پرده ورتیلاین چیست و عملکرد آن چگونه است؟

پرده ورتیلاین چیست؟

پرده ورتیلاین پرده همه‌کاره، خاص و بسیار شیک است که برای درها و پنجره‌های بزرگ کاربرد بی‌نظیری دارد. عملکرد پرده ورتیلاین چیزی است که این پرده را منحصربه فرد و متمایز کرده است. پرده ورتیلاین از چند جهت رقیب ندارد. این پرده توانایی تغییر جهت نور را دارد، طوری که در پرده‌های دیگر نمی‌توانید نظیر آن را پیدا کنید. پرده ورتیلاین دست شما را برای طراحی باز می‌گذارد و همچنین بسیار به صرفه است، به طوری که می‌توان آن را پرده اقتصادی دانست. در مقاله «پرده ورتیلاین چیست؟»، به چیستی و نحوه عملکرد این پرده خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید.

پرده ورتیلاین چیست؟

پرده ورتیلاین یا پرده زبرا عمودی نوعی پرده مدرن است که از اسلایدهای متمایز و جداگانه تشکیل شده است. این اسلایدها به صورت عمودی قرار گرفته‌اند‌ و هر یک متشکل از تور و پارچه هستند؛ به این صورت که هر اسلاید در وسط تور دارد و در دو طرف تور، پارچه مات قرار گرفته است. عرض اسلایدها 40 سانتی‌متر است و دولا شده‌اند. بنابراین تور در وسط قرار گرفته و لایه‌های پارچه‌ای روبه‌روی هم کنار اسلایدها قرار گرفته‌اند.

این ساختار به پرده اجازه می‌دهد ورود نور به اتاق را کنترل کند. در شرایطی که می‌خواهید نور طبیعی روز را به صورت ملایم و یکنواخت در داخل داشته باشید، می‌توانید جهت اسلایدها را طوری تنظیم کنید که تور در برابر پنجره قرار بگیرد و در شرایطی که می‌خواهید ورود نور به اتاق را قطع کنید، کافی است اسلایدها را بچرخانید و قسمت‌های پارچه‌ای را مقابل پنجره قرار دهید.

با بستن اسلایدها و قرار گرفتن پارچه‌ها روی هم، پرده کاملاً بسته می‌شود و دیگر نیازی به زیرپرده و آستر وجود ندارد، بنابراین از این لحاظ هزینه شما کمتر خواهد شد. همچنین این امکان در پرده ورتیلاین وجود دارد که پرده را به طور کامل کنار بزنید. شما می‌توانید پرده را از یک طرف به سمت دیگر حرکت دهید یا آن را از وسط به طرفین حرکت دهید.

در پرده ورتیلاین، هر اسلاید در وسط تور دارد و در دو طرف تور، پارچه مات قرار گرفته است.
در پرده ورتیلاین، هر اسلاید در وسط تور دارد و در دو طرف تور، پارچه مات قرار گرفته است.

اما عملکرد پرده ورتیلاین چیست؟ این پرده‌ها به دلیل طراحی خاص آن بسیار منحصربه فرد است. اسلایدهای پرده ورتیلاین از هم جدا هستند. جدا بودن اسلایدها باعث می‌شود بتوانید جهت آن‌ها را در یک زاویه 180 درجه به دلخواه خود عوض کنید و در نتیجه، سمتی را که نور در اتاق می‌تابد، تغییر دهید.

مجزا بودن اسلایدها مزیت دیگری هم دارد و آن این است که می‌توانید رنگ هر اسلاید را مستقل از دیگری انتخاب کنید. این ویژگی باعث می‌شود بتوانید دیزاین بی‌شماری برای پرده‌های خود طراحی کنید. شما می‌توانید اسلایدها را به گونه‌ای انتخاب کنید که کناره‌ها به صورت قرینه دارای یک رنگ (مثلا صورتی) باشند و اسلایدهای وسط به رنگ دیگری مانند سفید یا کرم انتخاب شوند.

