انواع پرده: آشنایی با مدل‌های متنوع پرده‌های پارچه‌ای

انواع پرده

پرده‌ها نه تنها به حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از ورود نور مستقیم خورشید به اتاق کمک می‌کنند، بلکه به هر پنجره‌ای سبک، فرم و رنگ مخصوصی می‌بخشند. انواع پرده در هر خانه، با بافت، مدل، رنگ و الگوی منحصربه فرد خود، نقشی حیاتی در زیباسازی دکوراسیون داخلی ایفا می‌کند. البته پیدا کردن پرده‌های مناسب روحیات و علائق هر فرد، کاری دقیق و زمان‌بر است، اما در نهایت می‌تواند به ایجاد سبک و هدفی منحصربه فرد کمک کند. انتخاب پارچه، رنگ و مدل پرده به محدوده حریم خصوصی، دکوراسیون داخلی، سلیقه شخصی و میزان حوصله فرد برای مراقبت از پرده‌ها بستگی دارد. در این مقاله از پرده بازار، برای آشنایی با انواع پرده، راهنمایی جامع درباره انواع مدل‌ها، رنگ‌ها و پارچه‌های مناسب و کاربردی تهیه نموده‌ایم. تا انتها همراه ما باشید.

مدل‌های انواع پرده

وقتی نوبت به جستجوی انواع پرده برای خرید می‌رسد، عوامل زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید؛ مثلاً این‌که آیا پرده‌ها را صرفاً برای تزیین پنجره‌ها می‌خواهید یا برای تنظیم نور اتاق؟ یا این‌که تصمیم دارید چگونه پرده‌های هر اتاق را نصب کنید؟ توجه به این نکات می‌تواند به انتخاب دقیق پرده‌ها کمک کند. انواع پرده بر اساس مدل نصب، عبارتند از:

پرده‌ تک پانل

در این نوع فقط یک پانل، کل پنجره را می‌پوشاند. پانل را می‌توان به دو طرف کشید تا باز شود و یا آن را در یک سمت پنجره جمع کرد تا ظاهری مدرن و نامتقارن ایجاد کند. از این نوع پرده بیشتر برای تزیینات منازل با سبک مدرن و مینیمال استفاده می‌شود.

پرده تک پنل بیشتر برای تزیینات منازل با سبک مدرن و مینیمال استفاده می‌شود.
پرده تک پنل بیشتر برای تزیینات منازل با سبک مدرن و مینیمال استفاده می‌شود.

پرده‌ دو پانل

پرده‌های جفت پانل، از دو پانل مجزا تشکیل شده‌اند. این نوع پرده‌ها میان طرفداران سبک‌های کلاسیک محبوب هستند. پانل‌ها در این نوع پرده، به دو سمت پنجره کشیده می‌شوند و برای باز شدن آن‌ها، باید هردو پانل به سمت یکدیگر نزدیک شوند. دستک‌های پانل‌ها به گونه‌ای بسته می‌شوند که ظاهری متقارن برای پنجره ایجاد کنند.

پرده‌های دو پنل، محبوب طرفداران سبک‌های کلاسیک
پرده‌های دو پنل، محبوب طرفداران سبک‌های کلاسیک

انواع پرده‌ والانس

والانس یا والان‌ها، پرده‌های کوتاهی هستند که معمولاً در بالای پرده‌ها آویزان می‌شوند و یک افزودنی زینتی اختیاری برای انواع پرده به شمار می‌روند. آن‌ها به ظرافت و زیبایی ظاهر پرده می‌افزایند. برای کسانی که پرده‌های کامل، سنگین و رسمی را دوست ندارند، والانس از نظر ظاهری، شیک، ظریف و قانع‌کننده است.

سِت پرده کامل

سِت کامل پرده، شامل تمام عناصری است که برای زیبایی، تزیین، تنظیم نور و محافظت از حریم خصوصی خانه به آن نیاز دارید. این ست همیشه از یک یا دو پانل و یک پشت پرده تشکیل شده است. سایر اجزای این سِت، شامل: چوب پرده، ریسمان‌ها، گیره‌ها، کتیبه و گلوله‌های سربی می‌شوند.

