روش شستشوی پرده اداری: راهکارهای نظافت آسان پرده در محیط‌های اداری

روش شستشوی پرده اداری

پرده‌ها تأثیر زیادی روی ظاهر کلی محیط دارند. پرده اداری مناسب، می‌تواند اتاق را از حالت بی‌روح و کسل‌کننده به محیطی حرفه‌ای و پرنشاط تبدیل کند؛ اما انتخاب درست پرده تنها جنبه‌ای از طراحی داخلی اتاق کار است و روش شستشوی پرده اداری نیز به همان اندازه اهمیت دارد. اگر پرده به راحتی تمیز نشود و همیشه گردوغبار زیادی روی آن را پوشانده باشد، به هیچ‌وجه نمی‌تواند تأثیر مطلوبی بر جای بگذارد. از این رو آشنایی با انواع پرده اداری و نحوه شستشوی آن‌ها موضوع بسیار مهمی‌‌ است که حتماً باید مورد توجه قرار گیرد.

پرده اداری چیست؟

پرده اداری به انواع پوشش‌هایی اطلاق می‌شود که برای پوشاندن پنجره‌های موجود در ادارات، سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف به کار می‌رود. روش شستشوی پرده اداری و سهولت انجام آن از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا ادارات مکان‌هایی هستند که معمولاً در معرض تردد افراد زیادی قرار دارند. بنابراین گردوغبار بیشتری روی پرده می‌نشیند و زودتر از پرده خانگی آلوده می‌شود. یک پرده کثیف و پر از گردوغبار، وجهه حرفه‌ای و مسئولیت‌پذیری شما را زیر سؤال می‌برد و محیط را شلوغ و نابه‌سامان جلوه می‌دهد.

انواع پرده اداری

پرده اداری انواع مختلفی دارد که بر اساس سلیقه و نیاز خود می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید، اما نکته‌ای که هنگام خرید باید به آن توجه کنید، روش شستشوی پرده اداری است. هر پرده‌ای روش نظافت خاص خود را دارد. بعضی از آن‌ها راحت‌تر و برخی دیگر سخت‌تر تمیز می‌شوند.

توجه به روش و نحوه‌ی نظافت پرده اداری، یکی از المان‌های مهم در زمان خرید است.
توجه به روش و نحوه‌ی نظافت پرده اداری، یکی از المان‌های مهم در زمان خرید است.

بهتر است در ادارات از پرده‌ای استفاده کنید که شستشوی آسانی داشته و ترجیحاً نیازی به جدا کردن و پایین‌ آوردن نداشته باشد. بدین‌ترتیب می‌توانید مطمئن باشید نظافت این المان مهم را به صورت منظم انجام می‌دهید و مانع از بروز حساسیت‌های تنفسی ناشی از گردوغبار می‌شوید. در ادامه، انواع پرده اداری و روش شستشوی آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

روش شستشوی پرده اداری پارچه‌ای

پرده پارچه‌ای متداول‌ترین نوع پرده مورد استفاده در ادارات است. این پرده تنوع طرح و رنگ بسیار زیادی دارد و از پارچه‌های گوناگونی تهیه می‌‌شود، اما همه پارچه‌ها برای استفاده در محل کار مناسب نیستند. پرده اداری مطلوب باید از پارچه‌ای تهیه شده باشد که کمترین میزان گردوغبار را جذب کند و به راحتی شسته شود.

پارچه پلی‌استر، انتخابی عالی برای پرده‌های اداری است، زیرا مقرون‌به صرفه، ارزان و بادوام بوده و نگهداری از آن بسیار آسان است. پرده‌های پلی‌استر به راحتی تمیز می‌‌شوند و نیازی به تمیز کردن منظم ندارند، زیرا گردوغبار را به سختی جذب می‌‌کنند. در صورت نیاز به شستشوی پرده پارچه‌ای پلی‌استر از آب سرد استفاده کنید.

همچنین می‌‌توان آن را با حرارت کم خشک کرد. یکی دیگر از خواص خوب پلی‌استر، عدم نیاز به اتو است. می‌‌توانید بلافاصله پس از خشک شدن آن را دوباره آویزان کنید. توجه داشته باشید پلی‌استر قابل اشتعال است و بوها را جذب می‌‌کند.

