انواع پارچه پرده: بررسی انواع، کاربردها و کشورهای تولیدکننده

انواع پارچه پرده

پارچه‌ای که برای پرده منزل خود انتخاب می‌کنید، می‌تواند نقش اساسی در دیزاین منزل شما داشته باشد. هنگامی ‌که تصمیم می‌گیرید برای منزل خود پرده‌های جدیدی خریداری کنید، اولین چیزی که باید به آن توجه کنید، نوع پارچه پرده‌ای، ظاهری که ایجاد می‌کند و کاربری آن است. اینکه آیا پارچه پرده علاوه بر زیبایی می‌تواند جوابگوی نیازهای شما باشد یا خیر، مسأله مهمی ‌است که حتماً باید آن را مدنظر داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با انواع پارچه پرده، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

انواع پارچه پرده‌ای

پارچه پرده‌ای بر اساس جنس تولیدی، طرح پارچه و کشور تولیدکننده انواع مختلفی دارد. انتخاب مناسب پارچه پرده مستلزم اطلاع از انواع مختلف پارچه پرده‌ای و در نظر گرفتن چندین عامل، شامل هدف شما از نصب پرده و سبکی است که برای اتاق و خانه خود در نظر دارید. بجز آن، بعضی عواملی که ممکن است در تصمیم شما نقش داشته باشد، عبارتند از:

 • بودجه:  میزان بودجه‌ای که برای خرید پرده در نظر گرفته‌اید، در تعیین نوع پارچه آن اهمیت زیادی دارد.
 • سطح حریم خصوصی:  بسته به اینکه می‌خواهید سطح حریم خصوصی شما چقدر باشد، نوع پارچه‌ای که برای پرده خود انتخاب می‌کنید، متفاوت است. بعضی پارچه‌ها ضخیم هستند و هیچ دیدی از بیرون ندارند، اما در عوض نور وارد شده به محیط را کم می‌کنند.
 • مراقبت و نگهداری: برخی پارچه‌های پرده، مانند تور و ابریشم به مراقبت و نگهداری خاصی نیاز دارند، زیرا ظریف هستند و دوام بالایی ندارند. پیش از خرید پارچه پرده مطمئن شوید با چه جنسی مواجه هستید و چطور می‌توانید از آن نگهداری کنید.
 • میزان عایق‌بندی محیط: اگر می‌خواهید یک اتاق گرم در زمستان و یک اتاق سرد در تابستان داشته باشید، به پارچه پرده‌ای که انتخاب می‌کنید، دقت نمایید. بعضی پارچه‌ها می‌توانند به شما کمک کنند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید.
پارچه پرده باید علاوه بر زیبایی، جوابگوی نیازهای شما باشد.
پارچه پرده باید علاوه بر زیبایی، جوابگوی نیازهای شما باشد.

جنس انواع پارچه پرده

جنس پارچه نقش مهمی ‌در انتخاب پرده دارد. بسته به اینکه پرده از چه جنسی تولید شده است، انواع مختلف و کاربری‌های متفاوتی دارد. محبوب‌ترین انواع پارچه پرده‌ای، شامل موارد زیر هستند:

انواع پارچه پرده حریر

پارچه حریر بسیار زیبا، دلپذیر و کاربردی است. پرده تولید شده از این پارچه، اجازه عبور نور را می‌دهد و برای خانه‌هایی که مجبورند در طول روز پرده‌ها را بکشند، بهترین گزینه ممکن است، زیرا مانع از تبدیل خانه به یک غار تاریک می‌شود. پرده حریر از رنگ‌بندی‌های متنوع پارچه حریر تولید شده و می‌توان انواع طرح‌ها و سبک‌ها را با آن اجرا کرد.