ست کامل پرده
ست کامل پرده

انواع پرده‌ ردیفی کوتاه

پرده‌های ردیفی کوتاه معمولاً در پنجره‌های آشپزخانه یا هر پنجره‌ای که نیاز به حریم خصوصی بیشتری داشته باشد، استفاده می‌شوند. آن‌ها به نور اجازه ورود می‌دهند. پرده‌های کوتاه، پرده‌هایی زینتی با ظاهری ظریف و زنانه هستند که قسمت پایینی پنجره را می‌پوشانند، اما قسمت بالایی پنجره را پوشش نمی‌دهند.

پرده‌های کوتاه، پرده‌هایی زینتی با ظاهری ظریف و زنانه
پرده‌های کوتاه، پرده‌هایی زینتی با ظاهری ظریف و زنانه

آستر پرده

آسترهای مورد استفاده در انواع پرده، افزودنی بسیار خوبی برای پرده‌ها هستند که معمولاً برای تطبیق‌پذیری بیشتر آن‌ها استفاده می‌شوند. بسیاری از افراد، انواع پرده‌ حریر را با آستری از رنگ مخالف جفت می‌کنند، تا هم از جهت تنظیم نور و حفظ حریم خصوصی، انتخاب‌های بیشتری داشته باشند و هم زیبایی مضاعفی به دو سوی پنجره ببخشند. علاوه بر این، آسترهای پرده می‌توانند تا حدودی عایق صدا یا حرارت نیز باشند.

پارچه آستری پرده را معمولاً از رنگ مخالف پرده جفت می‌کنند.
پارچه آستری پرده را معمولاً از رنگ مخالف پرده جفت می‌کنند.

پرده روسری پنجره‌ای

روسری پنجره، شامل یک پارچه بلند و نازک است که در بالای پنجره نصب می‌شود و در سادگی یکدست اتاق، ظاهری چشم‌گیر ایجاد می‌کند. روسری پنجره، یک پرده واقعی برای پوشاندن پنجره‌ها نیست و معمولاً به شیوه جذابی روی چوب پرده انداخته می‌شود.

جنس پارچه انواع پرده

دوران پرده‌های توری و بلند مادربزرگ که تمام پنجره‌های خانه را درگیر می‌کردند، گذشته است. اکنون پرده‌ها عناصر سرگرم‌کننده و خلاقانه‌ای هستند که روحیات و شخصیت شما را فریاد می‌زنند. پرده‌ها علاوه بر زیبایی، می‌توانند کاربردی و هدفمند نیز باشند.

حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-10674

هر متر مربع :    495,000 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-10671

هر متر مربع :    525,460 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-954

هر متر مربع :    525,460 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-681

هر متر مربع :    483,495 تومان
حراج!
تماس بگیرید

پرده زبرا

پرده زبرا 10-634

هر متر مربع :    491,435 تومان
حراج!
تماس بگیرید

پرده زبرا

پرده زبرا 02-616

هر متر مربع :    403,735 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 21-01-616

هر متر مربع :    403,735 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 44-19159

هر متر مربع :    454,247 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 03-11727

هر متر مربع :    478,200 تومان

پرده‌ حریر

پرده‌های حریر، زیبا، دلپذیر و جذاب هستند. پارچه‌ آن‌ها بسیار نازک است و اجازه عبور بخشی از نور را به داخل اتاق می‌دهد. به طور معمول، پارچه‌های حریر از جنس پنبه، پلی‌استر، ابریشم یا الیاف سبک مصنوعی هستند. احتمالاً بزرگ‌ترین مزیت پرده‌های حریر این است که همیشه احساس می‌کنید کمی می‌درخشند و درعین‌حال، داخل خانه را کمی تار نشان می‌دهند و این، بهترین راه برای حفاظت از حریم خصوصی است، بدون این‌که خانه به غاری تاریک تبدیل شود.

