پرده سان اسکرین چیست و چگونه کار می‌کند؟ راهنمای اندازه‌گیری و نصب

پرده سان اسکرین

بسیاری از ما وقتی در منزل یا محل کار بسر می‌بریم، به دلیل اثرات زیان‌بار اشعه ماوراءبنفش خورشید، پرده‌ها را کشیده و خود را از نعمت نور محروم می‌کنیم، اما اگر با عملکرد پرده سان اسکرین آشنا باشید و از آن در محیط زندگی یا کار خود استفاده کنید، نه تنها می‌توانید از خود و وسایل موجود در ساختمان در برابر اشعه UVA محافظت نمایید، بلکه می‌توانید از نور طبیعی خورشید نیز بهره‌مند شوید؛ بدون اینکه کسی بتواند از بیرون شما را ببیند. اما باید دانست پرده سان اسکرین چیست و چگونه می‌تواند چنین ویژگی‌های فوق‌العاده‌ای را ارائه کند؟ در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا پاسخ مناسبی برای سؤالات خود بیابید.

پرده سان اسکرین چیست؟

پرده سان اسکرین نوعی پرده است که از پارچه سان اسکرین تولید می‌شود. پارچه سان اسکرین یکی از فرآورده‌های اخیر تکنولوژی است که به طور مؤثر، اشعه ماوراءبنفش خورشید را مسدود می‌کند و مانع از تغییر رنگ زودرس وسایل موجود در ساختمان می‌شود.


 در تولید پارچه سان اسکرین از الیاف شیشه و پی‌وی‌سی استفاده می‌شود. این ساختار باعث می‌شود پارچه انرژی خورشیدی را تا حد بسیار زیادی منعکس و جذب کند و آن را انتقال دهد. پارچه سان اسکرین امکان تماس بصری با بیرون و ورود نور طبیعی را بدون از دست ‌دادن حریم خصوصی فراهم می‌کند.

پرده سان اسکرین به حفظ دمای فضای داخل ساختمان و کاهش استفاده از سیستم‌های تهویه مطبوع در تابستان و سیستم‌های گرمایشی در زمستان کمک می‌کند. این پرده مانع از انعکاس نور روی صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر شده و این کار را بدون تغییر رنگ‌ انجام می‌دهد که نتیجه آن، ایجاد راحتی بصری است.

پارچه سان اسکرین، ماده‌ای آنتی باکتریال و دافع گردوغبار است، به راحتی تمیز می‌شود و ضد حریق یا مقاوم در برابر آتش است. بنابراین در صورت وقوع آتش‌سوزی، باعث گسترش شعله‌های آتش نمی‌شود. PVC که پارچه با آن تولید می‌شود، 100% عاری از سرب، فلزات سنگین و سایر سموم است.

پارچه سان اسکرین، ماده‌ای آنتی باکتریال و دافع گردوغبار است.
پارچه سان اسکرین، ماده‌ای آنتی باکتریال و دافع گردوغبار است.

انواع پرده سان اسکرین چیست؟

پرده سان اسکرین بر اساس مواد تشکیل‌دهنده، به دو دسته تولید ‌شده با الیاف شیشه و تولید شده با الیاف پی‌وی‌سی تقسیم می‌شود.

پرده سان اسکرین فایبرگلاس

الیاف شیشه یا فایبرگلاس، الیاف معدنی متشکل از بور و سیلیکات بدون قلیا، خنثی و بدون فرآیند سنتز برای به دست‌آوردن آن است که از هر گونه تغییر، عمدتاً به دلیل تأثیر نور خورشید جلوگیری می‌کند. برای اینکه بتوان از این ماده به عنوان پارچه ضد آفتاب فایبرگلاس استفاده کرد، باید در برابر رطوبت، سایش، باز و بسته‌ شدن مقاومت داشته باشد. برای این منظور آن را با لایه پی‌وی‌سی (پلی وینیل کلراید) روکش می‌کنند. روکش PVC باعث می‌شود ماده در برابر حرارت بالا مقاوم باشد.

حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
تماس بگیرید
در انبار موجود نمی باشد
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
1,005,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)
حراج!
837,700 تومان (هر متر مربع)

پرده سان اسکرین پی‌وی‌سی

پرده سان اسکرین پی‌وی‌سی، ترکیب 30% پلی‌استر و 70% پی‌وی‌سی است که برای استفاده به عنوان پرده بسیار خوب عمل می‌کند. عملکرد این پرده، چه از الیاف شیشه و چه پی‌وی‌سی تولید شده باشد، تفاوت چندانی با هم ندارد. هر دو عایق حرارتی گرما در تابستان و سرما در زمستان هستند، در رنگ‌ها و بافت‌های متنوع وجود دارند، ضد گردوغبار و ضد حساسیتند، نگهداری از آن‌ها آسان است و به سادگی با پارچه‌ای مرطوب تمیز می‌شوند. از سوی دیگر، هر دو نسوز و ضد حریقند و راحتی بصری زیادی ایجاد می‌کنند.

پارچه پرده سان اسکرین باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

پارچه پرده سان اسکرین چیزی است که باعث عملکرد پرده سان اسکرین می‌شود. در واقع، پارچه نقطه قوت پرده محسوب می‌شود. بر این اساس پارچه پرده سان اسکرین باید دارای ویژگی‌های زیر باشد:

مقاوم در برابر اشعه ماوراءبنفش

عملکرد پرده سان اسکرین، محافظت در برابر اشعه‌های مضر خورشید و تابش نور ناشی از آن اشعه‌ها است. این پرده با نرخ تقریبی 92٪ مانع از نفوذ اشعه ماوراءبنفش خورشید شده و به محافظت از مبلمان، فرش، کفپوش و دیگر اثاثیه موجود در اتاق در برابر آسیب خورشید کمک می‌کند.

 پرده سان اسکرین با نرخ تقریبی 92٪ مانع از نفوذ اشعه ماوراءبنفش خورشید می‌شود.
پرده سان اسکرین با نرخ تقریبی 92٪ مانع از نفوذ اشعه ماوراءبنفش خورشید می‌شود.

فراهم ‌کردن نور طبیعی و دید بصری بیرونی

پارچه سان اسکرین به گونه‌ای تولید شده که از حدود 1٪ تا حدود 15٪ می‌تواند میان الیاف آن باز باشد. این امر باعث می‌شود پرده از نظر میزان عبور نور و دید بصری بیرونی انواع مختلفی داشته باشد. بعضی پرده‌های سان اسکرین، مانع قوی‌تری در برابر نور هستند و تاریکی بیشتری ایجاد می‌کنند، برخی دیگر تراکم کمتری دارند یا اصطلاحاً بازتر هستند و تا حدی نور طبیعی را عبور می‌دهند، اما اجازه دیدن بیرون را نمی‌دهند.

دسته دیگری از پرده‌ها هم وجود دارند که نور طبیعی را به میزان زیادی عبور می‌دهند و از خلال آن‌ها می‌توان بیرون را تماشا کرد. سطح باز بودن الیاف پرده را می‌توان برای تنظیم مقدار نور، میزان غربال‌گری مورد نظر و… انتخاب نمود. برای مثال سان اسکرین‌های طراحی‌ شده برای استفاده در پنجره‌های رو به خورشید به گونه‌ای هستند که کمتر باز باشند، در حالی که پرده‌های مناسب برای بخش سایه‌دار ساختمان، به صورت بازتر طراحی می‌شوند تا نور طبیعی بیشتری وارد اتاق شود.

کنترل حرارتی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی

دیگر عملکرد پرده سان اسکرین، عایق‌بندی محیط و ایجاد کنترل حرارتی است. این پرده برای خنک نگه‌داشتن اتاق‌ها در تابستان ایده‌آل است و مانع از ورود گرمای حاصل از آفتاب به اتاق می‌شود. بسته به رنگی که برای پرده انتخاب می‌کنید، پرده می‌تواند گرما را منعکس یا جذب کند و در کنترل تابش خیره‌کننده نور خورشید عالی عمل نماید.

پاک‌شوندگی راحت

پارچه سان اسکرین از الیاف شیشه و پی‌وی‌سی تولید می‌شود و پارچه‌ای ضد آب است. بنابراین آب را به خود جذب نمی‌کند و به راحتی تمیز می‌شود. برای پاک ‌کردن این پرده کافی است از دستمال مرطوب و شوینده ملایم استفاده کنید و پرده را با آن تمیز نمایید.

