راهنمای خرید پرده: نکاتی که باید پیش از خرید بدانید!

راهنمای خرید پرده

اگر تا به حال به بازار پرده رفته باشید، حتماً متوجه شده‌اید پرده‌ها انواع بسیار گوناگونی دارند، طوری که اگر اطلاعات کافی در مورد خرید پرده و انواع مختلف آن نداشته باشید، کار شما بسیار سخت می‌شود. پرده جزئی از وسایل منزل است که معمولاً سال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین هنگام انتخاب آن باید دقت کافی به عمل آورید تا بهترین انتخاب را داشته و هیچ‌گاه پشیمان نشوید. مراجعه به یک راهنمای خرید پرده می‌تواند کمک بزرگی در انتخاب پرده مورد نیازتان باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در زمینه خرید پرده در اختیار شما بگذاریم.

پرده چیست؟

پرده پوششی است که روی پنجره‌ها قرار می‌گیرد و می‌تواند ظاهر اتاق را به طور کلی تغییر دهد. پرده از حریم خصوصی افراد محافظت می‌کند، نور وارد شده به اتاق را کنترل می‌کند و حتی می‌تواند باعث شود اتاق‌های خانه در زمستان سردتر و در تابستان گرم‌تر شوند. به همین دلیل است که انتخاب پرده باید با دقت خاصی صورت گیرد تا هم با دکور اتاق هم‌خوانی داشته باشد و هم نیازهای شما را برطرف کند.

 پرده‌ها را می‌توان به دو دسته نرم و سخت طبقه‌بندی کرد. پرده سخت به پرده‌ها و کرکره‌های تولید شده از مواد جامد مانند چوب طبیعی، چوب مصنوعی، چوب کامپوزیت، وینیل و آلومینیوم اشاره دارد. پرده نرم به محصولات تولید شده از پارچه، مانند پرده‌های پارچه‌ای، پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین، پرده سان اسکرین، پرده رومی‌ و … اطلاق می‌شود.


راهنمای خرید پرده و بررسی جنس پارچه پرده‌ای

پرده پارچه‌ای نوعی پرده است که از پارچه تولید می‌شود و در گروه پرده نرم قرار می‌گیرد. در راهنمای خرید پرده پارچه‌ای باید به جنس پارچه توجه کرد. پرده پارچه‌ای بسته به نوع پارچه‌ای که برای آن استفاده می‌شود، انواع مختلفی دارد. شما می‌توانید از هر نوع پارچه‌ برای تهیه پرده استفاده کنید، اما به خاطر داشته باشید هر نوع متریالی هنگامی ‌که به عنوان پوشش پنجره استفاده ‌شود، مزایا و معایب خود را دارد. بنابراین باید با انواع پارچه پرده‌ای آشنا باشید و بدانید کدام نوع پارچه برای چه هدفی بهترین کارکرد را دارد. انواع جنس پرده پارچه‌ای، شامل موارد زیر است:

پرده پارچه‌ای بسته به نوع پارچه‌ای که برای آن استفاده می‌شود، انواع مختلفی دارد.
پرده پارچه‌ای بسته به نوع پارچه‌ای که برای آن استفاده می‌شود، انواع مختلفی دارد.

پلی‌استر

پلی‌استر را می‌توان یکی از بهترین و متداول‌ترین متریال‌هایی دانست که به عنوان پارچه پرده استفاده می‌شود. دلیل اصلی این امر آن است که نگهداری از پرده‌های پلی‌استر بسیار آسان است. این پرده‌ها آب را به خود جذب نمی‌کنند و با دستمال مرطوب به راحتی تمیز می‌شوند. همچنین بسیار مقرون‌به صرفه و بادوام هستند.