پارچه تور هم گزینه خوبی برای استفاده به عنوان پرده ادارای است، زیرا سبک است و به راحتی تمیز می‌‌شود. با این حال کثیفی می‌‌تواند برای همیشه رنگ آن را زشت و نامطلوب جلوه دهد، بنابراین مطمئن شوید که پرده تور را به طور منظم تمیز می‌کنید. برای تمیز کردن پرده تور می‌‌توانید از ماشین لباسشویی استفاده کنید.

راهکار شستن پرده شید

پرده شید یکی از بهترین پرده‌ها برای استفاده در ادارات است. این پرده ظاهر مدرن و مینیمالی دارد و باعث می‌شود محیط اتاق حرفه‌ای و شیک جلوه کند. پرده شید دارای سیستم بالارو است. شما می‌توانید پرده را به هر اندازه که می‌خواهید، بالا یا پایین بیاورید و ورود نور به اتاق را کنترل کنید. این موضوع از این جهت اهمیت دارد که در اتاق کار ادارات معمولاً افراد مشغول کار با کامپیوتر هستند و توانایی تنظیم نور در عملکرد آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارد.

پرده‌های شید پلی استر، ضد آب بوده و به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می‌شود.
پرده‌های شید پلی استر، ضد آب بوده و به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می‌شود.

یکی دیگر از مزایای پرده شید این است که این پرده از پارچه پلی‌استر تولید می‌شود. پارچه پلی‌استر پارچه‌ای ایده‌آل برای پرده اداری است، زیرا گردوغبار را به سختی جذب می‌کند و بسیار دیرتر از پرده‌های دیگر کثیف می‌شود. از سوی دیگر، ضد آب است و به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می‌شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرده شید

روش شستشوی پرده اداری دابل شید

پرده دابل شید یکی دیگر از انواع پرده‌های مدرن است که تمام مزایای پرده شید را دارد، به علاوه کنترل بیشتری روی نور وارد شده به اتاق ارائه می‌دهد. این پرده دو لایه کاملاً مجزا دارد که یکی شید پلی‌استر و دیگری تور است. شما می‌توانید هر لایه را مستقل از دیگری استفاده کنید و هر اندازه نور و حریم خصوصی که نیاز دارید، فراهم نمایید. روش شستشوی پرده اداری دابل شید بسیار آسان است. شما می‌توانید هر لایه از پرده شب و روز را جداگانه پایین بیاورید و تمیز کنید.

مهم‌ترین کاربرد پرده اداری، کنترل نور ورودی به اتاق است.
مهم‌ترین کاربرد پرده اداری، کنترل نور ورودی به اتاق است.

راهکار شستن پرده زبرا

پرده زبرا از انواع بسیار محبوب پرده اداری است که نگهداری از آن بسیار آسان است. این پرده از نوارهای افقی تور و پارچه تشکیل شده است که به شما امکان تنظیم نور وارد شده به اتاق را به سه صورت سایه روشن، نور کامل و قطع کامل نور ارائه می‌‌دهد. پرده زبرا از پارچه پلی‌استر تولید شده که تمیز کردن آن بسیار آسان است. این پرده تنوع طرح و رنگ زیادی دارد و بسیاری از انواع آن برای نصب در ادارات مناسب هستند.

پرده زبرا از پارچه پلی‌استر تولید شده و تمیز کردن آن بسیار آسان است.
پرده زبرا از پارچه پلی‌استر تولید شده و تمیز کردن آن بسیار آسان است.

روش شستشوی پرده اداری ورتیلاین

پرده ورتیلاین یا پرده زبرا عمودی، پرده‌ای ایده‌آل برای نصب در ادارات است که تمیز کردن آن بسیار آسان است. این پرده علاوه بر اینکه مزایای خوب پرده‌های مدرن را دارد، امکان جمع شدن گردوخاک روی آن بسیار کم است، زیرا برخلاف پرده زبرا اسلایدهای آن به صورت عمودی قرار گرفته‌اند. اسلایدهای پرده ورتیلاین از یکدیگر جدا هستند و این موضوع، سه مزیت اصلی به این پرده داده است:

 • اسلایدها هر کدام به صورت جداگانه می‌‌توانند رنگ خاص خود را داشته باشند. بنابراین انواع طرح‌ها را می‌‌توانید برای پرده پیاده‌سازی کنید.
 • جهت اسلایدها را می‌‌توانید عوض کنید و نور را به هر سمتی که می‌‌خواهید، بتابانید.
 • بدون نیاز به کنار زدن پرده، می‌‌توانید پنجره را باز کنید یا از میان پرده عبور کرده و وارد تراس شوید.
پرده‌ ورتیلاین به تعمیر و نگهداری کمی ‌نیاز دارد و تمیز کردن آن‌ آسان است.
پرده‌ ورتیلاین به تعمیر و نگهداری کمی ‌نیاز دارد و تمیز کردن آن‌ آسان است.