بدین‌ترتیب دیگر نیازی به پرده‌های تزئینی کناری، پنل یا والان ندارید و می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید و در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید. به عبارت دیگر، پرده ورتیلاین امکان چیدمان رنگ را به شما می‌دهد. شما می‌توانید از رنگ‌های موجود در دکور خود استفاده کنید و هارمونی رنگ زیبا به وجود آورید.

سومین مزیت پرده ورتیلاین این است که شما می‌توانید بدون کنار زدن پرده از میان آن رد شوید. بنابراین اگر پرده را مقابل یک درب نصب کرده‌اید، هیچ مشکلی برای باز کردن آن نخواهید داشت و می‌توانید همان‌طور که پرده کشیده شده است، از میان آن رد شوید. همچنین نیازی به کنار زدن پرده برای باز کردن پنجره ندارید. این ویژگی پرده ورتیلاین را برای پنجره‌ها و درب‌های بزرگ بسیار مناسب می‌کند.

مزیت آخر پرده ورتیلاین این است که هر گاه از رنگ پرده‌های خود خسته شدید یا دکور منزل خود را تغییر دادید، می‌توانید یک یا چند اسلاید پرده را عوض کنید و رنگ آن‌ها را تغییر دهید. بدین‌ترتیب نیازی به تغییر کل پرده نیست و باز هم می‌توانید در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید.

جنس پارچه پرده‌ی ورتیلاین

در این بخش از «پرده ورتیلاین چیست» لازم است به این مطلب اشاره کنیم که جنس پارچه پرده در عملکرد پرده ورتیلاین تأثیر زیادی دارد. بسیاری از پرده‌های ورتیلاین با پارچه پلی‌استر تولید می‌شوند که بادوام، مقاوم و با نگهداری و نظافت آسان است. پلی‌استر به عنوان ماده ساخته دست بشر، با الیافی تولید شده که به راحتیِ پنبه، ابریشم یا پشم طبیعی پاره نمی‌شود. این پارچه استحکام بالایی دارد و ضد آب است، یعنی قطرات آب به سختی جذب آن می‌شوند. این خاصیت اخیر باعث می‌شود شما بتوانید پرده ورتیلاین را با دستمال مرطوب و به راحتی تمیز کنید.

همچنین این پارچه ضد الکتریسیته ساکن است و گردوغبار را به ندرت جذب می‌کند. بنابراین دیرتر از پرده‌های دیگر کثیف می‌شود. توجه داشته باشید پارچه پلی‌استر تجزیه نمی‌شود، به همین دلیل است که بسیاری از تولیدکنندگان اقدام به تولید پرده‌های عمودی از جنس وینیل، آلومینیوم یا چوب می‌کنند.

کاربردهای پرده ورتیلاین چیست؟

پرده ورتیلاین برای محیط‌ها و کاربردهای مختلف ایده‌آل است. این پرده‌ دارای اسلایدهای بلندی است که آن‌ را برای درب‌ها و پنجره‌های پهن مناسب می‌کند. عملکرد پرده ورتیلاین به گونه‌ای است که برای پنجره‌های بزرگ، پنجره‌های کناری و درب‌های کشویی ایده‌آل است. از دیگر کاربردهای پرده ورتیلاین می‌توان به استفاده از آن در مقابل درب‌های فرانسوی، پنجره‌های با اندازه‌های نامتداول و عجیب و غریب، درب‌های پاسیو و پنجره‌ها یا درهای مستقر در اتاق‌های آفتاب‌گیر و… اشاره کرد.

پرده ورتیلاین گزینه ای مناسب برای پنجره‌های بزرگ
پرده ورتیلاین گزینه ای مناسب برای پنجره‌های بزرگ

بهترین مزیت پرده ورتیلاین این است که به راحتی می‌توانید پنجره‌های اتاق کار، اتاق پذیرایی، اتاق خواب، اتاق نشیمن یا حتی آشپزخانه خود را تزئین کنید. پرده‌های ورتیلاین قیمت مقرون‌به صرفه‌ای دارند و زیبایی دفتر کار یا منزل شما را تا حد زیادی افزایش می‌دهند. از ویژگی‌های متمایز پرده ورتیلاین می‌توان به نظافت راحت، نگهداری آسان و عملکرد بی‌دردسر آن اشاره کرد. عملکرد پرده ورتیلاین نقطه قوت آن محسوب می‌شود. این پرده‌ امکان کنترل نور و حریم خصوصی را حتی در مکان‌هایی که انجام این کار سخت به نظر می‌رسد، مانند درب‌های پاسیو و پنجره‌هایی با ابعاد ناجور فراهم می‌کند. برخی از مزایای کلیدی پرده ورتیلاین و کاربردهای آن، عبارتند از:

