قاب پرده: تأثیر کتیبه پرده بر زیبایی دکوراسیون محیط

قاب پرده

اگر نگران این هستید که میل پرده شما ظاهر خوشایندی ندارد، پرده‌هایتان ساده است و زیاد به چشم نمی‌آید یا نمی‌خواهید سیستم بالارو پرده شید شما دیده شود، راه‌حل آن در انتخاب قاب پرده مناسب است. کتیبه پرده یکی از طراحی‌های بسیار خلاقانه برای دیزاین پنجره است که به دلیل کاربردی بودن از قرون گذشته تا به امروز همچنان استفاده می‌شود. کاربرد قاب پرده تنها محدود به زیباتر کردن پنجره و پرده آن نیست، بلکه کاربردهای مهم دیگری هم دارد که باعث شده همچنان جایگاه خود را به‌عنوان یک ابزار مفید حفظ کند. در این صفحه از پرده بازار می‌توانید انواع پرده را همراه با ملزومات جانبی آن مشاهده کرده و سفارش دهید.

قاب پرده چیست؟

قاب پرده که اغلب به عنوان کتیبه پرده یا تاج پرده هم از آن یاد می‌شود، نوعی جعبه است که قسمت بالا و اندکی از جلوی پنجره را می‌پوشاند. کتیبه پرده تنها جنبه زیبایی‌بخشی ندارد، بلکه از آن برای پوشاندن میل، نوار و یراق‌آلات پرده استفاده می‌شود و ظاهر بسیار شکیل و تمیزی را برای پنجره‌های منزل شما به وجود می‌آورد.

همچنین اگر از پرده‌های مدرن مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین استفاده می‌کنید و نمی‌خواهید موتور یا قرقره بالارو آن دیده شود، می‌توانید از قاب پرده استفاده کنید. کتیبه پرده بجز پنهان کردن تجهیزات نصب پرده کاربردهای دیگری هم دارد.

کتیبه پرده با جلوگیری از جریان‌های همرفتی به عایق‌بندی پنجره کمک می‌کند. در زمستان که وسایل گرمایشی روشن و هوای خانه گرم است، هوای گرم رو به بالا حرکت می‌کند و با رسیدن به سقف، به طرفین گسترش می‌یابد. سپس از دیوارها شروع به پایین آمدن به سطح زمین می‌کند. در حالتی که از قاب پرده استفاده نکنید، هوای گرم به شیشه‌ها برخورد کرده و سرمای شیشه هوای گرم را که به سمت زمین در حرکت است، سرد می‌کند.

اگر از قاب پرده استفاده کنید، هوای گرم در سمت پرده به پایین حرکت می‌کند؛ یعنی با شیشه سرد در تماس نیست و می‌تواند به گرم‌ ماندن محیط و جلوگیری از اتلاف انرژی کمک کند.

طراحان داخلی توصیه می‌کنند کتیبه پرده را با سبک پرده‌ها یا دکوراسیون اتاق خود هماهنگ کنید تا ظاهر منسجم، یکدست و زیبایی به وجود آورید. قاب پرده را می‌توان رنگ کرد یا با پارچه‌های طرح‌دار، ساده یا هر طرحی که با دکوراسیون شما هماهنگ است، پوشاند.

از قاب پرده برای پوشاندن میل، نوار و یراق‌آلات پرده استفاده می‌شود.
از قاب پرده برای پوشاندن میل، نوار و یراق‌آلات پرده استفاده می‌شود.

جنس مناسب کتیبه

قاب پرده از جنس‌های گوناگونی ساخته می‌شود. مناسب‌ترین اجناسی که امروزه برای قاب پنجره مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر هستند:

قاب یا کتیبه پارچه‌ای

قاب‌ پارچه‌ای قابی است که با پارچه پوشانده شده است. این قاب سبک است و ظاهری سنتی ایجاد می‌کند. کتیبه پرده پارچه‌ای می‌تواند محیطی دنج و مجلل ایجاد کند. شما می‌توانید از پارچه کوسن، پرده یا مبلمان خود برای پوشاندن قاب پرده استفاده کنید و ظاهر خاص و منحصربه‌فردی به وجود آورید.