ماندگاری و استحکام مکانیکی بالا

استحکام مکانیکی بالا عملکردی از پرده سان اسکرین است که به بهترین شکل ممکن فراهم شده است. در ساخت این پارچه از روشی استفاده می‌شود که به نخ‌ها اجازه می‌دهد نسبت به یکدیگر حرکت کنند و هنگامی که در معرض فشار قرار می‌گیرند، انرژی مکانیکی را عبور داده و جذب کنند. این ویژگی باعث مقاومت بالای پرده در برابر فشارهای مکانیکی زیاد مانند وزش قدرتمند باد و دوام بالای آن می‌شود.

پرده سان اسکرین در برابر فشارهای مکانیکی زیاد دوام بالای دارد.
پرده سان اسکرین در برابر فشارهای مکانیکی زیاد دوام بالای دارد.

ضد حریق

پارچه سان اسکرین چه از نوع فایبرگلاس و چه پلی‌استر، کاملاً نسوز است و مانع از گسترش آتش‌سوزی و شعله‌ورشدن بیشتر آن می‌شود. بنابراین برای استفاده در فروشگاه‌ها، مراکز خرید بزرگ‌، هتل‌ها، رستوران‌ها و به طور کلی پروژه‌های بزرگ مناسب است.

نحوه نظافت پرده سان اسکرین چگونه است؟

پرده سان اسکرین به راحتی تمیز می‌شود و گردگیری سریع برای نظافت روزانه آن کافی است. پرده را با گردگیر یا پارچه میکروفیبر پاک کنید. برای این کار می‌توانید از جاروبرقی هم استفاده نمایید. در صورتی که جاروبرقی شما سری با برس ملایم دارد، آن را روی لوله جاروبرقی قرار دهید و با تنظیم دستگاه روی قدرت مکش کم، گردوغبار سطح پرده را پاک کنید. انجام منظم این کار نیاز به تمیز کردن‌های شدید را کاهش می‌دهد.

برای تمیز کردن لکه‌های دردسرساز در پرده سان اسکرین از شوینده‌ای ملایم یا رقیق‌شده و غیرساینده استفاده کنید.
برای تمیز کردن لکه‌های دردسرساز در پرده سان اسکرین از شوینده‌ای ملایم یا رقیق‌شده و غیرساینده استفاده کنید.

اگر روی سطح پرده لکه‌های دردسرساز ایجاد شده است، روی تمیز کردن آن ناحیه تمرکز کنید. شوینده‌ای ملایم یا رقیق‌شده و غیرساینده را روی پارچه مرطوب بمالید و به آرامی‌ لکه را با آن پاک کنید. برای پشتیبانی بهتر می‌توانید دست دیگر خود را پشت پرده قرار دهید. پس از از بین ‌رفتن لکه، اجازه دهید پرده کاملاً خشک شود.

بیشتر بخوانید: انواع پارچه پرده

روش نصب پرده سان اسکرین چیست؟

نکته مهمی که در مقاله «پرده سان اسکرین چیست؟» باید به آن توجه شود نصب آن است. نصب پرده سان اسکرین مانند دیگر انواع پرده‌های مدرن بسیار آسان است، اما اگر آن را به درستی انجام ندهید، می‌تواند کل عملکرد پرده سان اسکرین را زیر سؤال ببرد، زیرا باعث می‌شود نور مستقیم از کناره‌های پرده وارد اتاق شود. برای نصب این پرده ابتدا باید با راهنمای نصب آشنا بوده و پنجره را به دقت اندازه‌گیری کنید. اندازه‌گیری ابعاد پنجره بسته به اینکه می‌خواهید پرده خود را داخل قاب پنجره (توکار) یا خارج از قاب (روکار) نصب کنید، متفاوت است.