پرده حریر مناسب فضاهای لوکس و شیک
پرده حریر مناسب فضاهای لوکس و شیک

پرده‌های حریر را می‌توان با پرده‌های پارچه‌ای استاندارد ست کرد تا چند لایه شده و قادر به حفظ حریم خصوصی شما در طول شب هم باشند. شما می‌توانید پرده‌های حریر خود را با پرده‌های رنگی مشابه جفت کنید یا از یک رنگ مکمل استفاده کنید تا حریم خصوصی بیشتری داشته باشید. به‌ علاوه، پارچه حریر به ‌تنهایی برای جلوگیری از ورود هوای سرد به خانه مؤثر نیست و یک لایه زیرپرده می‌تواند محافظت بیشتری ایجاد کند. توجه داشته باشید پارچه حریر ظریف است و پارگی‌های ریز می‌تواند منجر به خساراتی شود که قابل تعمیر نیست.

هر متر مربع :   810,000 تومان

پرده ورتیلاین

پرده ورتیلاین ساده

هر متر مربع :   810,000 تومان

انواع پارچه پرده تور

تصویر پرده‌های توری برای اکثر افراد، خاطرات خانه مادربزرگ را زنده می‌کند. پارچه تور جذابیت تاریخی و روستایی خاصی دارد که می‌تواند به ظرافت و زیبایی خانه شما کمک کند. پارچه تور به ‌طور معمول سفید است، اما می‌توان آن را در رنگ‌های دیگر مانند کرم، شیری و… نیز یافت. از آن‌جا که تور بسیار ظریف است، معمولاً به‌ تنهایی روی پنجره‌ها استفاده نمی‌شود. پارچه تور اغلب با یک پارچه دیگر ست می‌شود تا مانع از عبور نور از پنجره و حفظ حریم خصوصی شما شود.

پرده تور معمولاً به‌تنهایی روی پنجره‌ها استفاده نمی‌شود.
پرده تور معمولاً به‌تنهایی روی پنجره‌ها استفاده نمی‌شود.

در سال‌های اخیر، پرده‌های توری مدرنیزه شده و طراحی‌های خاصی دارند که می‌تواند ظاهر خانه شما را بسیار شیک کند. پرده دابل شید یکی از این پرده‌های مدرن است که از یک لایه پرده شید معمولی و یک لایه پرده تور تشکیل شده است. این ویژگی به شما امکان می‌دهد تا علاوه بر بهره‌گیری از مزایای پرده‌های مدرن، ظاهر رمانتیک‌تر و کاربری بیشتری برای انواع پرده‌ شیک منزل خود ایجاد کنید.

انواع پارچه پرده پلی‌استر

امروزه درصد بالایی از پارچه‌های پرده‌ای از پلی‌استر یا ترکیباتی اینچنینی تولید شده‌اند. پلی‌استر یک محصول ساخته دست بشر است که ویژگی‌های جالبی دارد. تمیز کردن آن بسیار راحت‌تر از انواع دیگر پارچه است و به ‌سختی شکل خود را از دست می‌دهد. اکثر پرده‌های مدرن مانند پرده شید، پرده زبرا، پرده دابل شید و پرده ورتیلاین از این پارچه تولید شده‌اند.

امروزه درصد بالایی از پارچه‌های پرده‌ای از پلی استر تولید شده‌اند.
امروزه درصد بالایی از پارچه‌های پرده‌ای از پلی استر تولید شده‌اند.

انواع پارچه پرده کتان

پارچه کتان برای پرده بسیار محبوب است. پرده‌های کتانی ظاهر بسیار زیبایی دارند و در تمام اتاق‌های خانه قابل نصب هستند. پارچه کتان سبک و زیبا بوده و از نظر رنگ و طرح بسیار متنوع است. از این پارچه هم در سبک‌های مدرن و هم سنتی می‌توان استفاده کرد.

پرده‌های کتان در تمام اتاق‌های خانه قابل نصب هستند.
پرده‌های کتان در تمام اتاق‌های خانه قابل نصب هستند.