می‌توانید از پارچه کوسن، پرده یا مبلمان خود برای پوشاندن قاب پرده استفاده کنید.
می‌توانید از پارچه کوسن، پرده یا مبلمان خود برای پوشاندن قاب پرده استفاده کنید.

قاب یا کتیبه چوبی

کتیبه پرده چوبی یکی از زیباترین قاب‌های پرده موجود در بازار است که بسته به سبکی که در آن استفاده شده، می‌تواند ظاهری سنتی یا مدرن ایجاد کند. بعضی از قاب‌های پرده چوبی منبت‌کاری‌های زیبایی دارند که جلوه باشکوهی به پنجره شما می‌بخشد. این قاب‌ها در برابر رطوبت، خم ‌شدن و تاب‌ برداشتن مقاوم هستند.

قاب‌های چوبی برابر رطوبت، خم ‌شدن و تاب‌ برداشتن مقاوم هستند.
قاب‌های چوبی برابر رطوبت، خم ‌شدن و تاب‌ برداشتن مقاوم هستند.

قاب پرده آلومینیومی

قاب پرده آلومینیومی یکی دیگر از انواع کتیبه پرده است که با طراحی خاص و منحصربه‌فرد خود، ظاهری شیک، مدرن و زیبا ایجاد می‌کند. این قاب‌ها ‌بخصوص برای پنجره‌های بلند عالی هستند. همچنین بسیار بادوام بوده و سال‌ها عمر می‌کنند.

کتیبه پرده آلومینیومی بهترین نوع قاب برای پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا و پرده سان اسکرین است. این نوع قاب دارای رنگ‌های کوره‌ای و استاتیک، همچنین رنگ‌بندی سفید و مشکی است. شما می‌توانید از قاب آلومینیومی برای پوشاندن سیستم بالارو پرده استفاده کنید و ظاهر مدرن پرده خود را شکیل‌تر و مدرن‌تر نمایید.

کتیبه پرده آلومینیومی، گزینه‌ای عالی برای پنجره‌های بلند
کتیبه پرده آلومینیومی، گزینه‌ای عالی برای پنجره‌های بلند

قاب پرده پلاستیک فشرده

قاب‌های پرده پی‌وی‌سی یا پلاستیک فشرده سبک‌وزن هستند، به همین دلیل به‌ راحتی نصب و جدا شده و کمترین آسیب را به دیواره‌ها وارد می‌کنند. همچنین هزینه مقرون‌به‌صرفه‌ای دارند و به ‌راحتی تمیز می‌شوند. توجه به این نکته مهم است که قاب‌های پلاستیکی به اندازه همتایان چوبی، پارچه‌ای و فلزی خود بادوام هستند.

قاب‌های پرده پی‌وی‌سی بسیار سبک و مقرون به‌صرفه هستند.
قاب‌های پرده پی‌وی‌سی بسیار سبک و مقرون به‌صرفه هستند.

تفاوت کتیبه پرده با والان

اگرچه ممکن است به نظر برسد که قاب پرده و والان مشابه هم هستند، اما در واقع با یکدیگر تفاوت دارند. والان یک نوع پرده است که مانند قاب قسمت اندکی از بالای پنجره را می‌پوشاند. بسیاری از افراد از والان مانند قاب برای پنهان کردن میل پرده یا سایر وسایل و اتصالات آن استفاده می‌کنند، اما والان برخلاف قاب جامد نیست، به همین دلیل گاهی اوقات به آن کتیبه پرده نرم هم گفته می‌شود.

والان را می‌توان به‌تنهایی یا همراه با پرده‌های دیگر استفاده کرد و معمولاً از همان پارچه‌ای ساخته می‌شود که برای پرده‌ها استفاده شده است. کتیبه پرده می‌تواند جذابیت زیادی به اتاق شما بیفزاید، اما والان نرمی ‌و لطافت اتاق را بیشتر می‌کند.

والان برخلاف قاب پرده جامد نیست.
والان برخلاف قاب پرده جامد نیست.