راهکار شستن پرده سان اسکرین

یکی از انواع پرده‌های مدرن که امروزه با پیشرفت تکنولوژی در دسترس عموم قرار گرفته است، پرده سان اسکرین نام دارد. این پرده اشعه‌های مضر خورشید را حذف می‌‌کند و محیط مطلوبی را برای کار و فعالیت به وجود می‌‌آورد. پارچه سان اسکرین از الیاف شیشه و پی‌وی‌سی و با استفاده از پیشرفته‌ترین تکنولوژی‌های روز دنیا تولید شده است. این پارچه در برابر باد و باران مقاوم است. همچنین نگهداری بسیار آسانی دارد. شما می‌‌توانید پرده سان اسکرین را با دستمال مرطوب به راحتی تمیز کنید.

مزیت مهم پرده سان اسکرین توانایی بالای آن در صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. این پرده گرمای ناشی از آفتاب را کم می‌‌کند، بنابراین از بار مصرفی وسایل برودتی در فصل تابستان می‌‌کاهد. همچنین مانع از خروج گرما از محیط در فصل زمستان می‌‌شود و در مصرف سوخت صرفه‌جویی می‌‌کند. بدین‌ترتیب به مرور زمان متوجه خواهید شد که قبض‌های برق و گاز شما به طور محسوسی کاهش پیدا خواهند کرد.

حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
تماس بگیرید
در انبار موجود نمی باشد
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)

روش شستشوی پرده اداری کرکره

کرکره پوششی محبوب برای پنجره است که در گذشته انواع آلومینیومی ‌‌آن بسیار متداول بودند، اما امروزه تنوع کرکره بسیار زیاد شده است و شما می‌‌توانید انواع مختلف آن را به صورت کرکره چوب طبیعی، کرکره چوب مصنوعی، کرکره PVC و… پیدا کنید. کرکره از نوارهای باریکی تشکیل شده که به صورت افقی قرار گرفته‌اند و با ریسمانی به یکدیگر متصل هستند. پاک‌ کردن این نوع پرده آسان اما زمان‌بر است، زیرا لت‌های آن را باید به صورت جداگانه پاک کنید.

کرکره‌های تولید شده از چوب طبیعی بسیار زیبا هستند، اما وقتی زمان تمیز کردن آن‌ها فرا می‌رسد، به توجه و دقت بیشتری نیاز دارند. این امر عمدتاً به این دلیل است که وقتی چوب خیس می‌شود، اصطلاحاً تاب می‌خورد. چوب دارای منافذ کوچکی است که رطوبت را جذب می‌کند و باعث انبساط چوب می‌شود. هنگامی ‌که چوب خشک می‌شود، منافذ منقبض می‌شوند و باعث تاب‌ برداشتن و خم شدن کرکره می‌شوند، بنابراین شما نمی‌توانید فقط از حوله مرطوب برای پاک‌ کردن این پرده‌ها استفاده کنید.

استفاده از پرده کرکره برای پوشش پنجره‌های اداره و محل کار
استفاده از پرده کرکره برای پوشش پنجره‌های اداره و محل کار

هنگام تمیز کردن پرده‌های چوبی باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. شما باید هر نوار را با برس نرم جاروبرقی بکشید یا از یک پارچه نم‌دار استفاده کنید. مقدار آب گرمی‌ را که برای تمیز کردن این پرده‌ها استفاده می‌کنید، محدود نمایید و لت‌ها را در اسرع وقت کاملاً خشک کنید.

همچنین چوب با مواد شیمیایی به خوبی تعامل نمی‌کند. این بدان معناست که شما نمی‌توانید از هیچ محصول پاک‌کننده‌ای برای از بین ‌بردن لکه‌های سخت یا کثیفی استفاده کنید. استفاده از محصولات پاک‌کننده را روی پرده‌های چوبی محدود کنید. هنگامی ‌که مجبور به استفاده از محصولی هستید، محصولی را انتخاب کنید که برای استفاده روی چوب ساخته شده است و به میزان کم از آن استفاده کنید.