انواع پارچه پرده ابریشم

پارچه ابریشم اگر از الیاف طبیعی تولید شده باشد، بسیار زیبا و گران‌قیمت است، اما از سوی دیگر مستعد لکه‌شدن است و در برابر رطوبت مقاوم نیست. بنابراین هرگز از پرده ابریشم به عنوان پرده آشپزخانه و در مکان‌هایی که احتمال رسیدن آب به آن وجود دارد، استفاده نکنید. اگر تصمیم گرفته‌اید از پارچه ابریشم برای پرده منزل خود استفاده کنید، یک آستر خوب برای آن در نظر بگیرید تا مانع از نفوذ نور خورشید به آن شود.

پرده ابریشمی در مقابل رطوبت مقاوم نیست.
پرده ابریشمی در مقابل رطوبت مقاوم نیست.

انواع پارچه پرده مخمل

در گذشته، پارچه مخمل برای پرده بسیار رایج بود و البته هنوز هم طرفداران خاص خود را دارد. مخمل یک پارچه ضخیم و مقاوم است که مانع خوبی برای ورود نور محسوب می‌شود. بنابراین به عنوان پرده اتاق خواب گزینه مناسبی است. همچنین مانع از نفوذ سرما به داخل محیط می‌شود و پرده‌ای مناسب برای فصل زمستان به شمار می‌آید. پارچه‌ مخمل بسته به پلیسه‌ای که انتخاب می‌کنید، ممکن است به یک آستری نازک‌تر یا مجزا برای کمک به ایجاد ظاهر زیباتر نیاز داشته باشد.

پارچه‌های مخملی، گزینه مناسبی برای پرده اتاق خواب هستند.
پارچه‌های مخملی، گزینه مناسبی برای پرده اتاق خواب هستند.

انواع پارچه پرده اکریلیک

اکریلیک یک پارچه پرده‌ای سبک‌وزن است که بافتی مشابه پشم دارد. بدین‌ترتیب علاوه بر زیبایی ظاهری می‌تواند گزینه خوبی برای تنظیم دمای داخل خانه یا اتاق شما باشد. انواع پارچه‌های پرده‌ای اکریلیک به ‌راحتی رطوبت را جذب می‌کنند، اما در عین حال به راحتی رطوبت را پخش هم می‌کنند و سریع خشک می‌شوند.

پرده‌های تهیه شده از پارچه‌ی اکریلیک، گزینه خوبی برای تنظیم دمای داخل خانه هستند.
پرده‌های تهیه شده از پارچه‌ی اکریلیک، گزینه خوبی برای تنظیم دمای داخل خانه هستند.

انواع پارچه پرده ریون

ریون مشابه پلی‌استر یک پارچه با الیاف مصنوعی است که تقریباً می‌توان آن را در تمام اتاق‌های خانه استفاده کرد. این پارچه ظاهری مجلل شبیه به کتان و ابریشم دارد. محکم و بادوام است، اما برای شستشوی آن حتماً باید به خشکشویی مراجعه کنید.

ریون، پارچه‌ای با الیاف مصنوعی
ریون، پارچه‌ای با الیاف مصنوعی

انواع پارچه پرده وال

پارچه وال معمولاً از پلی‌استر با بافت باز تولید می‌شود تا اجازه عبور نور را بدهد. بنابراین پارچه‌ای مناسب برای کسانی است که می‌خواهند بدون از دست‌ دادن نور طبیعی، حریم خصوصی خود را در طول روز حفظ کنند. همچنین این پارچه برای کمک به کاهش میزان نور UV وارد شده به اتاق که می‌تواند رنگ فرش و مبلمان را محو کند، مناسب است.

بافت باز پارچه وال اجازه عبور نور را به آن می‌دهد.
بافت باز پارچه وال اجازه عبور نور را به آن می‌دهد.