انواع کتبیه پرده

قاب‌ها در انواع مختلفی از سبک‌ها، شکل‌ها، اندازه‌ها و مواد موجود هستند. در حال حاضر انواع اصلی قاب‌های پرده، شامل موارد زیر هستند:

قاب پرده ساده

کتیبه پرده ساده یکی از کاربردی‌ترین انواع قاب است که ظاهر مینیمال و شیکی را به وجود می‌آورد. این نوع قاب، مشابه یک نوار ساده در قسمت بالای پنجره و پرده نصب می‌شود و هیچ‌گونه کنده‌کاری یا تزئینی ندارد. قاب پرده ساده هیچ‌گاه از مد نمی‌افتد و شما می‌توانید در هر زمانی از آن استفاده کنید. همچنین با تمام دیزاین‌ها و دکوراسیون منزل همخوانی دارد.

کتیبه پرده ساده، مشابه نواری ساده در قسمت بالای پنجره و پرده نصب می‌شود.
کتیبه پرده ساده، مشابه نواری ساده در بالای پنجره و پرده نصب می‌شود.

کتیبه پرده سلطنتی

همان‌طور که می‌توان حدس زد، قاب پرده سلطنتی پر از انواع تزئینات، حکاکی‌ها و کنده‌کاری‌ها است. این نوع قاب‌ها را می‌توانید به هر سبکی که می‌خواهید، از قوس‌های متعدد گرفته تا منحنی‌های نرم تهیه کنید و آن‌ها را با تزئینات مختلف بپوشانید. اگر دیزاین منزل شما سلطنتی است و از اکسسوری‌ها و مبلمان استیل لوکس و شکیل برای تزئین خانه خود استفاده کرده‌اید، کتیبه پرده سلطنتی می‌تواند زیبایی منزل شما را دوچندان کند.

قاب پرده مدرن

کتیبه پرده مدرن معمولاً با ترند روز دنیا پیش می‌رود و ظاهر به‌روز و مدرنی را برای منزل شما به وجود می‌آورد. توجه داشته باشید این نوع قاب معمولاً با مد روز پیش می‌رود و برخلاف قاب ساده، ممکن است برای مدت طولانی قابل استفاده نباشد.

حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید STR-16011

489,600 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 06-19159

508,745 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید Z3096001

369,869 تومان (هر متر مربع)
499,000 تومان720,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-25

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-17

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-12

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-13

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-20

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-01

655,200 تومان (هر متر مربع)

کتیبه پرده کلاسیک و سنتی

کتیبه پرده کلاسیک نوعی قاب است که نه به‌ اندازه کتیبه ساده مینیمال است و نه به ‌اندازه کتبیه سلطنتی پرنقش‌ و نگار و مجلل، بلکه چیزی مابین این دو بوده و ظاهری کلاسیک و موقر دارد. انواع کتیبه‌های سنتی، مانند کتیبه منبت، جزو کتیبه‌های کلاسیک هستند. این قاب پرده برای خانه‌هایی با دیزاین کلاسیک بهترین گزینه ممکن است.

چه زمانی باید از کتبیه پرده استفاده کنیم؟

قاب پرده کاربری‌های گوناگونی دارد و به دلایل مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. زمانی از کتیبه پرده استفاده می‌شود که بخواهید به یکی از اهداف زیر دسترسی پیدا کنید:

یکی از مهم‌ترین کاربردهای قاب پرده ایجاد افزایش زیبایی و تناسب است.
یکی از مهم‌ترین کاربردهای قاب پرده، افزایش زیبایی و تناسب است.

مخفی کردن تجهیزات جانبی پرده

کتیبه پرده را می‌توان برای پنهان کردن میل پرده یا هر تجهیزات دیگری که ضمیمه پرده شده است، مانند موتور در انواع پرده برقی و هوشمند استفاده کرد. شما می‌توانید تمام قطعاتی را که برای آویزان کردن پرده استفاده کرده‌اید، همچنین تجهیزات جانبی پرده را با قاب پرده مخفی کنید و ظاهری آراسته و بدون شلختگی را برای پنجره‌های خود به وجود آورید.

کنترل جریان نور

قاب پرده برای کنترل جریان نور فضای اتاق شما طراحی شده است. نور به‌ راحتی می‌تواند از بالای پنجره‌ها به داخل محیط نفوذ کند. با نصب این عناصر تزئینی زیبا می‌توانید از ورود ناخواسته نور به اتاق جلوگیری کنید. مسدود کردن نور گاهی اوقات می‌تواند محیطی آرامش‌بخش در داخل خانه ایجاد کند.