پرده‌های پلی‌استر در انواع مختلف الگوها، رنگ‌ها و سبک‌ها موجودند و کاملاً مطابق با سلیقه شما قابل تنظیم هستند. انواع پرده‌های مدرن، اعم از پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا و پرده زبرا عمودی از این نوع پارچه تولید می‌شوند. این پرده‌ها برای اتاق پذیرایی، فضای نشیمن و اتاق خواب مناسب هستند. برای فضای آشپزخانه اندکی با احتیاط از آن‌ها استفاده کنید، زیرا قابل اشتعال هستند و گردش هوا را محدود می‌کنند. در نتیجه به راحتی می‌توانند بوها را جذب کنند.

حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 06-19159

508,745 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-20

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-01

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-05

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-04

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 300085V-14

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 300085V-08

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 300085V-03

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 300085V-21

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150115V-16

655,200 تومان (هر متر مربع)

لینن

لینن را می‌توان متریالی لوکس برای پرده در نظر گرفت. این پارچه از الیاف کتان تولید می‌شود و دارای طرح‌ها و رنگ‌های بسیار متنوعی است. پرده‌های لینن منافذ زیادی دارند و هوا را به راحتی عبور می‌دهند، اما نسبتاً شفاف هستند و به طور کامل از ورود نور خورشید به اتاق جلوگیری نمی‌کنند.

پرده‌های لینن منافذ زیادی دارند و هوا و نور را به راحتی عبور می‌دهند.
پرده‌های لینن منافذ زیادی دارند و هوا و نور را به راحتی عبور می‌دهند.

پرده لینن را می‌توان به عنوان پرده اتاق غذاخوری، اتاق نشیمن، پرده اتاق خواب و پرده آشپرخانه مورد استفاده قرار داد. مراقبت از پرده‌های لینن می‌تواند تا حدودی خسته‌کننده باشد، زیرا بسیار سریع چروک می‌شوند و چون آب را جذب می‌کنند، باید به صورت خشک‌شویی یا با ماشین لباسشویی تمیز شوند. پس از اتمام شستشو، باید این پرده را اتو بکشید یا فوراً آویزان کنید تا چین‌وچروک آن باز شود.

مخمل

مخمل یکی از جنس‌هایی است که در راهنمای خرید پرده باید به آن توجه داشت. این جنس پارچه‌ای قدیمی ‌است که ظاهری مجلل و باشکوه دارد. پرده‌های مخمل سنگین و پر هستند و به دلیل ضخامتی که دارند، عایق نور و صدای بسیار خوبی محسوب می‌شوند. پرده‌ مخمل در اتاق‌های بسیار رسمی، رسمی ‌و غیررسمی‌ کاربرد دارد. این پرده را می‌توانید در اتاق خواب، اتاق نشیمن، اتاق غذاخوری و سایر اتاق‌های منزل نصب کنید. با اینکه مخمل اصل بسیار گران است، اما مخمل‌های مدرن با الیاف مصنوعی یا الیاف طبیعی مانند پنبه و کتان تولید می‌شوند و قیمت آن‌ها بسیار مقرون‌به صرفه است.

پرده‌های مخمل ظاهری مجلل و باشکوه به محیط شما می‌دهند.
پرده‌های مخمل ظاهری مجلل و باشکوه به محیط شما می‌دهند.

ابریشم

ابریشم پارچه‌ای لوکس برای پرده است و هر زمان که نور به آن برخورد ‌کند، درخشندگی زیبایی خواهد داشت. پارچه ابریشم به طور کلی سنگین است، بنابراین هنگام آویزان ‌کردن ریزش خوبی دارد و ظاهر پنجره را باشکوه و مجلل می‌کند. این پرده اغلب در محیط‌های رسمی، ‌مانند اتاق جلسات و اتاق پذیرایی استفاده می‌شود. همچنین بسته به رنگ می‌تواند حس رمانتیکی را ایجاد کند. بنابراین برای اتاق خواب هم مناسب است. هنگام استفاده از پرده‌ ابریشمی، بهتر است از آستر استفاده کنید، زیرا نسبت به نور خورشید حساس است و آسیب می‌بیند.