کنترل نور و حفظ حریم خصوصی

پرده ورتیلاین اجازه می‌دهد هر اندازه که بخواهید نور را وارد اتاق خود کنید. اگر آفتاب بیش از حد وارد اتاق می‌شود و چشمان شما را آزار می‌دهد یا به دلیل تابش خیره‌کننده و آزاردهنده نور خورشید نمی‌توانید از برنامه تلویزیونی مورد علاقه خود لذت ببرید یا از کامپیوتر استفاده کنید، می‌توانید پرده ورتیلاین را به گونه‌ای تنظیم کنید که قسمت‌های پارچه‌ای پرده مقابل پنجره قرار گرفته و ورود نور به اتاق قطع شود. همچنین می‌توانید قسمت‌های تور را مقابل پنجره قرار دهید و نور ملایم و پخش‌ شده داشته باشید.

در حالتی که دوست دارید دید کامل بیرون را داشته باشید و از آفتاب لذت ببرید، می‌توانید با کشیدن یک زنجیر یا فشار دادن یک دکمه روی ریموت کنترل، پرده ورتیلاین را جمع کنید و شرایط مورد نیاز خود را فراهم کنید. در مورد نحوه جمع‌ شدن پرده هم دو گزینه پیش رو دارید. شما می‌توانید پرده را یک طرف جمع کنید یا آن را در طرفین پنجره تقسیم نمایید.

حراج!

پرده ورتیلاین

پرده ورتیلاین خط دار

907,200 تومان (هر متر مربع)
حراج!

پرده ورتیلاین

پرده ورتیلاین ساده

907,200 تومان (هر متر مربع)

هر یک را که انتخاب کنید، زیبایی و مزیت خاص خود را دارد. جمع شدن در یک طرف حالت نامتقارن و مدرنی به پرده می‌دهد، درحالی ‌که باز شدن پرده از وسط باعث می‌شود حالت کلاسیک‌تری به اتاق خود بدهید.

حفظ حریم خصوصی مزیت بزرگ دیگر پرده‌ ورتیلاین است. شما به سادگی می‌توانید پرده‌ها را تا انتها ببندید تا نور به طور کامل مسدود شود و بتوانید از نهایت حریم خصوصی خود لذت ببرید. این موضوع بخصوص زمانی که در منطقه‌ پرجمعیت زندگی می‌کنید، اهمیت بیشتری دارد. پرده‌های ورتیلاین به دلیل کنترل بالای نور و حفظ حریم خصوصی، انتخابی محبوب برای منازل، مراکز آموزشی، دفاتر اداری و تجاری است.

محافظت از وسایل

قرار گرفتن در معرض نور خورشید، می‌تواند انواع مبلمان، فرش، تلویزیون، کامپیوتر و… را از بین ببرد. پرده‌های ورتیلاین از فرش‌ها، مبلمان، وسایل الکترونیکی و…، شما در برابر اشعه‌های ناخواسته خورشید و گردوغبار محافظت می‌کنند.

عایق صدا

پرده ورتیلاین نه تنها از وسایل در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید محافظت می‌کند، بلکه سروصدا را هم کنترل می‌نماید. این ویژگی همان چیزی است که هر دفتر کاری به آن نیاز دارد.

پرده‌ ورتیلاین، راهی عالی برای صرفه‌جویی در فضا و ایجاد اتاق‌های مدرن

صرفه‌جویی در مصرف انرژی

آخرین ویژگی این پرده‌ها که در مقاله «پرده ورتیلاین چیست» لازم است به آن اشاره کنیم اینکه این پرده‌ها با کاهش مصرف برق و هزینه‌های تهویه مطبوع، می‌توانند در هزینه‌های انرژی شما صرفه‌جویی کنند. این پرده‌ها پنجره را عایق‌بندی می‌کنند. بنابراین نه تنها در تابستان مانع ورود هوای گرم به داخل اتاق و خروج هوای سرد از آن می‌شوند، بلکه در ماه‌های سرد زمستان هم برعکس عمل می‌کنند.