افزایش زیبایی و تناسب

قاب‌های پرده فقط برای اهداف کاربردی استفاده نمی‌شوند. یک کتیبه پرده خوش‌فرم که با دیزاین منزل شما در تناسب و هماهنگی کامل است، می‌تواند جلوه باشکوهی به پرده‌های شما بدهد. اگر پرده‌های ساده‌ای دارید که به ‌خودی‌ خود توجهی را جلب نمی‌کنند و می‌خواهید آن را در معرض چشم مخاطبان قرار دهید، کتیبه پرده چیزی است که می‌تواند شما را به هدف خود برساند.

از کتیبه پرده می‌توانید برای بزرگ‌تر نشان‌ دادن اتاق و افزایش ارتفاع سقف کمک بگیرید. استفاده از قاب پرده ناخودآگاه چشم را به سمت بالا می‌برد و توهم طول ایجاد می‌کند. با بالاتر بردن کتیبه پرده می‌توانید ارتفاع سقف را بیشتر نشان دهید. شکل و استایل مناسب کتیبه پرده می‌تواند چشم را فریب دهد و ابعاد خانه را متناسب با نیاز شما تغییر دهد.

حفظ آسایش حرارتی

کتیبه پرده با اضافه کردن یک لایه عایق به پنجره‌ها، باعث جلوگیری از اتلاف گرما و کاهش جریان هوای سرد به داخل اتاق می‌شود. طی فرآیند انتقال گرما، گرمای داخل اتاق معمولاً بالا می‌رود و با پنجره تماس پیدا می‌کند. در این حالت قاب پرده به‌ عنوان محافظ عمل می‌کند و جلوی حرکت بیشتر گرما را پیش از خروج از پنجره می‌گیرد. کتیبه پرده می‌تواند بیش از 25% مانع از اتلاف گرما شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید پرده سان اسکرین

آیا کتیبه برای هر پرده‌ای مناسب است؟

اهمیت طراحی خلاقانه دکور پنجره بر هیچ‌کس پوشیده نیست. طراحان داخلی همواره به دنبال راه‌های مختلفی برای رسیدن به ظاهر بهتر برای پنجره‌ها هستند و به نتایج خوبی هم دست پیدا کرده‌اند. با وجود اینکه قدمت قاب پرده به چند قرن قبل بازمی‌گردد، هنوز هم در طراحی داخلی منزل استفاده می‌شود و یکی از بهترین و کارآمدترین روش‌ها برای دیزاین پنجره است.

البته در حال حاضر کتیبه‌هایی که ساخته می‌شوند، کوتاه‌تر و کم‌زرق‌وبرق‌تر بوده و از طرح‌های مینیمال در آن‌ها استفاده می‌شود. این قاب‌ها پنجره‌های شما را زیباتر نشان می‌دهند و در عین حال تهویه خوبی را در داخل خانه فراهم می‌کنند.

کتیبه پرده به‌طور خاص برای کمک به تهویه بهتر خانه طراحی شده است.
کتیبه پرده علاوه بر زیبایی، برای کمک به تهویه بهتر خانه طراحی شده است.

قاب یا کتیبه پرده برای هر خانه‌ای عالی است و بسته به دیزاین پرده منزل خود می‌توانید قابی را که با پرده و پنجره شما هماهنگ است، پیدا کنید. اغلب گمان می‌شود کتیبه پرده فقط جنبه زیبایی دارد و جزو لوازم جانبی غیر ضروری برای خانه است، اما برخلاف تصور معمول، قاب پرده به‌طور خاص برای کمک به تهویه بهتر خانه طراحی شده است.

قاب‌های پرده نوعی عایق‌بندی را برای پنجره‌ها به وجود می‌آورند و می‌توانند از هدررفت انرژی جلوگیری کنند. آن‌ها یک مانع برای جلوگیری از جریان هوا و ورود هوای گرم یا سرد به داخل منزل در هر فصلی هستند. در عین حال به‌عنوان یک اکسسوری تزئینی زیبا برای پنجره‌ها عمل می‌کنند و ظرافت بیشتری را برای منزل شما به ارمغان می‌آورند.