هنگام استفاده از پرده‌ ابریشمی، بهتر است از آستر استفاده کنید.
هنگام استفاده از پرده‌ ابریشمی، بهتر است از آستر استفاده کنید.

تور

تور پارچه‌ای ظریف، شیک و زیبا برای پرده است. پرده‌های تور حال ‌و هوای ملایم و لطیفی به اتاق می‌دهند. این پرده را می‌توانید در تمام اتاق‌های منزل، مثل: اتاق پذیرایی، نشیمن، غذاخوری، اتاق خواب، آشپزخانه و حتی دستشویی و حمام استفاده کنید. پرده تور انواع بسیار گوناگونی دارد و طیف وسیعی از قیمت‌ها را شامل می‌شود.

بنابراین هر بودجه‌ای داشته باشید، می‌توانید پرده تور متناسب با آن پیدا کنید. تور پارچه شفافی است که نور را عبور می‌دهد. برای کنترل بهتر نور می‌توانید از زیرپرده برای پرده تور خود استفاده کنید. پرده دو مکانیزم، پرده‌ای مدرن است که از تور و آستر شید در آن استفاده شده و کنترل بالایی در ورود نور به اتاق دارد.

پرده‌های تور حال ‌و هوای ملایم و لطیفی به اتاق می‌دهند.
پرده‌های تور حال ‌و هوای ملایم و لطیفی به اتاق می‌دهند.

انواع آستر پرده

در راهنمای خرید پرده آمده است که پارچه‌های زیادی وجود دارند که شما می‌توانید از آن‌ها به عنوان آستر پرده استفاده کنید. کاربردهای اصلی آستر پرده، کنترل نور وارد شده به اتاق، حفظ حریم خصوصی، محافظت از پرده اصلی و نمایش ظاهر بهتری از پرده اصلی است. شما می‌توانید پرده آستر را به پرده اصلی بدوزید. در این صورت هر زمان که پرده اصلی را بکشید، این پرده هم با آن کشیده می‌شود.

همچنین می‌توانید پرده آستر را از پرده اصلی جدا کنید و هر یک را مستقل از دیگری حرکت دهید. در این صورت به دو میله پرده جداگانه نیاز دارید. آستر پرده می‌تواند به اندازه خود پرده چین داشته باشد یا تنها در ابعاد پنجره تهیه شود. انواع پارچه‌هایی که به عنوان آستر پرده مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل موارد زیر هستند:

بیشتر بخوانید: بهترین رنگ پرده

پنبه

پنبه معروف‌ترین نوع پارچه برای زیرپرده است. این پارچه در رنگ‌های متنوعی، مانند سفید، کرم و بسیاری دیگر وجود دارد. آسترهای تولید شده از پنبه، جلوی ورود نور به اتاق را می‌گیرند و ظاهری لوکس به پنجره‌ها می‌دهند، طوری که باعث می‌شوند آستر به اندازه پرده اصلی زیبا به نظر برسد.

پلی‌استر

پلی‌استر الیافی مصنوعی است که دوام زیادی دارد و به راحتی چروک نمی‌شود. آسترهای تولید شده از پلی‌استر، بسیار مقرون‌به صرفه هستند و زیر پرده‌ای عالی برای پرده‌های شفاف مانند تور محسوب می‌شوند. آسترهای پلی‌استر مقاومت بالایی در برابر کپک‌زدگی و رنگ‌پریدگی ناشی از آفتاب دارند. در پرده دابل شید از پرده شید پلی‌استر به عنوان زیر پرده استفاده می‌شود که در ترکیب با تور جلوه بسیار زیبایی ایجاد می‌کند.

آسترهای پلی‌استر مقاومت بالایی در برابر کپک‌زدگی و رنگ‌پریدگی ناشی از آفتاب دارند.
آسترهای پلی‌استر مقاومت بالایی در برابر کپک‌زدگی و رنگ‌پریدگی ناشی از آفتاب دارند.