راهکار شستن پرده رومی

پرده‌های رومی ‌‌ساختاری شبیه به پرده شید دارند و از طیف وسیعی از پارچه‌ها تولید می‌‌شوند، اما تفاوت اصلی این است که هنگام بالا کشیدن پرده،‌ چین‌های ظریفی روی آن ظاهر می‌‌شود که در نگاه اول پاک‌ کردنشان سخت به نظر می‌‌رسد، اما اگر پرده را در حالت باز قرار ‌دهید، می‌توانید گردوغبار را سریع‌تر جمع‌آوری کنید. پرده‌های رومی ‌‌اغلب دارای پارچه‌های نرم هستند، بنابراین باید مراقب باشید هنگام تمیز کردن پرده، پارچه پاره نشود یا آسیبی نبیند.

پرده رومی در صورت باز بودن به راحتی تمیز می‌شود.
پرده رومی در صورت باز بودن به راحتی تمیز می‌شود.

آیا لازم است برای شستشو، پرده اداری را جدا کرد؟

لزوم جدا کردن پرده اداری از جای خود برای شستن و نظافت آن، به نوع پرده و نوع پارچه به کار رفته در آن بستگی دارد. برای شستشو و تمیز کردن انواع پرده‌های پارچه‌ای که معمولاً چیندارند و از پارچه‌ای تهیه می‌شوند که آب را به خود جذب می‌کند، نیاز است در هنگام شستشو جدا شوند. پرده‌های مدرن ظاهری شبیه به سطح صاف دارند و از پارچه پلی‌استر که آب را به خود جذب نمی‌کند، تولید می‌شوند. بنابراین می‌توانید بدون جدا کردن و در جای خود آن‌ها را تمیز کنید. روش شستشوی پرده اداری مدرن بسیار آسان است و در بخش بعد به طور کامل به آن خواهیم پرداخت.

آیا شستشوی پرده اداری با ابزار نظافتی خاصی امکان‌پذیر است؟

روش شستشوی پرده اداری بسته به اینکه از چه نوع پرده‌ای استفاده می‌کنید، متفاوت است. نظافت پرده‌های پارچه‌ای، به نوع پارچه به کار رفته در آن‌ها بستگی دارد. بعضی پارچه‌ها مانند لینن، تور و پنبه را می‌توانید با ماشین لباسشویی تمیز کنید، اما برخی پارچه‌ها مانند پشم، مخمل و ابریشم به شستشوی دقیق‌تر و ملایم‌تری نیاز دارند و بهتر است به خشک‌شویی سپرده شوند. ساده‌ترین روش شستشو مربوط به پرده‌های مدرن، شامل پرده شید، پرده دو مکانیزم، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین است. برای شستشوی این پرده‌ها کافی است با راهنمای شستشوی آن‌ها آشنا بوده و لوازم زیر را تهیه کنید:

 • دستمال میکروفیبر
 • شوینده ملایم، مانند شامپو فرش، صابون یا مایع ظرفشویی
 • آب گرم
 • اگر جاروبرقی با اتصال برس نرم در دسترس دارید، کار شما آسان‌تر خواهد بود؛ اما بدون آن هم می‌توانید پرده را تمیز کنید.

با پایین ‌آوردن کامل پرده‌ها، گردگیری را شروع کنید. پایین پرده را محکم بگیرید تا ثابت نگه داشته شود. پرده را با پارچه میکروفیبر پاک کنید. برای پرده‌های شید، دابل شید، ورتیلاین و سان اسکرین، جهت حرکت باید از بالا به سمت پایین باشد، اما لاین‌های پرده زبرا و انواع کرکره را از یک طرف به سمت دیگر پاک کنید. بهتر است از لاین بالا به سمت پایین گردگیری را انجام دهید تا گردوغبار روی قسمت‌هایی که قبلاً تمیز کرده‌اید، نریزد. همچنین می‌توانید از جاروبرقی با یک برس گردگیری نرم استفاده کنید و دستگاه را روی قدرت مکش کم تنظیم کنید تا گردوغبار به طور کامل پاک شود.

هر دو طرف پرده را به دقت تمیز کنید. اگر گردگیری برای تمیز کردن پرده‌ها کافی نیست، از پارچه میکروفیبر مرطوب شده با آب گرم استفاده کنید. معمولاً روش شستشوی پرده اداری تا همین اندازه کافی است، زیرا این نوع پرده در معرض چربی و پسماندهای مواد غذایی قرار نمی‌گیرد. حال بگذارید پرده به طور کامل خشک شود، سپس آن را بالا بزنید.