پرده‌های حریر را می‌توان با پرده‌های پارچه‌ای استاندارد و محکم هماهنگ کرد تا ظاهری چند لایه و زیبا به دکوراسیون اضافه کنند. با کمک پرده‌های حریر، نور خورشید به خوبی وارد اتاق می‌شود. اتاق خواب، حمام، اتاق نشیمن، اتاق مطالعه، دفاتر و آشپزخانه، فضاهایی هستند که نیاز به نور طبیعی اضافی دارند. برای پرده‌های این مکان‌ها، رنگی را انتخاب کنید که مکمل بقیه دکوراسیون باشد و یا از رنگ سفید ساده استفاده کنید.

بزرگ‌ترین مزیت پرده‌های حریر، ایجاد حس آرامش و درخشش در محیط است.
بزرگ‌ترین مزیت پرده‌های حریر، ایجاد حس آرامش و درخشش در محیط است.

بزرگ‌ترین نقطه ضعف پرده حریر این است که نمی‌تواند جلوی عبور تمام نور را بگیرد و حریم خصوصی را فقط از راه دور محافظت می‌کند. به علاوه، پارچه حریر نمی‌تواند از ورود هوای سرد به داخل خانه ممانعت کند. بنابراین نباید از این جنس پارچه توقع گرمایش داشته باشید.

از سوی‌ دیگر، پرده‌های حریر بسیار ظریف و لطیف هستند و باید به دقت شسته شوند. آن‌ها نمی‌توانند در برابر کشیدگی، فرسودگی و شستشوی شدید مقاومت کنند. علاوه بر این، پارچه حریر به راحتی می‌تواند نخ‌کش یا پاره شود که قابل تعمیر نیست.

پرده‌ تور

اگرچه تصویر پرده‌های توری، ممکن است چندان مد روز به نظر نرسد، اما این پرده‌ها می‌توانند به ظرافت و آرامش خانه کمک کنند. پارچه‌های توری معمولاً از جنس پلی‌استر، پنبه یا کتان و به رنگ سفید هستند. از آن‌جا که پارچه تور بسیار ظریف است، معمولاً به تنهایی برای پنجره‌ها استفاده نمی‌شود و اغلب با یک پارچه ضخیم‌تر جفت می‌گردد تا از عبور نور و هوا از پنجره جلوگیری کند.

برخی از پارچه‌های توری که برای پرده‌ها استفاده می‌شوند، ترکیب نیمه حریر و نیمه تور هستند. معمولاً قسمت توری پارچه در انتهای پانل قرار دارد تا بدون ایجاد سنگینی، همچنان ظاهر توری و ظریف خود را حفظ کند.

پرده تور معمولاً از جنس پلی‌استر، پنبه یا کتان سفید است.
پرده تور معمولاً از جنس پلی‌استر، پنبه یا کتان سفید است.

با این حال، انواع پرده تور معایب قابل توجهی دارند. آن‌ها بسیار ظریفند و به راحتی ممکن است به چیزی گیر کنند، پاره شوند و آسیب ببینند. این پرده‌ها باید به دقت با سایر وسایل تزیینی جفت شوند تا ترکیب اتاق به هم نریزد. علاوه بر این، بسیاری از پرده‌های توری از پارچه سفید یا عاجی رنگ ساخته شده‌اند که می‌تواند به سرعت لکه شود و تغییر رنگ دهد. پرده‌های توری باید به طور منظم شسته شوند تا ظاهری عالی داشته باشند.

پرده‌ برزنتی

پرده‌ها فقط برای داخل خانه استفاده نمی‌شوند. بسیاری از مردم یا تالارهای عروسی و باغ‌ها از نصب پرده در محوطه نیز لذت می‌برند. این ترفند برای افرادی که می‌خواهند آلاچیقی در فضای باز را برای افزایش حریم خصوصی‌شان محصور کنند، جذاب و کاربردی است. پرده‌های برزنتی و ضخیم از نفوذ آب و هوا به داخل جلوگیری کرده و به افراد این امکان را می‌دهند که از فضای بیرون، حتی در روزهای ابری، طوفانی و بارانی نیز لذت ببرند.

پرده‌های برزنتی برای به دام انداختن گرما در محیط‌های سرد طراحی شده‌اند.
پرده‌های برزنتی برای به دام انداختن گرما در محیط‌های سرد طراحی شده‌اند.