پلی‌کتان

آستر پلی‌کتان از پلی‌استر و پنبه تولید می‌شود و بهترین الیاف را از هر دو ماده استخراج می‌کند. پنبه در مقایسه با الیاف مصنوعی، در برابر حرارت مقاوم‌تر است و نقص آن‌ها را برطرف می‌کند. آستر پلی‌کتان اغلب در رنگ‌های سفید و کرم عرضه می‌شود، اما رنگ‌بندی‌های مختلف آن را می‌توانید در بازار پیدا کنید. این آستر حافظ حریم خصوصی است و در برابر کپک‌زدگی مقاوم است.

پارچه جناغی پلی‌کتان-ساتن

این پارچه آستری از ترکیب پلی‌استر، پنبه و ماده‌ای براق مانند ساتن تولید می‌شود، در برابر چروک شدن مقاوم است و در اندازه‌های عرضی مختلف عرضه می‌شود. این پارچه به راحتی تمیز می‌شود و می‌توانید آن را خودتان بشویید یا به خشک‌شویی بسپارید.

راهنمای خرید پرده و بررسی انواع آن

نکته دیگری که در راهنمای خریدی پرده باید به آن توجه شود این است که پرده‌ها در مدل‌ها و طرح‌های گوناگون به بازار عرضه می‌شوند. شما می‌توانید بسته به دکور اتاق و جنسی که برای پرده خود انتخاب کرده‌اید، از هر یک از آن‌ها استفاده کنید؛ برای مثال اگر دکور اتاق شما مدرن و مینیمال است، می‌توانید از انواع پرده‌های مدرن مانند پرده شید، پرده دابل شید و … استفاده کنید.

تقریباً تمام پرده‌های مدرن به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می‌شود.
تقریباً تمام پرده‌های مدرن به راحتی با دستمال مرطوب تمیز می‌شود.

در صورتی که دیزاین سنتی و کلاسیک را انتخاب کرده‌اید، انواع پرده پارچه‌ای مانند پرده مخمل، ابریشم و… انتخاب بسیار خوبی است و اگر سبک مورد نظر شما تلفیقی است، انواع پرده زبرا، پرده ورتیلاین یا ترکیبی از پرده‌های مدرن و پارچه‌ای بسیار مناسب هستند. برخی از متداول‌ترین انواع طرح و مدل پرده، عبارتند از:

پرده شید

پرده شید، پرده‌ای مدرن است که از انواع پرده بالارو به شمار می‌آید؛ به این معنی که پرده در قسمت بالا جمع می‌شود. ظاهر پرده شید شبیه به صفحه‌ای صاف و بدون چین‌وشکن است، به همین دلیل ظاهر مینیمالی دارد و برای دیزاین‌های مدرن و تلفیقی بسیار مناسب است. پرده شید را می‌توانید به عنوان پرده اصلی یا زیرپرده استفاده کنید. این نوع پرده از جنس پلی‌استر بوده و تمام مزایای این پارچه را دارد.

پرده شید با یک زنجیر بالا و پایین می‌شود، اما شما می‌توانید این پرده را موتوردار نموده و به صورت پرده برقی استفاده کنید. در این صورت با دستگاه ریموت کنترل قابل تنظیم خواهد بود. پرده شید در منازل مسکونی، محیط‌های اداری و تجاری، آموزشگاه‌ها، مدارس و تقریباً در همه جا کاربرد دارد. این پرده انواع مختلفی دارد که بسته به نوع پارچه می‌تواند یکی از موارد زیر باشد:

 • پرده شید ساده و مات: این پرده از یک لایه پارچه پلی‌استر تک‌رنگ و مات تشکیل می‌شود و تنوع رنگ زیادی دارد.
 • پرده شید شاین و اکلیلی: این پرده دارای پارچه پلی‌استر براق است. رنگ‌بندی آن متنوع و بسیار زیبا است.
 • پرده شید بلک اوت: این پرده از پارچه بلک اوت تولید می‌شود. بنابراین هیچ نوری را از خود عبور نمی‌دهد و برای مکان‌هایی مانند اتاق خواب یا اتاق کنفرانس بسیار مناسب است.