کافی است پنجره‌های خانه یا محل کار خود را با پرده ورتیلاین کاربردی و بادوام محصور کنید. در این صورت به مرور زمان متوجه خواهید شد هزینه‌های انرژی شما کاهش پیدا می‌کند. پرده‌های ورتیلاین باکیفیت می‌توانند تا 20% در هزینه‌های انرژی صرفه‌جویی کنند.

پرده ورتیلاین مناسب چه مکان‌هایی است؟

بسیاری از افراد ظاهر صاف پرده‌های مدرن را دوست ندارند و در عین حال می‌خواهند از ویژگی‌ها و مزیت‌های بی‌شمار این پرده‌ها بهره‌مند شوند. در چنین مواردی پرده ورتیلاین می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد. پرده‌های ورتیلاین شباهت بیشتری به پرده‌های پارچه‌ای دارند و تنوع رنگ آن‌ها بسیار زیاد است. شما می‌توانید ظاهر پرده‌های خود را مانند ست کامل پرده – شامل زیرپرده و پرده‌های کناری – طراحی کنید و از مزایای ظاهر کلاسیک پرده‌های پارچه‌ای و عملکرد پرده ورتیلاین بهره‌مند شوید.

استفاده از پرده ورتیلاین هیچ محدودیتی ندارد. برخی مکان‌هایی که می‌توانید از پرده ورتیلاین استفاده کنید، عبارتند از:

  • در اتاق‌های منزل، به عنوان پرده پذیرایی، پرده نشیمن، پرده اتاق خواب و… . این محصول کاربرد بی‌نظیری به عنوان جداکننده دارد؛ به عنوان مثال برای جدا کردن ناهارخوری از اتاق نشیمن می‌توانید از این پرده استفاده کنید.
  • پنجره‌های بلند، عریض یا پنجره‌هایی با اشکال متفاوت؛ به عنوان مثال پنجره‌های شیب‌دار یا منحنی
  • ادارات، سازمان‌ها، شرکت‌های خصوصی و نیمه‌خصوصی
  • مهدکودک‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و دیگر مراکز آموزشی
  • باشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و مجتمع‌های چندمنظوره
  • مغازه‌ها، مراکز خرید، پاساژها و دیگر مراکز تجاری

پرده ورتیلاین چگونه کار می‌کند؟

پرده ورتیلاین نوعی پرده مدرن و چندمنظوره است که در اندازه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های مختلف بنا به نیاز خریدار عرضه می‌شود. این پرده بسیار پرکاربرد است و ظاهر فضای شما را زیبا و بزرگ می‌کند. علت آن این است که پرده‌ ورتیلاین از اسلایدهای عمودی تشکیل شده است که چشم‌ها را به سمت بالا هدایت کرده و باعث می‌شود سقف اتاق بلندتر و در نتیجه، اتاق بزرگ‌تر نشان داده شود.

این پرده دارای ریلی سراسری است که پرده توسط زنجیر یا موتور در طول آن حرکت می‌کند و باز و بسته می‌شود. شما می‌توانید همه پارچه پرده خود را در یک طرف جمع کنید یا آن را از وسط باز کرده و به طور مساوی در طرفین کنار بزنید.

اسلایدهای پرده ورتیلاین، تنها از بالا به یکدیگر متصل بوده و از پایین باز هستند.
اسلایدهای پرده ورتیلاین، تنها از بالا به یکدیگر متصل بوده و از پایین باز هستند.

اسلایدهای پرده ورتیلاین، تنها از بالا به یکدیگر متصل بوده و از پایین باز هستند. این ویژگی باعث می‌شود پرده مزایای مختلفی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان طراحی اسلایدها به صورت جداگانه، امکان تغییر جهت نور در اتاق و امکان رد شدن از میان پرده اشاره کرد. اسلایدهای عمودی پرده ورتیلاین حس ارتفاع بیشتر و بزرگی فضا را ایجاد می‌کنند. همچنین اجازه می‌دهند نور بیشتری وارد اتاق شود و امکان داشتن نور کامل و دیدی بدون مانع بیرونی را ایجاد می‌کنند.