اگر پرده شما کثیف است و لکه‌هایی روی آن وجود دارد که با آب خالی از بین نمی‌رود، در کاسه مخلوطی از شوینده ملایم و آب گرم (و یک قاشق چای‌خوری جوش‌شیرین برای لکه‌های سنگین) تهیه کنید. پارچه میکروفایبر را با محلول خیس کنید و آب آن را طوری بگیرید که پارچه مرطوب باشد، اما خیس و پرآب نباشد.

با پارچه مرطوب روی لکه ضربه‌های ملایم بزنید. این کار را با توجه به سرسختی لکه چند بار تکرار کنید تا کاملاً از بین برود. سپس همین عملیات را با پارچه تمیز مرطوب شده با آب ساده انجام دهید و بگذارید پرده در هوا خشک شود. اگر تمیز کردن نقطه‌ای برای پاک‌ کردن لکه کافی نیست، می‌توانید پرده را به خشک‌شویی ببرید. چند نکته مفید وجود دارد که می‌‌تواند به شما کمک کند پرده‌ها را بدون آسیب‌دیدن تمیز نگه دارید:

 • هنگام پاک‌ کردن پرده‌های خود از پارچه تمیز استفاده کنید. پارچه‌های کثیف و کهنه ممکن است آثاری از مواد شیمیایی یا کثیفی داشته باشند که می‌‌تواند به پرده‌های شما آسیب برساند یا حتی آن‌ها را کثیف‌تر کند.
 • هنگام انتخاب ابزار تمیز کردن از مواد نرم استفاده کنید. پارچه‌های میکروفیبر و 100% پنبه، بهترین انتخاب هستند، زیرا می‌‌توانند خاک و گردوغبار را بدون خراش ‌دادن مواد ظریف پرده جمع کنند.
 • استفاده از محصولات پاک‌کننده را محدود کنید و در صورت نیاز از آب گرم با مقدار کمی‌‌ صابون استفاده کنید. مواد شیمیایی مانند سفیدکننده‌های شیمیایی و پاک‌کننده‌های طبیعی مانند سرکه سیب، می‌‌توانند به پارچه آسیب بزنند یا رنگ آن را تغییر دهند. همچنین پاک‌کننده‌ها می‌‌توانند به مکانیسم‌های کنترلی مانند زنجیر آسیب برسانند. بنابراین تا حد امکان استفاده از آن‌ها را محدود کنید.
 • پرده‌ها را در جهت بافت پارچه تمیز کنید. این کار به جلوگیری از ایجاد خط‌وخش که به ظاهر و یکپارچگی پرده‌های شما آسیب می‌‌زند، کمک می‌‌کند.
 • به دنبال پرده‌های پارچه‌ای باشید که با پارچه‌های ضد الکتریسیته ساکن، از جمله پلی‌استر، پنبه و ابریشم مصنوعی تولید شده‌اند. این پارچه‌ها گردوغبار کمتری را جذب می‌‌کنند و باعث می‌‌شود نگهداری آسان‌تری داشته باشند.
 • هنگام پاک‌ کردن قسمت‌های ظریف پرده، مانند لاین‌های تور پرده زبرا دقت کافی را به عمل آورید و از مالش سخت پارچه خودداری کنید، زیرا ممکن است بافت ظریف پرده آسیب ببیند.

روش شستشوی پرده اداری اگر به اندازه نوع و پارچه مورد استفاده در آن اهمیت بیشتری نداشته باشد، مطمئناً کمتر از آن نیست. هنگام انتخاب پرده شیک برای محل کار خود، حتماً به این موضوع توجه کنید، زیرا در درازمدت می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در ظاهر شیک و حرفه‌ای محل کار شما داشته باشد.

منبع ++++

ابزارهای لازم برای شستشوی آسان پرده‌های شرکت پرده بازار چیست؟

+ دستمال میکروفیبر
+ شوینده ملایم
+ آب گرم
+ جاروبرقی با اتصال برس نرم

روش شستشوی پرده‌های پلی استر پرده بازار چگونه است؟

پرده‌های مدرن پرده بازار ظاهری شبیه به سطح صاف دارند و از پارچه پلی‌استر که آب را به خود جذب نمی‌کند، تولید می‌شوند. بنابراین می‌توانید بدون جدا کردن و در جای خود آن‌ها را تمیز کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.