پرده دابل شید

پرده شب و روز یکی دیگر از انواع پرده‌های مدرن است که قابلیت بالایی در کنترل نور ورودی به محیط دارد. این پرده از دو لایه تشکیل شده است. لایه زیری پرده شید است که نقش آستر را بر عهده دارد و بسته به سلیقه شما می‌تواند هر یک از انواع پرده شید باشد.

پرده‌های دابل شید، قابلیت بالایی در کنترل نور ورودی به محیط دارند.
پرده‌های دابل شید، قابلیت بالایی در کنترل نور ورودی به محیط دارند.

لایه رویی تور است که وظیفه ملایم ‌کردن نور و ارائه نوری متعادل و یکنواخت را بر عهده دارد. لایه‌های پرده شید کاملاً مستقل از هم هستند و مکانیسم و زنجیر جداگانه‌ای دارند، بنابراین شما می‌توانید هر کدام را به صورت جداگانه بالا و پایین ببرید. بدین‌ترتیب کنترل بالایی روی نور و حفظ حریم خصوصی خواهید داشت. پرده دابل شید در تمام اتاق‌های منزل قابل استفاده است و با تمام دکورها هم‌خوانی دارد.

پرده زبرا

پرده زبرا یکی از محبوب‌ترین انواع پرده است که به دلیل ظاهر خاص خود در راهنمای خرید پرده به آن توجه ویژه‌ای شده و برای دیزاین‌های مدرن، کلاسیک و تلفیقی بسیار مناسب است. این پرده از لاین‌های موازی و افقی تور و پارچه تشکیل شده است. لاین‌ها به صورت یک‌درمیان قرار گرفته‌اند و دور لوله‌ای که در بالای پرده قرار دارد، می‌چرخند.

پرده زبرا، مناسب برای دیزاین‌های مدرن، کلاسیک و تلفیقی
پرده زبرا، مناسب برای دیزاین‌های مدرن، کلاسیک و تلفیقی

وقتی لاین‌های تور در برابر هم و لاین‌های پارچه مقابل هم باشند، نور از قسمت تور عبور می‌کند و وارد فضا می‌شود. در این حالت نوری سایه روشن و ملایم در اتاق خواهید داشت. با قرار دادن لاین‌های تور در مقابل پارچه می‌توانید جلوی ورود نور را بگیرید و تاریکی لازم را ایجاد کنید. این پرده یکی از بهترین پرده‌ها برای کنترل نور است و به دلیل طرح‌های بسیار متنوعی که دارد، در همه مکان‌ها قابل استفاده است. پرده زبرا بهترین نوع پرده در محیط‌های اداری، مسکونی، تجاری و آموزشی است.

پرده ورتیلاین

پرده ورتیلاین برخلاف پرده زبرا از اسلایدهای عمودی تشکیل شده است. این اسلایدها کاملاً از هم جدا هستند و تنها در قسمت بالای پرده به هم وصل می‌شوند. هر اسلاید از تور و پارچه تشکیل شده است. وقتی قسمت تور جلوی پنجره قرار بگیرد، نور عبور کرده و فضا روشن می‌شود. با قرارگرفتن قسمت‌های پارچه‌ای جلوی پنجره، عبور نور متوقف می‌گردد. اسلایدها قابل حرکت ‌دادن در رنج 180 درجه هستند، بنابراین شما می‌توانید جهت نور را در اتاق عوض کنید.