می‌توان پرده ورتیلاین را برقی کرد؟

در این بخش از مقاله «پرده ورتیلاین چیست» بهتر است بگوییم که این پرده از نوع پرده‌های کناررو است. این پرده دارای زنجیری است که توسط آن پرده جمع و باز می‌شود. شما می‌توانید مکانیسم پرده را برقی کنید و به این ترتیب، عملکرد پرده ورتیلاین را ارتقا دهید. پرده برقی به شما این امکان را می‌دهد تا بدون اینکه از جای خود بلند شوید، پرده‌ها را تنظیم کنید.

همچنین می‌توانید پرده را به سیستم خانه هوشمند خود متصل نموده و پرده را برنامه‌ریزی کنید. به عنوان مثال می‌توانید پرده را طوری برنامه‌ریزی نمایید که در ساعات خاصی از روز بسته یا باز شود. پرده ورتیلاین بهترین نوع پرده برای خانه‌هایی است که کودک خردسال دارند.

پرده‌هایی که توسط زنجیر باز و بسته می‌شوند، برای کودکان، بخصوص کودکان خردسال خطرناک هستند، زیرا زنجیر آویزان از این پرده‌ها می‌تواند آسیب جدی به آن‌ها وارد کند. استفاده از پرده برقی در چنین شرایطی بسیار کمک‌کننده است و محیط امنی را برای کودکان و حتی حیوانات خانگی به وجود می‌آورد. استفاده از پرده برقی برای سالمندان و کسانی که دارای محدودیت‌های حرکتی هستند نیز بسیار مفید است.

پرده ورتیلاین یکی از کاربردی‌ترین و بهترین پرده‌هایی است که می‌توانید در منزل و محل کار خود استفاده کنید. این پرده ویژگی‌های فوق‌العاده زیادی دارد که مشابه آن را نمی‌توانید در پرده‌های دیگر پیدا کنید. عملکرد پرده ورتیلاین به گونه‌ای است که کنترل زیادی روی نور وارد شده به محیط ارائه می‌دهد. شما نه تنها می‌توانید سه سطح مختلف نور را داشته باشید، بلکه می‌توانید جهت نور را هم در اتاق عوض کنید.

در پایان مقاله «پرده ورتیلاین چیست» باید گفت، این پرده بهترین نوع پرده برای پنجره‌های بزرگ، درب تراس‌ها و… است، زیرا به شما امکان می‌دهد از میان پرده عبور کنید. پرده ورتیلاین را می‌توانید در تمام محیط‌ها، اعم از مسکونی، اداری، تجاری و… استفاده کنید. فروشگاه اینترنتی پرده بازار، با ارائه پرده‌های مدرن و انواع پرده ساده، بهترین‌ها را برای خانه و محل کار شما به ارمغان آورده است.

منبع +++

ویژگی متمایزکننده پرده‌های ورتیلاین چیست؟

اسلایدهای پرده ورتیلاین، تنها از بالا به یکدیگر متصل بوده و از پایین باز هستند. این ویژگی باعث می‌شود پرده مزایای مختلفی داشته باشد که از جمله آن‌ها می‌توان به امکان طراحی اسلایدها به صورت جداگانه، امکان تغییر جهت نور در اتاق و امکان رد شدن از میان پرده اشاره کرد.

مکانیسم عملکرد پرده ورتیلاین چگونه است؟

این پرده دارای ریلی سراسری است که پرده توسط زنجیر یا موتور در طول آن حرکت می‌کند و باز و بسته می‌شود. شما می‌توانید همه پارچه پرده خود را در یک طرف جمع کنید یا آن را از وسط باز کرده و به طور مساوی در طرفین کنار بزنید.

One thought on “پرده ورتیلاین چیست و عملکرد آن چگونه است؟

  1. اشتراک ها: راهنمای خرید پرده ورتیلاین: نکات لازم هنگام خرید پرده زبرا عمودی - پرده بازار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.