اگر می‌خواهید چهارچوب پنجره شما دیده نشود، بهتر است پرده را به صورت روکار یعنی خارج از قاب پنجره نصب کنید. در این حالت باید با راهنمای اندازه‌گیری آشنا بوده و برای اندازه‌گیری پنجره به صورت زیر عمل کنید:

  • عرض پنجره را در سه نقطه، یعنی بالا، وسط و پایین قاب پنجره اندازه‌گیری کنید و هر سه را یادداشت نمایید. کوچک‌ترین عدد به دست ‌آمده عرض پنجره است. در حالتی که می‌خواهید پرده را خارج از قاب نصب کنید، باید از هر طرف 10 سانتی‌متر به عدد به دست‌ آمده اضافه کنید، یعنی در کل عرض پنجره را به اضافه 20 سانتی‌متر نمایید.
  • ارتفاع پنجره را از سه نقطه چپ، وسط و راست پنجره اندازه بگیرید. کوچک‌ترین عدد را ملاک در نظر گرفته و آن را به اضافه 10 سانتی‌متر کنید تا مطمئن شوید پرده هم‌پوشانی کاملی روی چهارچوب پنجره دارد. اگر زیر پنجره موانعی مانند رادیاتور، پیشخوان، کابینت و… وجود دارد، به اندازه‌ای که جا دارید، ارتفاع را اضافه نمایید.

اگر قصد شما این است که پرده را داخل قاب پنجره یا توکار نصب کنید، اندازه‌گیری ابعاد پنجره را به صورت زیر انجام دهید:

  • عرض پنجره را در سه نقطه بالا، وسط و پایین اندازه بگیرید. کوچک‌ترین عدد به دست‌ آمده را منهای یک سانتی‌متر کنید و آن را به عنوان عرض پنجره یادداشت نمایید.
  • ارتفاع پنجره را در سه نقطه چپ، وسط و راست اندازه بگیرید و مانند حالت قبل، کوچک‌ترین عدد به دست ‌آمده را منهای یک سانتی‌متر کنید و آن را به عنوان ارتفاع پنجره یادداشت نمایید.

یک سانتی‌متر برای این است که مطمئن شوید پرده در چهارچوب پنجره قرار می‌گیرد و مشکلی از این نظر به وجود نمی‌آید. پس از اندازه‌گیری ابعاد پنجره، می‌توانید اقدام به نصب پرده سان اسکرین کنید. نصب این پرده به دو صورت انجام می‌گیرد: سقفی و دیواری. در ادامه نحوه نصب پرده سان اسکرین را به هر دو روش توضیح خواهیم داد.

نصب پرده سان اسکرین با پایه سقفی

برای نصب پرده به صورت سقفی، نیاز به پایه سقفی دارید. ابتدا باید محل قرار گرفتن پایه روی سقف را مشخص کنید. برای این کار قاب پرده را در جایی که می‌خواهید آن را نصب کنید، قرار دهید و از هر طرف قاب 15 سانتی‌متر کم کنید. سپس مکان مشخص ‌شده را با یک مداد علامت بزنید. پایه سقفی را با استفاده از دریل‌کاری و پیچ و رول پلاک به سقف متصل کنید.

پرده سان اسکرین با پایه سقفی
پرده سان اسکرین با پایه سقفی

پس از نصب پایه سقفی، نوبت به قرار دادن قاب پرده سان اسکرین است. قاب به صورت آماده و مونتاژ شده برای شما ارسال می‌شود، بنابراین نیازی به هیچ دخل و تصرفی نیست. ابتدا قسمت پشتی قاب را به پایه سقفی متصل کرده و سپس قسمت جلویی قاب را با فشار رو به بالا جا بیندازید. وقتی مطمئن شدید قاب به صورت محکم در جای خود قرار گرفته است، کار شما تمام شده و می‌توانید از پرده استفاده کنید.

نصب پرده سان اسکرین با پایه دیواری

قبل از اینکه اقدام به نصب پرده سان اسکرین به صورت دیواری کنید، مطمئن شوید بالای پنجره فضای کافی به اندازه 10 الی 15 سانتی‌متر وجود دارد، زیرا ممکن است قاب پرده مانع از باز شدن کامل پنجره شود. برای نصب دیواری پرده سان اسکرین، نیاز به پایه دیواری دارید. ابتدا مانند حالت قبل، قاب پرده را روی دیوار و جایی که می‌خواهید آن را نصب کنید، قرار دهید و از هر طرف 15 سانتی‌متر کم کنید. سپس مکان مشخص ‌شده را علامت بزنید.

پایه دیواری را در مکان‌های علامت‌ زده ‌شده با پیچ و رول پلاک متصل کنید. آن‌گاه مشابه حالت قبل، ابتدا قسمت پشتی قاب پرده را متصل کرده و سپس قسمت جلویی آن را با فشار رو به بالا محکم کنید. حال کار شما تمام شده است و می‌توانید از پرده خود استفاده کنید.