این پارچه می‌تواند در برابر آفتاب، آب یا کپک مقاوم باشد و دچار پوسیدگی یا تغییر رنگ نشود. علاوه بر این، این پرده‌ها معمولاً در برابر حرارت نیز عایق هستند و برای به دام انداختن گرما در محیط‌های سرد طراحی شده‌اند. با این‌ وجود، لازم است پارچه را به صورت دوره‌ای تمیز کنید و اگر در منطقه‌ای با آب و هوای متغیر زندگی می‌کنید، برای جلوگیری از آسیب برف و یخ، پرده‌ها را در طول زمستان بردارید.

پرده‌ کتان

پرده کتان معمولاً ایستایی خوبی دارد یا به اصطلاح، دارای حافظه پارچه‌ای قوی است، به خوبی چین‌های پلیسه را نگه می‌دارد و بعد از نصب نیازی به تنظیم مداوم ندارد. احتمالاً بزرگ‌ترین مزیت استفاده از پارچه کتان برای پرده‌ها این است که پرده‌ای باکیفیت خواهید داشت که در رنگ‌ها و طرح‌های مختلف، تنوع بسیار بالایی را برای انتخاب فراهم می‌کند.

معمولاً پرده‌های کتان، ابریشم یا مخمل، ظاهر ظریف‌تری در دکوراسیون ایجاد می‌کنند. از آن‌ها به عنوان پرده اتاق‌های غذاخوری، اتاق‌های نشیمن رسمی یا حتی پرده اتاق خواب استفاده می‌شود. توجه داشته باشید اگر از این پارچه‌ها برای پرده‌های خود استفاده می‌کنید، اجازه ندهید چیزی مانند مبلمان به آن‌ها فشار بیاورد، چون بسیار ظریف هستند و به راحتی چروک می‌شوند.

از انواع پرده کتان برای کاهش مصرف انرژی در فصل پاییز و زمستان می‌توان استفاده کرد. این پرده‌ها می‌توانند نقش مؤثری در حفظ گرمای خانه ایفا کنند. پرده‌های کتانی برای مناطقی از خانه که اغلب در آن‌ها رفت و آمد زیاد است (مانند هال یا اتاق نشیمن)، عالی هستند.

پرده‌های کتان نقش مؤثری در حفظ گرمای خانه ایفا می‌کنند.
پرده‌های کتان نقش مؤثری در حفظ گرمای خانه ایفا می‌کنند.

نیازی به استفاده از انواع پرده‌ در تمام طول سال نیست! با تغییر فصل، می‌توانید پرده‌ها را باز یا مجددا نصب کنید یا در نواحی گرمسیر، از پرده‌های سبک‌تر استفاده نمایید که نور خورشید را به بیرون راه می‌دهند و در نواحی سردسیر، پرده‌های سنگین و ضخیم را به کار گیرید.

احتمالاً بزرگ‌ترین نقطه ضعف پرده‌های کتان این است که بافت خشک آن‌ها می‌تواند گرد و غبار و موهای حیوانات خانگی را جذب کند و نیاز به تمیز کردن مداوم داشته باشد. بسیاری از پرده‌های کتانی باید به خشکشویی برده شوند و قیمت بالایی دارند.

پرده‌ ابریشمی

اگر می‌خواهید نهایت تجمل را در اتاق‌هایتان به نمایش بگذارید، پارچه‌های ظریف ابریشمی را برای پرده‌های خانه خود انتخاب کنید. این پارچه لوکس به طرز شگفت‌انگیزی بادوام است و در چندین طرح و رنگ وارد بازار شده و به خوبی با دکوراسیون ظریف هماهنگ می‌شود. بسیاری از پرده‌های ابریشمی دارای الگوها و طرح‌های پیچیده‌ای هستند که جزئیات بسیار دلپذیری را به پانل پرده اضافه می‌کند.

بزرگ‌ترین مزیت پرده‌های ابریشمی، وزن و دوام این پرده‌ها است.
بزرگ‌ترین مزیت پرده‌های ابریشمی، وزن و دوام این پرده‌ها است.