طرح پارچه انواع پرده

پارچه‌های پرده‌ای بجز اینکه از نظر الیاف و مواد انواع متنوعی دارند، بسته به اینکه طرح پارچه چیست و چه کاربردی دارد، دارای انواع گوناگونی است. برخی از محبوب‌ترین انواع پارچه پرده بر اساس طرح پارچه عبارتند از:

پرده تزئینی

پرده‌های تزئینی در درجه اول برای افزودن زیبایی به اتاق‌هایی که در آن‌ها نصب می‌شوند، تولید شده‌اند. برخی از پارچه‌هایی که معمولاً به صورت پرده‌های تزئینی تولید می‌شوند، عبارتند از:

 • مخمل (پرده‌هایی با ظاهر سلطنتی و سنتی)
 • ابریشم و ابریشم مصنوعی
 • کتان
 • ساتن
 • تور و حریر
پرده‌های تزئینی معمولاً برای افزودن زیبایی در محیط نصب می‌شوند.
پرده‌های تزئینی معمولاً برای افزودن زیبایی در محیط نصب می‌شوند.

رنگ‌ها، الگوها و بافت‌های متنوع، می‌توانند بر زیبایی‌ پرده‌های تزئینی تأثیر بگذارد.

پنل‌های پرده‌ای سبک

پانل‌های پرده‌ای سبک، پرده‌هایی هستند که بیشتر جنبه تزئینی دارند و خیلی کاربردی نیستند. از آن‌جا که این پرده‌ها سبک وزن هستند، میزان عایق‌بندی، حفظ حریم خصوصی و جلوگیری از ورود نور و سروصدا در آن‌ها بسیار کم است. این پرده‌ها معمولاً در خانه‌هایی که به‌ صورت مبله اجاره داده می‌شوند، استفاده می‌شوند. همچنین می‌توان آن‌ها را به‌ راحتی نصب کرد و پایین آورد.

پانل‌های پرده‌ای سبک، بیشتر جنبه تزئینی دارند.
پانل‌های پرده‌ای سبک، بیشتر جنبه تزئینی دارند.

پرده آستردار

پرده‌های آستردار در مقایسه با انواع دیگر پرده‌ها ظاهری حرفه‌ای دارند. از آن‌جا که این پرده‌ها آستر دارند، فوق‌العاده کاربردی هستند و عایق‌بندی عالی، حفظ حریم خصوصی بالا و انسداد صدا، نور و جریان هوای خوبی دارند. بیشتر پرده‌های آستردار از نظر ظاهری بسیار زیبا هستند. همچنین دوام خوبی داشته و ‌ عملکرد و زیبایی خود را برای مدت زمان طولانی حفظ می‌کنند.

اگر می‌خواهید در هزینه خود صرفه‌جویی کنید و قبض آب و برق خود را کاهش دهید، پرده‌های آستردار می‌توانند به شما کمک کنند، زیرا جریان هوا را محدود کرده و به گرم نگه‌داشتن اتاق در زمستان و سرد نگه‌داشتن آن در تابستان کمک می‌کنند. اگر می‌خواهید از مبلمان چوبی و سایر المان‌های حساس به نور موجود در اتاق خود محافظت کنید، پرده‌های آستردار می‌توانند مانع از ایجاد آسیب دائمی‌اشعه UV به آن‌ها شوند.

پرده‌های آستردار عملکرد و زیبایی خود را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ می‌کنند.
پرده‌های آستردار عملکرد و زیبایی خود را برای مدت زمان طولانی‌تری حفظ می‌کنند.

پرده شفاف

پرده‌های شفاف از پارچه‌های بسیار نازک تولید شده‌اند که نور را به ‌خوبی عبور داده و بسیار سبک هستند. از انواع این پرده‌ها می‌توان به تور و حریر اشاره کرد. برخی از مزایای انتخاب پرده‌های شفاف عبارتند از:

 • سطحی از حریم خصوصی را بدون محدود کردن نور طبیعی ارائه می‌دهد.
 • همه‌کاره است؛ به این معنی که هم به ‌عنوان یک پرده مستقل و هم با زیرپرده قابل استفاده است.
 • در رنگ‌ها، سبک‌ها و پارچه‌های مختلف موجود است.
 • نصب و جابجایی آن‌ها آسان‌ است، زیرا وزن سبکی دارد.