اسلایدهای پرده ورتیلاین کاملاً از هم جدا بوده و تنها در قسمت بالای پرده به هم وصل می‌شوند.
اسلایدهای پرده ورتیلاین کاملاً از هم جدا بوده و تنها در قسمت بالای پرده به هم وصل می‌شوند.

نکته قابل توجه دیگر در مورد پرده ورتیلاین این است که می‌توانید از میان آن عبور کنید. بدین‌ترتیب برای پوشش درها بسیار مناسب است و حتی می‌توانید پنجره را بدون کنار زدن پرده باز کنید. این پرده ظاهر شیک، رسمی و حرفه‌ای ایجاد می‌کند و می‌توانید آن را در منزل و محل کار نصب نمایید.

حراج!

پرده ورتیلاین

پرده ورتیلاین خط دار

907,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده ورتیلاین

پرده ورتیلاین ساده

907,200 تومان (هر متر مربع)

پرده سان اسکرین

پرده سان اسکرین نوعی پرده شیک و مدرن است که از پارچه سان اسکرین تولید می‌شود. ویژگی منحصربه فرد این پرده این است که تا 92% مانع از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید می‌شود. هیچ پرده دیگری از این نظر نمی‌تواند با پرده سان اسکرین رقابت کند. این پرده ساختار پرده شید را دارد، بنابراین شما را از تمام مزایای این نوع پرده برخوردار می‌کند. شما می‌توانید پرده سان اسکرین را با پرده پارچه‌ای ترکیب کنید و ظاهر متفاوتی به اتاق خود بدهید. این پرده در همه جا کاربرد دارد و بهترین نوع پرده برای کسانی است که به محیط زیست خود اهمیت می‌دهند.

پرده سان اسکرین تا 92% مانع از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید می‌شود.
پرده سان اسکرین تا 92% مانع از نفوذ اشعه‌های مضر خورشید می‌شود.

پرده پلیسه

پرده پلیسه از انواع پرده‌های پارچه‌ای محسوب می‌شود و شما می‌توانید آن را با هر نوع پارچه‌ای که می‌خواهید، استفاده کنید. پرده پلیسه بسته به نوعی که پلیسه‌ها می‌توانند داشته باشند، انواع گوناگونی دارد. از انواع این نوع پرده می‌توان به پلیسه مدادی، پلیسه باکسی، پلیسه سوزنی و… اشاره کرد. در نوعی مانند سوزنی که پلیسه‌ها به شدت به هم نزدیک هستند، پارچه‌های ضخیم کارکرد خوبی نخواهند داشت. در چنین حالتی بهتر است از پلیسه باکسی استفاده کنید. بعضی مدل‌های پلیسه مانند پلیسه مربعی، ظاهر رسمی‌تری دارند و قابل استفاده در مکان‌هایی مانند اتاق پذیرایی هستند.

پرده زبرا پلیسه مناسب برای دکوراسیون‌های سنتی و کلاسیک
پرده زبرا پلیسه مناسب برای دکوراسیون‌های سنتی و کلاسیک

چه رنگی مناسب هر مکانی است؟

رنگ پرده نقش مهمی ‌در ظاهر کلی اتاق دارد. رنگ یا باید با دکور بقیه اتاق هماهنگ باشد یا با آن تضاد ایجاد کند. اگر سبک مینیمال و آرام را ترجیح می‌دهید، رنگی را که یک یا دو سایه تیره‌تر از دیوارها است، انتخاب کنید. رنگ پرده می‌تواند اتاق را روشن یا تاریک کند. بسیاری از افراد رنگ‌های تیره، مانند مشکی، قهوه‌ای، سرمه‌ای، آبی تیره، سبز تیره و… را برای اتاق خواب ترجیح می‌دهند تا جلوی ورود نور به اتاق گرفته شود و کیفیت خواب بالاتری داشته باشند. پرده شید بلک اوت می‌تواند انتخابی عالی برای اتاق خواب باشد.