بزرگ‌ترین مزیت پرده‌های ابریشمی، وزن و دوام این پارچه است. ابریشم، پارچه‌ای سنگین است که به خوبی شکل خود را حفظ می‌کند. علاوه بر این، پانل‌های پرده ابریشمی کاملاً در پایین پنجره پهن می‌شوند و یک استخر مواج، خیال‌انگیز و درخشان را روی زمین به وجود می‌آورند. ابریشم در جلوگیری از عبور نور و جریان هوا نقش مؤثری دارد و به گرم‌تر نگه داشتن خانه در طول زمستان کمک می‌کند.

از جمله معایب انواع پرده ابریشمی این است که برای تولید آن، زمان و انرژی زیادی صرف می‌شود و جزو پارچه‌های بسیار مجلل و گران‌قیمت به شمار می‌رود. علاوه بر این، اگرچه ابریشم بادوام است، اما به مراقبت‌های بسیار تخصصی نیز نیاز دارد. انتظار نداشته باشید بتوانید این پرده‌ها را در ماشین لباسشویی بیندازید تا شسته شوند. برای شستن آن‌ها حتماً باید با راهنمای شستشو آشنا بوده و از متخصص کمک بگیرید.

پرده مخمل

پرده‌های مخملی، لطیف، زیبا و تجملاتی هستند. مخمل، نرم، سنگین و ضخیم است و گرچه در گذشته اغب برای مکان‌های رسمی یا خانه‌های مجلل سفارش داده می‌شده، اما در حال حاضر، نصب پرده‌های مخمل در هر جایی از خانه کاملاً قابل قبول است. پرده‌های مخملی به زیبایی آویزان می‌شوند و شکل خود را حفظ می‌کنند.

وزن سنگین، نه تنها به ایستایی صحیح پرده‌ها کمک می‌کند، بلکه چین‌ها را هم در جای خود محکم نگاه می‌دارد و ظاهری موقر به پرده می‌دهد. به علاوه، مخمل یک پارچه بسیار ضخیم است که به جلوگیری از ورود نور کمک می‌کند و حریم خصوصی را نیز افزایش می‌دهد. پارچه ضخیم همچنین می‌تواند مانع از ورود هوای سرد و مصرف بیش از حد انرژی در خانه شود.

وزن سنگین پرده مخمل به ایستایی صحیح پرده‌ها کمک می‌کند.
وزن سنگین پرده مخمل به ایستایی صحیح پرده‌ها کمک می‌کند.

نقطه ضعف پرده‌های مخملی این است که به مراقبت زیادی نیاز دارند. الیاف مخمل می‌توانند به راحتی موهای حیوانات خانگی و گرد و غبار را جذب کنند و پارچه باید مدام گردگیری یا شسته شود تا درخشان به نظر برسد. برای جلوگیری از نیاز زودهنگام به تعمیرات، به دنبال پارچه مخمل باکیفیت بالا باشید. این نوع مخمل، الیاف کوتاه‌تری دارد و اغلب در برابر لکه مقاوم است.

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ پرده

طرح و رنگ انواع پرده

انواع پرده با طرح‌ها و رنگ‌های مختلف خود می‌توانند معانی و احساسات متنوعی را به فضای داخلی خانه یا محل کار ببخشند. پرده‌های سفید، فضایی جذاب و روشن ایجاد می‌کنند. اگر می خواهید اتاقی با طراوت و شادابی شناخته شود، از پرده‌هایی با رنگ سفید استفاده کنید. سفید رنگی آرامش‌بخش است که احساس تمیزی و وسعت را تداعی می‌کند. از پرده‌های سفید برای انرژی بخشیدن به اتاق استفاده کنید. این رنگ بسیار قوی است و می‌تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد. بنابراین در استفاده از آن در دکوراسیون زیاده‌روی نکنید.

انواع پرده قرمز، گرم و پرشور هستند و برای فضاهایی که افراد دور هم جمع می‌شوند – مانند آشپزخانه و اتاق نشیمن – احساس گرما و نزدیکی ایجاد می‌کنند.