توجه داشته باشید پرده‌های شفاف تولید شده با انواع پارچه پرده حریر، عایق‌بندی خوبی از نظر حرارت و صدا ندارند، همچنین نیاز به مراقبت و نگهداری بیشتری دارند و مستعد دررفتگی و آسیب هستند.

پرده‌های شفاف می‌توانند به‌عنوان پرده‌ای مستقل یا زیرپرده استفاده شوند.
پرده‌های شفاف می‌توانند به‌عنوان پرده‌ای مستقل یا زیرپرده استفاده شوند.

پرده بلک اوت

پرده‌های شید بلک اوت برای جلوگیری از ورود نور به اتاق طراحی شده‌اند. این پرده‌ها باعث می‌شوند در شب خواب آرامی ‌داشته باشید، زیرا تاریکی محیط برای رسیدن به خواب باکیفیت بسیار حیاتی است. پرده بلک اوت امکان چرت زدن در طول روز را ممکن می‌کند. همچنین به عایق‌بندی اتاق شما کمک می‌کند، زیرا برخی از این پرده‌ها جریان هوا و انتقال گرما را هم محدود می‌کنند.

اگر به دیزاین مدرن علاقه‌مند هستید و می‌خواهید پرده منزل خود را از نوع بلک اوت انتخاب کنید، پرده شید بلک اوت بهترین گزینه ممکن است. پرده شید یکی از انواع پرده‌های مدرن است که امروزه طرفداران زیادی پیدا کرده است. این نوع پرده به‌ صورت بالارو طراحی شده و یک صفحه صاف در ابعاد پنجره به نمایش می‌گذارد. پرده شید بلک اوت یکی از انواع پرده شید است. این نوع پرده از پارچه‌ای تولید شده است که هیچ نوری را از خود عبور نداده و درست مانند دیوار عمل می‌کند. پرده شید بلک اوت به عنوان پرده اتاق خواب یک گزینه عالی است.

شید بلک اوت، بهترین گزینه برای محیطی با ظاهر مدرن است.
شید بلک اوت، بهترین گزینه برای محیطی با ظاهر مدرن است.

پرده حرارتی

پرده حرارتی بهترین گزینه برای محیط‌هایی در آب‌وهوای بسیار سرد یا گرم است. مزیت اصلی آن، ضخامت پرده است که یک عایق‌بندی اضافی را برای محافظت از اتاق و خانه در برابر باد یا گرما ایجاد می‌کند. مواد اولیه پرده حرارتی از پنبه یا پلی‌استر است. پرده حرارتی می‌تواند باعث صرفه‌جویی در مصرف انرژی شود، مانع از نفوذ نور خورشید به داخل منزل شود و حداکثر حریم خصوصی را فراهم ‌کند.

ضخامت بالای پرده به آن قابلیت عایق‌بندی اضافی می‌دهد.
ضخامت بالای پرده به آن قابلیت عایق‌بندی اضافی می‌دهد.

پرده فضای باز

پرده‌های فضای باز دقیقاً همان چیزی هستند که از نامشان پیداست، این پرده‌ها در خارج از خانه نصب می‌شوند و برای کسانی که می‌خواهند حریم خصوصی خود را در خارج از منزل و در محیط تراس و آلاچیق حفظ کنند، مناسب است. پرده فضای باز از پارچه‌ بادوام و ضخیم تولید شده است و به شما امکان می‌دهد از فضای بیرونی که در اختیار دارید، با هر آب‌وهوایی لذت ببرید. پارچه این نوع پرده در برابر رطوبت، قارچ و کپک مقاوم است.

پارچه به‌کار رفته در پرده‌های فضای باز در برابر رطوبت، قارچ و کپک مقاوم است.
پارچه به‌کار رفته در پرده‌های فضای باز در برابر رطوبت، قارچ و کپک مقاوم است.