برای آشپزخانه، رنگ‌های پرجنب‌وجوش مانند زرد، قرمز، سبز، نارنجی و… بسیار مناسب هستند و به گرما و دوستی کلی فضا می‌افزایند. رنگ پرده اتاق پذیرایی، اتاق نشیمن و اتاق غذاخوری، بستگی زیادی به دکور منزل شما دارد. با این حال بسیاری از مردم رنگ‌های رسمی‌ و پرده‌های سنگین‌تر را در این فضاها ترجیح می‌دهند.

انتخاب رنگ مناسب برای پرده، ظاهری متفاوت به اتاق شما می‌دهد.
انتخاب رنگ مناسب برای پرده، ظاهری متفاوت به اتاق شما می‌دهد.

راهنمای خرید پرده و بررسی تجهیزات و ملزومات پرده

پس از اینکه پرده مورد نظر خود را خریداری کردید، به تجهیزاتی نیاز دارید که آن را نصب و راه‌اندازی کنید. تجهیزات و ملزومات پرده بسته به نوع پرده متفاوت است. اگر پرده پارچه‌ای را انتخاب کرده‌اید، برای نصب آن به تجهیزات و ملزومات زیر نیاز دارید:

 • میله پرده
 • براکت یا دیوارکوب
 • قلاب‌های حلقوی و حلقه‌ها
 • نگهدارنده‌های پرده
 • درپوش انتهایی میله پرده
 • گلدسته پرده
استفاده از قرنیز راهی عالی برای پوشاندن کامل میله پرده است.
استفاده از قرنیز راهی عالی برای پوشاندن کامل میله پرده است.

در صورتی که پرده مدرن را ترجیح داده‌اید، از تجهیزات زیر برای نصب آن استفاده کنید.

 • زنجیر و آویز پرده
 • قاب آلومینیومی
 • درپوش قاب
 • لوله
 • مکانیسم
 • وزنه پایین

خصوصیات پرده خوب در راهنمای خرید پرده

از آنچه تا به حال در مورد پرده گفته شد، احتمالاً می‌توانید حدس بزنید یک پرده خوب چه ویژگی‌ها و خصوصیاتی دارد. با این حال در ادامه به برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک پرده که آن را به پرده‌ای خوب تبدیل می‌کند، اشاره می‌کنیم.

پارچه مناسب

کیفیت پارچه نقش مهمی ‌در تبدیل شدن یک پرده معمولی به یک پرده خوب ایفا می‌کند، زیرا نه تنها تأثیر زیادی روی ظاهر پرده دارد، بلکه به شما اطمینان می‌دهد حتی پس از استفاده طولانی‌مدت، پرده همچنان ظاهر خوب خود را حفظ می‌کند. علاوه بر این، برخی پارچه‌ها اجازه جریان آزاد هوا را می‌دهند و گردوغبار را دور نگه می‌دارند، در حالی که برخی دیگر می‌توانند بسیار خفه‌کننده باشند و گردوغبار و آلرژی را در محیط افزایش دهند.

کیفیت پارچه نقش مهمی ‌در تبدیل شدن پرده معمولی به پرده خوب ایفا می‌کند.
کیفیت پارچه نقش مهمی ‌در تبدیل شدن پرده معمولی به پرده خوب ایفا می‌کند.

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

بارزترین خصوصیتی که در راهنمای خرید پرده باید به آن توجه شود، صرفه‌جویی در مصرف انرژی است. تقریباً تمام پرده‌ها نوعی از صرفه‌جویی در مصرف انرژی را ارائه می‌دهند، زیرا پوششی برای پنجره‌ها هستند و تبادلات حرارتی را در این مکان‌ها کاهش می‌دهند، اما برخی پرده‌ها این کار را با قدرت و شدت بیشتری انجام می‌دهند. برای مثال پرده سان اسکرین کاملاً در جهت توسعه پایدار و صرفه‌جویی در مصرف انرژی حرکت می‌کند.

