنایی است. این رنگ به تنهایی جلوه بسیار زیبایی به اتاق شما می‌دهد و همراه با برخی رنگ‌های دیگر مانند سفید، ظرافت را افزایش داده و محیط را هر چه زیباتر نشان می‌دهد. دنیای امروز باعث شده افراد به تحریک بیش از حد حساس باشند و به محیط‌ها و رنگ‌هایی که سطح اضطراب و استرس را در مغز کاهش می‌دهند، توجه بیشتری نشان دهند. سبز نئونعنایی حس تفکر، استراحت و تأمل را القا می‌کند.

پرده آبی خاکستری

پرده آبی خاکستری در اتاق پذیرایی حالتی مدرن و شیک به اتاق شما می‌دهد. این پرده با رنگ‌های زیادی قابل ترکیب است و می‌تواند به شما احساس آرامش و آسایش بیشتری بدهد. سایه آبی خاکستری با رنگ کرم ‌و چوب روشن هماهنگ است.

پرده هلویی

هلویی رنگی عالی برای آرامش و برقراری ارتباط است، رنگی است که به شما پناه می‌دهد، زیرا نمی‌گذارد در درد یا ناامیدی غرق شوید. این رنگ درجه بالایی از مثبت‌گرایی را به ارمغان می‌آورد و همیشه در سخت‌ترین لحظات شما را جوان می‌کند. سایه هلویی با سفال و چوب‌های تیره به خوبی هماهنگ می‌شود.

بیشتر بخوانید: بهترین مدل‌های پرده خانگی

در راهنمای انتخاب رنگ پرده پذیرایی به بررسی تأثیر رنگ‌های مختلف روی افراد و ظاهری که در اتاق به وجود می‌آورند، پرداختیم. همچنین رنگ‌های ترند سال 2023 را معرفی کرده و ترکیبات مختلف رنگ را بررسی نمودیم. پرده پذیرایی یکی از عناصر مهم دکوراسیون خانه است که می‌تواند بر خلق‌وخوی افراد ساکن در منزل مؤثر باشد و همچنین مهمانان را به شور و شگفتی آورد. شما می‌توانید از انواع پرده‌های پارچه‌ای و مدرن مانند پرده شید، پرده دو مکانیزم، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین را برای اتاق پذیرایی خانه خود استفاده کنید.

منبع +++

جدیدترین رنگ‌های پرده پذیرایی 2023 کدامند؟

+ صورتی ملایم و گلی
+ مشکی و خاکستری
+ سفید

استفاده از چه ترکیب رنگی در پرده پذیرایی در همه حال جذاب است؟

کلاسیک‌ترین ترکیب‌های رنگی، سیاه و سفید است که هرگز از مد نمی‌افتد. رنگ مشکی احساس رسمی ‌بودن و وقار را القا می‌کند و در مقابل، رنگ سفید احساس روشنایی و خلوص می‌دهد. اگر دیوارهای سفید دارید، سایه ملایم مشکی را برای پرده پنجره‌های خود انتخاب کنید. پرده‌های تیره در تضاد با دیوارهای روشن نقطه کانونی در اتاق ایجاد می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.