رنگ‌های گرم مناسب اتاق نشیمن
رنگ‌های گرم مناسب اتاق نشیمن

نارنجی اغلب سرشار از انرژی است، بنابراین برای دفاتر کار و اتاق نشیمن انتخابی عالی محسوب می‌شود. از بکارگیری چنین پرده‌هایی در اتاق خواب خودداری کنید، زیرا ممکن است بیش از حد تحریک‌کننده باشد. زرد شاد و گرم است و به عنوان پرده آشپزخانه و پرده اتاق کودک نقش مؤثری ایفا می‌کند، اما مقدار زیاد آن می‌تواند بیش از حد تحریک‌کننده باشد.

رنگ زرد مناسب اتاق کودک و آشپزخانه
رنگ زرد مناسب اتاق کودک و آشپزخانه

برای اتاق‌هایی که می‌خواهید احساس آرامش کنید، رنگ‌های سرد و آرام را انتخاب نمایید. پرده‌هایی با رنگ‌های سرد برای اتاق خواب، دفاتر، حمام و بعضی فضاهای نشیمن عالی هستند. آن‌ها گاهی اوقات می‌توانند اتاق را کوچک‌تر یا کلاستروفوبیک نشان دهند.

رنگ سبز مناسب محیط‌های خانگی
رنگ سبز مناسب محیط‌های خانگی

سبز یادآور طبیعت و آرامش است. اتاق خواب، دفاتر کار، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری، مکان‌های بسیار خوبی برای نصب پرده‌های سبز هستند. بنفش، رنگی عمیق و ظریف است و افراد را به نشستن و استراحت دعوت می‌کند. بنابراین، برای اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری عالی است. بنفش‌های روشن می‌توانند انتخاب‌های خوبی برای اتاق خواب باشند.

پرده بنفش مناسب برای اتاق پذیرایی و غذاخوری
پرده بنفش مناسب برای اتاق پذیرایی و غذاخوری

پرده‌های پاستلی برای اتاق خواب مناسب هستند و اثری آرام‌بخش دارند. آن‌ها را می‌توانید با رنگی هماهنگ کنید که از قبل وجود دارد، مانند قرار دادن پرده‌های پاستلی صورتی روشن در اتاقی که رنگ قرمز زیادی در آن به کار رفته است یا پرده‌های پاستلی سبز روشن در اتاقی که عمدتاً آبی است.

انواع پرده با فرم‌ها، بافت‌ها، پارچه‌ها، طرح‌ها و رنگ‌های مختلف، گویای لحن و سبک منحصربه فرد یک اتاق هستند. برای انتخاب یک پرده‌، لازم نیست بین کارکرد پرده و استایل آن یکی را انتخاب کنید. انواع بسیاری از پرده‌ها وجود دارد که می‌توانند با ترکیب ظرافت، ضخامت، اولویت کاربرد، طرح و رنگ خود، سبکی شیک و پرمفهوم از سلایق و علایق صاحبخانه را به نمایش بگذارند. برای این هدف، کافی است کمی دانش خود را درباره انواع مدل‌ها، رنگ‌ها و جنس پارچه‌های پرده گسترش دهید.

منبع +++

پارچه پرده‌ای بیشتر از چه جنسی تولید می‌شود؟

+ حریر
+ تور
+ برزنت
+ کتان
+ ابریشم
+ مخمل
+ و…

پرده‌های سفید بیشتر برای چه فضاهایی استفاده می‌شوند؟

پرده‌های سفید، فضایی جذاب و روشن ایجاد می‌کنند. اگر می خواهید اتاقی با طراوت و شادابی شناخته شود، از پرده‌هایی با رنگ سفید استفاده کنید. سفید رنگی آرامش‌بخش است که احساس تمیزی و وسعت را تداعی می‌کند.

One thought on “انواع پرده: آشنایی با مدل‌های متنوع پرده‌های پارچه‌ای

  1. اشتراک ها: بهترین رنگ پرده: هر رنگ مناسب چه محیطی است؟! - پرده بازار | فروش آنلاین انواع پرده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.