این پرده با بازتابش پرتوهای خورشید باعث می‌شود گرمای حاصل از آفتاب در محیط کم شود. به همین دلیل مانع از گرم شدن بیش از حد محیط در فصل تابستان می‌شود. از سوی دیگر، در زمستان حرارت را داخل محیط نگه داشته و مانع از خروج گرما از طریق پنجره‌ها می‌شود؛ به این ترتیب بار مصرفی وسایل برودتی و حرارتی را کاهش می‌دهد و باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌شود.

طول و عرض مناسب

برخی از پرده‌ها مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین در ابعاد پنجره تولید می‌شوند. بسته به اینکه می‌خواهید این پرده‌ها را در قاب پنجره یا خارج از قاب نصب کنید، اندازه‌گیری متفاوتی را می‌طلبند. در هر صورت هنگام اندازه‌گیری پنجره برای سفارش این نوع پرده‌ها باید دقت کافی را به عمل آورید، در غیر این صورت پرده با ابعاد پنجره متناسب نبوده و کارایی لازم را نخواهد داشت. همچنین باید به این موضوع فکر کنید که می‌خواهید پرده‌ها از چه ارتفاعی بالای پنجره شروع شوند. پرده‌های از سقف تا کف به اتاق‌های کوچک احساس ارتفاع می‌دهند و اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهند.

رنگ مناسب

رنگ پرده باید کارایی لازم را در اتاقی که در آن نصب شده است داشته و پاسخ‌گوی نیازهای شما باشد. به عنوان مثال اگر می‌خواهید پرده نقطه کانونی اتاق باشد و همه توجه‌ها را به سمت خود جلب کند، می‌توانید رنگ پرده را متضاد با رنگ‌های دکور خود انتخاب کنید. اگر می‌خواهید پرده حریم خصوصی بیشتری برای شما ایجاد کند و اتاق را دنج نشان دهد، رنگ‌های تیره کارکرد بهتری دارند.

پرده‌هایی با رنگ تیره، محیطی دنج را برای شما فراهم می‌کنند.
پرده‌هایی با رنگ تیره، محیطی دنج را برای شما فراهم می‌کنند.

خرید و قیمت پرده

نکته نهایی در راهنمای خرید پرده، توجه به نحوه خرید پرده و قیمت آن است. قیمت پرده بسته به نوع پرده، پارچه به کار رفته در آن، مدل پرده، ابعاد مورد نیاز و… متفاوت است. پارچه‌هایی که قیمت بالاتری دارند، به پرده‌های گران‌قیمت‌تر منجر خواهند شد. همچنین هر چه ابعاد پنجره بزرگ‌تر باشد، قیمتی که باید برای پرده بپردازید، بیشتر خواهد بود. پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده ورتیلاین، پرده زبرا و پرده سان اسکرین کمترین میزان پارچه را نیاز دارند، بنابراین مقرون‌به صرفه‌تر هستند.

شما می‌توانید پرده مورد نظر خود را از فروشگاه‌های معتبر عرضه‌کننده پرده خریداری کنید. اگر به خرید پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین علاقه‌مند هستید، فروشگاه اینترنتی پرده بازار آماده خدمت‌رسانی است. محصولات موجود در این فروشگاه از پارچه 100% پلی‌استر محصول کشور ترکیه تولید شده‌اند و کیفیت ساخت بسیار بالایی دارند. شما می‌توانید پرده مورد نظر خود را با 18 ماه ضمانت از پرده بازار دریافت کنید.

منبع +++++

پرده خوب باید چه ویژگی داشته باشد؟

+ پارچه مناسب
+ طول و عرض مناسب
+ رنگ مناسب
+ صرفه‌جویی در مصرف انرژی

آستر پرده معمولاً در چه جنس‌هایی تولید می‌شود؟

+ پنبه
+ پلی‌استر
+ پلی کتان
+ پارچه جناغی پلی کتان – ساتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.