زمان آماده‌سازی پرده با قاب چقدر است؟

آماده‌سازی کتیبه پرده بسته به شرکت‌ تولیدکننده و نوع قاب مورد نظر شما متفاوت است، اما معمولاً بین 3 تا 7 روز کاری زمان نیاز دارد. هر چه قاب، جزئیات، المان‌ها و تزئینات بیشتری داشته باشد، مدت زمان بیشتری صرف آماده‌سازی آن می‌شود.

قاب پرده در دکوراسیون منزل چه نقشی دارد؟

انواع پرده‌ها، چه پرده‌های سنتی و چه پرده‌های مدرن – مانند پرده شید، پرده شب و روز، پرده زبرا، پرده زبرا عمودی و پرده سان اسکرین – سبک خانه شما را نشان می‌دهند و می‌توانند عنصری تأثیرگذار در دکوراسیون منزل باشند، اما اگر می‌خواهید به پنجره‌های خود جلوه‌ای متمایز بدهید و در عین حال به بعضی ارزش‌های کاربردی دسترسی پیدا کنید، استفاده از قاب پرده ایده بسیار خوبی است.

کتیبه پرده زیبایی داخلی منزلرا به روشی خلاقانه و متفاوت افزایش می‌دهد.
کتیبه پرده، زیبایی داخلی منزل را به روشی خلاقانه و متفاوت افزایش می‌دهد.

نمای زیبای پنجره که با وسایل اتاق هماهنگی کامل داشته باشد، فرصتی بزرگ برای شاخص کردن سایر اثاثیه در دکوراسیون خانه است. قاب پرده برای شما این امکان را به وجود می‌آورد که پنجره‌های منزل خود را با محیط اطراف تطابق دهید و ‌هارمونی لازم را در محیط خانه به وجود آورید.

همچنین از کتیبه پرده می‌توانید برای بالاتر نشان ‌دادن سقف و بزرگ‌تر جلوه ‌دادن اتاق استفاده کنید. قاب‌های پرده، نه تنها ظاهری هماهنگ و کامل را برای پرده‌ها یا شیدهای شما ایجاد می‌کنند، بلکه برای کنترل نور وارد شده به اتاق و جلوگیری از ورود نور بیشتر استفاده می‌شوند.

قیمت و خرید قاب پرده

قیمت قاب پرده بسته به جنس، اندازه و متراژ و تولیدکننده‌ی آن متفاوت است. هر چه در ساخت کتیبه پرده از جنس مرغوب‌تری استفاده شده باشد و ابعاد آن بزرگ‌تر باشد، هزینه‌ای که باید برای آن بپردازید، بیشتر است. بهتر است خرید کتیبه پرده را از تولیدکنندگان نام‌آشنا و معتبر انجام دهید تا رضایت شما برآورده شده و تجربه خرید خوبی داشته باشید.

کتبیه پرده از وسایل و اکسسوری‌های پرده و پنجره است که نه تنها زیبایی آن‌ها را دو چندان می‌کند، بلکه باعث جلوگیری از هدررفت گرما و صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود. همچنین نور وارد شده به محیط را کنترل می‌کند و مانع از این می‌شود که نور از قسمت بالای پنجره و فاصله بین پرده و پنجره وارد اتاق شود.

از کتیبه پرده می‌توان برای افزایش ارتفاع سقف و بزرگ‌تر نشان دادن محیط استفاده کرد. این المان زیبا اگر به‌درستی انتخاب شود و با دیگر دکوراسیون منزل هماهنگ باشد، می‌تواند جلوه زیبا و باشکوهی ایجاد کند و پرده‌های شما را در مرکز توجه قرار دهد.

مناسب‌ترین جنس برای تولید کتیبه پرده چیست؟

+ پارچه‌ای
+ چوبی
+ آلومینیوم
+ پلاستیک فشرده

چه زمانی باید از کتیبه پرده استفاده کنیم؟

+ مخفی کردن تجهیزات جانبی پرده
+ افزایش زیبایی و تناسب
+ کنترل جریان نور
+ حفظ آسایش حرارتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.