قبل از نصب پرده سان اسکرین با پایه دیواری، مطمئن شوید بالای پنجره فضای کافی وجود دارد.
قبل از نصب پرده سان اسکرین با پایه دیواری، مطمئن شوید بالای پنجره فضای کافی وجود دارد.

پرده سان اسکرین چگونه کار می‌کند؟

در پایان مقاله «پرده سان اسکرین چیست؟» لازم است به این مطلب اشاره کنیم که عملکرد پرده سان اسکرین ‌به کیفیت پارچه آن وابسته است. پارچه سان اسکرین اشعه‌های مضر فرابنفش را فیلتر می‌کند و اجازه می‌دهد مقدار کامل و آرامش‌بخش نور خورشید وارد اتاق شود. این کار باعث می‌شود فضای اتاق راحت‌تر و آرامش‌بخش‌تر شود. پرده شید سان اسکرین به صورت بالارو و با استفاده از پارچه سان اسکرین تولید می‌شود. بدین‌ترتیب تا هر اندازه که مایل باشید، می‌توانید ارتفاع پرده را تنظیم کنید.

 انعکاس، جذب و انتقال مؤثر انرژی خورشید، به حفظ دمای محیط و کاهش استفاده از وسایل برودتی و حرارتی کمک می‌کند. بنابراین این پرده، وسیله‌ای بسیار مؤثر در جهت صرفه‌جویی در مصرف انرژی و حرکت به سوی توسعه پایدار است.

حراج!
489,600 تومان (هر متر مربع)
حراج!
508,745 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید Z3096001

369,869 تومان (هر متر مربع)
499,000 تومان720,000 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-25

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-17

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-12

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده دابل شید

پرده دابل شید 150050V-13

374,304 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-20

655,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده زبرا

پرده زبرا 150135V-01

655,200 تومان (هر متر مربع)

عملکرد پرده سان اسکرین به قدری فوق‌العاده است که می‌تواند به شما کمک کند محیط سالمی ‌در محل زندگی و کار خود به وجود آورید و با کاهش بار مصرفی وسایل برودتی و حرارتی در مصرف انرژی صرفه‌جویی کنید. این پرده در محیط‌های اداری، مسکونی، تجاری و… قابل استفاده است و بهترین نوع پرده برای منازل، اتاق‌های کار، هتل‌ها، رستوران‌ها، مراکز خرید و فروشگاه‌ها، مراکز آموزشی و… به شمار می‌رود. شما می‌توانید انواع پرده سان اسکرین و دیگر پرده‌های مدرن را از فروشگاه اینترنتی پرده بازار خریداری کنید و از کیفیت بالای آن مطمئن باشید.

منبع +++

پرده سان اسکرین چند نوع است؟

1) پرده سان اسکرین فایبرکلاس: این پرده حاوی الیاف معدنی متشکل از بور و سیلیکات بدون قلیا، خنثی و بدون فرآیند سنتز برای به دست‌آوردن آن است که از هر گونه تغییر، عمدتاً به دلیل تأثیر نور خورشید جلوگیری می‌کند. 
2) پرده سان اسکرین پی‌وی‌سی: ترکیبی از 30% پلی‌استر و 70% پی‌وی‌سی است که برای استفاده به عنوان پرده بسیار خوب عمل می‌کند. عملکرد این پرده، چه از الیاف شیشه و چه پی‌وی‌سی تولید شده باشد، تفاوت چندانی با هم ندارد.

پارچه سان اسکرین چه ویژگی‌هایی دارد؟

+ مقاوم در برابر اشعه ماوراءبنفش
+ کنترل حرارتی و صرفه‌جویی در مصرف انرژی
+ فراهم کردن نور طبیعی و دید بصری بیرونی
+ پاک‌شوندگی راحت
+ ماندگاری و استحکام مکانیکی بالا
+ ضد حریق
+ و…

One thought on “پرده سان اسکرین چیست و چگونه کار می‌کند؟ راهنمای اندازه‌گیری و نصب

  1. اشتراک ها: ویژگی های پرده سان اسکرین: مزایای پرده‌های اقتصادی ایپک و استانداردها - پرده بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.