کشورهای تولیدکننده انواع پارچه پرده

امروزه کشورهای مختلفی در دنیا اقدام به تولید پارچه پرده‌ای می‌کنند و برخی از آن‌ها مانند هند و چین سال‌هاست در زمینه صنعت نساجی در بازارهای جهانی حرفی برای گفتن دارند. یکی از کشورهایی که انواع پارچه پرده‌ای آن در بازار ایران و البته بازارهای بین‌المللی بسیار محبوب است، کشور ترکیه است. ترکیه یکی از کشورهای پیشگام در تولید منسوجات خانگی از جمله پرده است. از جمله برندهایی معروف ترکیه که در زمینه تولید پارچه پرده‌ای فعالیت دارند، می‌توان بهTAÇ، Brilliant، Linens و Persan اشاره کرد.

برترین صادرکنندگان پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دو مکانیزم، پرده زبرا، پرده زبرا عمودی و پرده سان اسکرین، کشورهای چین، مکزیک، ترکیه، لهستان، هند و آلمان هستند. در سال‌های اخیر، چین و مکزیک به ‌طور قابل توجهی موقعیت خود را از نظر صادرات جهانی پرده بالا برده‌اند، در حالی که سهم سایر کشورها نسبتاً ثابت مانده است. از نظر ارزش، چین همچنان بزرگ‌ترین تأمین‌کننده پرده در سراسر جهان است و مکزیک در رتبه دوم قرار دارد.

هر متر مربع :   
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-10674

هر متر مربع :    495,000 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-10671

هر متر مربع :    525,460 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-954

هر متر مربع :    525,460 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 01-681

هر متر مربع :    483,495 تومان
حراج!
تماس بگیرید

پرده زبرا

پرده زبرا 10-634

هر متر مربع :    491,435 تومان
حراج!
تماس بگیرید

پرده زبرا

پرده زبرا 02-616

هر متر مربع :    403,735 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 21-01-616

هر متر مربع :    403,735 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 44-19159

هر متر مربع :    454,247 تومان
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 03-11727

هر متر مربع :    478,200 تومان

پارچه پرده‌ای انواع گوناگونی دارد و بسته به اینکه چه انتظاری از آن دارید، می‌تواند عملکرد بسیار متفاوتی داشته باشد. آشنایی با انواع پارچه پرده به شما امکان می‌دهد تا پرده مناسب خود را پیدا کنید. اگر به دیزاین مدرن علاقه‌مند هستید، می‌توانید از پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین استفاده کنید. این پرده‌ها ظاهر مدرنی به محل سکونت شما می‌بخشند و کارایی بالایی دارند. تمیزکردن و نظافت آن‌ها هم راحت‌تر از پرده‌های استاندارد است و فقط کافی است با راهنمای شستشوی آن‌ها آشنا باشید.

بیشتر بخوانید: پرده سان اسکرین چیست و چگونه کار می‌کند؟

فروشگاه اینترنتی پرده بازار یکی از معتبرترین مراکز خرید آنلاین پرده‎های مدرن است و تمام محصولات خود را  – که شامل انواع پرده‌های شید، پرده دابل شید، پرده زبرا، پرده ورتیلاین و پرده سان اسکرین است – به‌ صورت مستقیم از کارخانه برای شما ارسال می‌کند. این فروشگاه ضمانت‌نامه 18 ماهه برای تمام محصولات خود در نظر گرفته و تجربه یک خرید خوب را برای شما رقم می‌زند.

چه کشورهایی برترین صادرکنندگان پرده‌های مدرن هستند؟

برترین صادرکنندگان پرده‌های مدرن، مانند پرده شید، پرده دو مکانیزم، پرده زبرا، پرده زبرا عمودی و پرده سان اسکرین، کشورهای چین، مکزیک، ترکیه، لهستان، هند و آلمان هستند.

دلایل تولیدات متنوع پارچه پرده‌ای چیست؟

+ جنس تولیدی
+ طرح پارچه
+ کشور تولیدکننده

One thought on “انواع پارچه پرده: بررسی انواع، کاربردها و کشورهای تولیدکننده

 1. اشتراک ها: پرده سان اسکرین چیست و چگونه کار می‌کند؟ راهنمای اندازه‌گیری و نصب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.